Reklama

Dlhý covid škodí orgánom. Jazvy necháva na pľúcach, obličkách aj mozgu. Potvrdili vedci

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ódor: Kedy zrušia mimoriadnu situáciu spojenú s kovidom?
    Zdroj: tasr
    Reklama

    U ľudí žijúcich s dlhým covidom, ktorí boli kvôli ťažkému priebehu choroby hospitalizovaní, je podľa novej britskej štúdie zverejnenej v prestížnom časopise The Lancet Respiratory Medicine vyššia pravdepodobnosť poškodenia niektorých orgánov.

    Vyšetrenie magnetickou rezonanciou odhalilo, že majú až trikrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu niektorých abnormalít vo viacerých orgánoch, ako sú pľúca, mozog a obličky. Vedci sa domnievajú, že to súvisí s vážnosťou prekonaného covidu. Veria, že štúdia pomôže nájsť účinnejšie prostriedky na jeho liečbu.

    Výskumu sa zúčastnilo 259 pacientov, ktorí boli kvôli covidu hospitalizovaní. Päť mesiacov po ich prepustení boli na ich snímkach z magnetickej rezonancie zjavné významné rozdiely oproti skupine 52 ľudí, ktorí covid-19 nikdy neprekonali.

    Najviac si to odniesli pľúca, na ktorých sa na snímkach 14-krát častejšie objavili abnormality. U ľudí, ktorí prekonali ťažký covid, sa trikrát častejšie objavovali abnormality v mozgu a dvakrát častejšie v obličkách. Naopak významné zmeny na srdci a v pečeni vedci nenašli.

    Betty Ramanová z Oxfordskej univerzity, ktorá sa na štúdii podieľala, uviedla, že u pacientov päť mesiacov po prepustení z nemocnice zistili viac abnormalít v pľúcach, mozgu a obličkách ako u skupiny, ktorá covid nikdy nemala. „Rolu v tom tiež zohrával vek, závažnosť ochorenia a aj to, či pacient mal v čase nákazy aj iné ochorenia.“

    Avšak nie všetky príznaky, ktoré sa u ľudí žijúcich s dlhým covidom vyskytovali, bolo možné priamo spojiť s tým, čo ukazovali snímky magnetickej rezonancie. Podľa Ramanovej boli abnormality vo viac ako jednom orgáne častejšie odhalené u ľudí, ktorí boli s covidom hospitalizovaní a po zotavení sa z prvotnej infekcie stále zápasili s psychickými a fyzickými problémami. Doplnila, že závery štúdie poukazujú na potrebu komplexnej následnej starostlivosti pre týchto pacientov.

    Prečítajte si tiež: