COVID plní nemocnice! Chorých sú stovky, končia aj na ventilácii: Očkovanie je nedostupné!
29. 10. 2023, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:33)
Slovensko čelí ďalšej vlne covidu. Kým pred dvomi týždňami ležalo v nemocniciach 170 pacientov, dnes je to už 270 ľudí. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je z tohto počtu 12 ľudí na jednotke intenzívnej starostlivosti a päť na umelej pľúcnej ventilácii.
Zdroj: Christophe Gateau
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: nczi
Galéria k článku
Hospitalizovaní sú najmä starší ľudia a ľudia s chronickými chorobami. "V Univerzitnej nemocnici Bratislava je aktuálne hospitalizovaných 31 pacientov s ochorením COVID-19. Ide prevažne o stredné ťažké až ťažké stavy. Zatiaľ ani jeden pacient nepotreboval napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu," priblížila aktuálny stav hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.
Jedinou účinnou prevenciou je očkovanie, s tým je ale obrovský problém. „Prípady covidu zasa stúpajú. Priebehy sú zväčša oveľa miernejšie, ale časť pacientov aj tak končí v nemocnici. Pre zraniteľné skupiny je to stále potenciálne smrteľné ochorenie, pred ktorým sa dá chrániť očkovaním. Plná čakáreň je signálom, že je dosť ľudí, ktorí chcú takto chrániť seba alebo svojich blízkych,“ uviedol lekár a novozvolený poslanec Národnej rady Tomáš Szalay. „Vakcíny máme. Aj ambulancie, ktoré chcú očkovať. Akurát sa tie ambulancie nemôžu dostať k vakcínam. Prečo je to tak? Pretože bývalá vláda zrušila mimoriadnu covidovú situáciu, na ktorú boli naviazané viaceré zákony. Zrušením mimoriadnej situácie sa zrušila aj možnosť distribúcie štátom zakúpených covidových vakcín, ktoré sú tak zamknuté v štátnych skladoch,“ približuje aktuálny stav Szalay.
Ako dodal, vakcíny dnes nie je možné dostať do neštátnych ambulancií. „Štát nimi môže zásobovať iba štátne nemocnice. A tie na väčšie počty očkovancov nie sú pripravené,“ uviedol.
A tak sa nemocnice začínajú plniť nielen ľuďmi čakajúcimi na vakcíny, ale aj pacientami. Pritom odborníci upozorňujú, že riziko nákazy nemožno podceňovať, práve naopak, tieto ochorenia môžu mať vážny priebeh, ktorý sa môže stať pre niektorých ľudí až život ohrozujúci. „Na dennej báze vidím vážne a aj fatálne dôsledky respiračných ochorení u našich pacientov na oddelení.
Každoročne na ne na Slovensku zomiera viac ako 2 500 ľudí. Predovšetkým vírusové nákazy, či už je to chrípka alebo COVID-19, totiž vytvárajú veľmi dobrú pôdu na to, aby súčasne prišla na tento oslabený terén aj bakteriálna infekcia,” vysvetľuje prednosta Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava, Štefan Laššán.
V súvislosti s rastúcim počtom chorých ľudí začína prudko stúpať aj predaj antigénových testov. „Aktuálne evidujeme výrazný nárast online predaja testov na zistenie ochorenia COVID-19. Napríklad v porovnaní s letnými mesiacmi tohto roka, kedy bol predaj testov najnižší v roku, sa predaje zvýšili až 10-násobne,” potvrdila Andrea Babicová z lekárenskej skupiny Pilulka.sk.
Dodala, že naposledy evidovali takto vysoký záujem v rovnakom období v roku 2022, kedy prebiehala tretia vlna pandémie koronavírusu. Najväčší záujem je o klasický druh antigénového testu, ktorý sa realizuje výterom z nosa. "Práve z dôvodu aktuálnej situácie s rastúcim počtom chorých Slovákov sme museli výrazne navýšiť zásoby antigénových testov na skladoch,” doplnila Andrea Babicová.