Reklama

Toto ste o živých stromčekoch netušili: 10 šokujúcich faktov!

Predaj tradičných vianočných stromčekov v Bratislave.

Zdroj: Matej Kalina

Reklama

Stále váhate, či si v obývačke na Vianoce postavíte umelý stromček, alebo radšej voňavý živý? Ako si vybrať ten pravý? Pozrite si desať konkrétnych faktov, ktoré vás raz-dva zorientujú.

Živá jedlička, smrek či borovica krásne voňajú, čo nenahradí žiadny sprej v prípade umelého stromčeka. Pre kúpu prírodného symbolu Vianoc však hovoria aj ekologické argumenty. O mnohých z nich ste doteraz zrejme nič netušili!

1. Milióny stromov čakajú na naše Vianoce

Vďaka dopytu po prírodných vianočných stromčekoch je len v Európe a USA aktuálne vysadených viac ako 850 miliónov stromov. Z tohto obrovského počtu sa pritom každý rok vyrúbe len približne 10 percent, ktoré skončia v našich domácnostiach. Ostatné zostávajú v prírode.

Zdroj: Tony Štefunko

Aj výber stromčeka patrí k predvianočnej atmosfére.

2. Životodarný kyslík využijú státisíce ľudí

Spomínaný počet 850 miliónov vianočných stromčekov vyprodukuje dennú spotrebu kyslíka pre takmer 20 miliónov ľudí v Európe aj v USA.

3. Za vyrúbané stromy je okamžitá náhrada

Na mieste každého vyrúbaného stromu sa hneď nasledujúcu jar vysádzajú 2 až 3 sadenice mladých stromčekov. Jeden stromček sa nechá dorásť do väčšej výšky, zvyšné sú vyrúbané v mladšom veku.

4. Nových stromčekov rastie stále viac

Keďže sa dopyt po živých vianočných stromčekoch neustále zvyšuje, narastá aj počet zasadených stromov.

5. Aj po vianočných sviatkoch ešte poslúži

Živý stromček sa môže využiť aj po sviatkoch ako krmivo či palivo. Keď doslúži umelý, skončí na skládke odpadu, keďže je vyrobený z nerecyklovateľných materiálov. Rozkladá sa stovky rokov.

6. Škodliviny v ovzduší, ktoré musíme dýchať

Pri výrobe umelého stromčeka sa vypúšťa do ovzdušia množstvo CO2, teda kysličníka uhličitého, ktorý sa podieľa na vzniku skleníkového efektu, ako aj ďalších škodlivých látok.

7. Ekologickým sa stane najskôr po 20 rokoch

Priemerná životnosť umelého stromčeka je len 6 až 8 rokov, kým skončí na skládke. Pritom ekologickým sa stáva až vtedy, keď ho majiteľ využíva 20 a viac rokov. Inak jeho výroba zaťažuje životné prostredie oveľa viac než tradičná ťažba.

8. Dáva prácu aj našim ľuďom, ale stále málo

Je až 85-percentná šanca, že umelý stromček nebol vyrobený u nás na Slovensku, ale v Číne, Kórei či Tajvane.

9. Prírodné stromčeky na slovenských plantážach

Len v USA a Európe zamestnáva priemysel na pestovanie vianočných stromčekov viac ako 150-tisíc trvalých pracovných miest a množstvo sezónnych pracovných miest. Stromčeky rastú aj na slovenských plantážach, od Záhoria cez Oravu a Liptov až po Rožňavu.

10. Celé roky zlepšujú životné prostredie

Stromy pestované ako vianočné stromčeky dorastajú do najbežnejšej predajnej výšky až 15 rokov, kým bežný strom do tejto výšky dorastá len necelých 10 rokov. Vianočné stromčeky preto oveľa dlhšie skvalitňujú životné prostredie.