Reklama

Bio mäso nie je móda ani výmysel: 7 tipov, ako si vybrať kvalitné mäso

Kupujte prednostne čerstvé mäso, nie balené.

Zdroj: archív

Reklama

Mäso, ktoré sa vám dostáva na tanier v reštaurácii alebo si ho kúpite v obchode, má za sebou dlhú cestu. A nie je jedno, ako bolo dané zviera chované a zabité a mäso spracované. Na základe toho sa totiž určuje jeho chuť a to, či ide o bio produkt.

Medzi rozhodujúce faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu hovädzieho mäsa patrí plemeno, pohlavie, vek, hmotnosť a tiež stres pri zabití a strava zvieraťa. „Naše zvieratá sa pasú na čistých horských pasienkoch a prikrmované sú vlastným krmivom a v zime dostávajú kvalitné seno a jadrové krmivo. Všetko je bez chemikálií,“ vysvetľuje riaditeľka Ekofarmy Važec Petra Maľaková.

Dôležitý je aj pohyb zvierat, pretože ak sval, z ktorého sa tvorí mäso, nepracuje a je stuhnutý, prejaví sa to na kvalite. „Zabíjanie je pre zvieratá vždy stres, ale v bio spracovaní ide o jeho zmiernenie. My zvieratá nikam neprepravujeme, ale pomaly sa odvedú na miesto porážky a pred zabitím majú čas na upokojenie,“ vysvetľuje manažér ekofarmy Matúš Hoško. Vedeli ste, že rovnaký dobytok, s rovnakou výživou, ale na troch rôznych miestach Slovenska, nebude mať nikdy rovnaké mäso?

Čo je čerstvé mäso

Úplne čerstvé mäso, len pár dní po zabití, by sa nemalo dostať ihneď na váš stôl, ani do predajní. Malo by vyzrieť aspoň 48 – 60 hodín v chlade. Až potom je vhodné na predaj ako čerstvé mäso vhodné na konzum alebo úpravu.

Sú aj iné, špeciálne, spôsoby zrenia mäsa pre zvýšenie jeho jemnosti a zlepšenie chuti. Napríklad pri mokrom zrení sa mäso vákuovo balí a nechá sa zrieť 14 - 21 dní pri teplote 0 – 2 stupne Celzia. „Takto zabalené totiž stratí menej vody, absorbuje viac vlhkosti a bude šťavnatejšie a krehkejšie. Nebude ho treba ani veľmi dlho piecť,“ vysvetľuje mäsiar Stanislav Blahút.

Zdroj: archív

Kupujte mäso podľa toho, na čo ho chcete použiť.

Ako si vybrať kvalitné hovädzie mäso

  1. Všímajte si označenie mäsa na balení - kde bolo zviera chované, zabité a spracované, respektíve zabalené.
  2. Zistite si dobu zabitia zvieraťa, od toho sa dá určiť, či je mäso dostatočne vyzreté. Po 8 dňoch by malo byť mäso vhodné na predaj, dovtedy sa musí skladovať vo vhodných podmienkach. Vyzretosť mäsa vyskúšate aj otlačením prsta v mäse. Ak zostane po otlačku priehlbina, mäso je dostatočne vyzreté. Do nevyzretého mäsa prst neotlačíte.
  3. Farba čerstvého mäsa by nemala mať sivý a určite nie zelenkastý odtieň.
  4. Mäso nesmie mať slizký povlak.
  5. Veľa prezradí aj vôňa mäsa. Mala by byť príjemná, mierne sladká. Nie kyslá - takú vyvolávajú hnilobné baktérie.
  6. Prednostne kupujte čerstvé mäso. Pri balenom a marinovanom mäse je riziko, že nespoznáte neželané vlastnosti mäsa.
  7. Vyberajte si vždy mäso z mladých býkov (do 2 rokov). Mäso zo zvieraťa mladšieho ako 2 roky má jasnočervenú farbu a prerastené je bielym tukom. Mäso zo starších zvierat má tmavočervenú farbu a prerastené je žltším tukom.