Reklama

Ako zvládnuť školu bez stresu a prečo je spánok dôležitý. Tipy na desiatu, ktorá zabráni únave

Reklama

Dva mesiace prázdnin sú za nami a školákov čakajú opäť školské povinnosti. Okrem učenia, úloh a pravidelného režimu mnohých čaká ešte jedna novinka – nový vzdelávací program. K 39 školám, ktoré ho testovali, sa totiž od septembra pridáva ďalších 400 základných škôl.

Deti vyrastajú v inom svete, než vyrastali ich rodičia a predchádzajúce generácie. Majú odlišné skúsenosti, čelia novým podnetom a otvárajú sa im nové príležitosti a výzvy. „Potrebujeme školy, ktoré deti vybavia praktickými zručnosťami a kritickým myslením. Memorovanie poučiek je zastarané a neefektívne. Potrebujeme generáciu, ktorá vie riešiť problémy a prispôsobovať sa novým výzvam,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker. Ako dodal, všetky základné školy sa začnú pripravovať na vyučovanie podľa nového vzdelávacieho programu od školského roku 2026/2027.

Ako teda pripraviť deti na školu, aby bol začiatok školského roka čo najmenej problémový? Každé dieťa je jedinečné a podobne aj nástup do školy je individuálna vec a môže sa stať, že nie u každého dieťaťa bude úplne bezproblémový. Ako tvrdí docentka Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva, dôležité je byť dieťaťu oporou a veriť, že to zvládne. „Dieťa pripravte na školu formou spoločných rozhovorov. Vysvetlite mu, čo ho v škole čaká, objasnite mu, že škola má iné pravidlá a organizáciu dňa ako škôlka a že ako školák bude mať aj zodpovednosť a do školy sa chodiť musí,“ hovorí. Povzbuďte dieťa tým, že v škole si nájde nových kamarátov a naučí sa veľa nového a zaujímavého. Naopak, vyhnite sa strašeniu detí vetami ako „Počkaj, až pôjdeš do školy...“ alebo „Oni ťa v tej škole dajú do poriadku!“.

Zamerajte sa aj na zdravie dieťaťa. Ak často žmúri, má problémy so zaostrením či iné problémy s videním, absolvujte prehliadku u očného lekára. „Ak dieťa trpí dioptrickou chybou, je to preň hendikep. Čím skôr lekár chybu zraku zistí, tým je vyššia šanca na úspešné liečenie. Dieťa s očnou chybou musí vynaložiť veľa úsilia na to, aby vôbec videlo, rýchlejšie sa unaví, môže trpieť bolesťami hlavy a nedokáže sa sústrediť,“ hovorí odborníčka.

Po nástupe do školy si treba určiť, kedy sa rodič bude s dieťaťom učiť – najvhodnejší čas nastáva, keď sa dieťa vráti zo školy a 1 až 2 hodiny si odpočinie. Školská príprava predstavuje nielen samotné úlohy, ale aj upratovanie v taške, overenie ostrosti farbičiek a ceruziek, prípravu vecí na ďalší deň a podobne. Spočiatku je na mieste s týmito činnosťami dieťaťu pomáhať, a to napríklad formou vysvetlenia, čo je potrebné do tašky vložiť, vybrať, aké úlohy urobiť.

Nepodceňujte ani psychické zdravie dieťaťa. Rozprávajte sa s ním. „K stresu prispievajú napríklad zvýšená kritika, veľké zaťaženie pamäti či ohromné množstvo faktografie. Aj to vedie často k preťaženosti žiaka, poklesu výkonnosti a nástupu stresových stavov,“ dodáva docentka Jana Hamade.

Anketa

Pripravujete sa s deťmi na školu ešte počas prázdnin?

V jedálňach pribudnú nové receptúry, čerstvá zelenina a ovocie, ubudne cukru v nápojoch. Viac na ďalšej strane...

Cieľom je, aby školské jedálne poskytovali deťom zdravé a chutné pokrmy. „Zníženie obsahu cukru, soli a nezdravých tukov v jedlách je kľúčové pre zdravý vývin detí,“ konštatoval minister školstva Tomáš Drucker.

Snahou ministerstva školstva je zabezpečiť stravníkom energeticky a nutrične vyvážené pokrmy a nápoje predovšetkým bez pridaného cukru. Snahou je používať napríklad pečivo z celozrnnej múky, obmedziť prípravu pokrmov s obsahom mäkkých mäsových výrobkov, výrobkov z údeného mäsa a vyprážaných pokrmov.

„Všeobecné princípy Aplikácie sú vypracované v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie v oblastiach reformulácie cukru, soli a tukov. Dodržiavanie uvedených princípov, ako aj kontrola ich dodržiavania je mimoriadne dôležitá pre zdravý vývin detí a mládeže v súvislosti so školským stravovaním,“ povedala hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre odbor hygieny detí a mládeže z Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade.

„Zníženie príjmu spracovaných potravín a zvýšenie podielu čerstvých, sezónnych surovín prispieva k prevencii obezity a ďalších chronických ochorení u detí. Nové receptúry a upravené normy zabezpečia, že stravníci budú dostávať nutrične hodnotné a kvalitné pokrmy, ktoré podporujú ich zdravie a vývin. Podpora regionálnych pestovateľov a výrobcov navyše posilňuje udržateľnosť a kvalitu školského stravovania. Veríme, že revízia zlepší vnímanie pokrmov v školských jedálňach na Slovensku," uviedla riaditeľka programu Skutočne zdravá škola Eva Blaho.

O duševnú pohodu sa od septembra postará Nová praktická príručka na ranné kruhy. Čítajte...

Podpora pravidelných krátkych stretnutí učiteľov a žiakov je jedným z opatrení ministerstva školstva, ktorým sa môžu školy inšpirovať, aby zlepšili duševné zdravie detí.

Ranné kruhy sú krátke, väčšinou 15-minútové stretnutia pred vyučovaním, počas ktorých učitelia a učiteľky pomáhajú žiakom a žiačkam lepšie sa naladiť na školský deň a budovať pozitívne vzťahy. „Naša nová príručka pre základné školy je výsledkom spolupráce so školami, občianskymi združeniami a jednotlivcami, ktorí majú bohaté skúsenosti s rannými kruhmi a sú inšpiráciou pre druhých. Ak školy využijú túto možnosť, pravidelnými rannými kruhmi môžu prispieť k zlepšeniu vzťahov a klímy v triedach a tým aj väčšej kvalite vzdelávania,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker.

Ranné kruhy sú len jedno z preventívnych opatrení podporujúcich duševné zdravie. Rezort školstva pripravuje viaceré ďalšie kroky. Do konca tohto roka plánuje vydať Metodiku tvorby školskej stratégie prevencie rizikového správania, spolu s návodom na výber kvalitných a efektívnych preventívnych programov a aktivít.