Reklama

BOĽAVÉ KĹBY? Problémom môžete predchádzať zdravým životným štýlom. Odborníci: Toto pomôže!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Slováci pomaly búrajú mýty o alkohole. Mnohým ale stále veria
    Reklama

    Starneme všetci. To však neznamená, že musíme celý život trpieť bolesťami kĺbov alebo zníženou pohyblivosťou. Pre všetky vekové kategórie je kľúčový správny životný štýl, od ktorého sa vo väčšine prípadov odvíja všetko a na zmenu ktorého nikdy nie je neskoro.

    Tak ako kosti, tak aj kĺby sa vekom degenerujú, čoho výsledkom sú ochorenia, ako napr. artritídy, artrózy, zápalové ochorenia kĺbov a pod. Tie postihujú takmer tretinu ľudí vo veku okolo 60 rokov. Bolesť kĺbov, zápaly a obmedzenie pohyblivosti sa vyskytujú ale aj u mladších ľudí.

    Ak sa kĺbová chrupavka opotrebováva a tuhne, vtedy je aj chôdza po schodoch alebo siahnutie po pohári uloženom na poličke náročné. „Aby kĺby dobre fungovali potrebujú chrupavku - klzké tkanivo, ktoré pokrýva konce kostí a ktoré funguje ako tlmič nárazov a pomáha kĺbom hladko sa pohybovať. Veľa ľudí stráca chrupavku vekom, niekto má sklon k slabšej chrupavke, a u niekoho degeneruje skôr z iných príčin,“ hovorí ortopéd Filip Veselý.

    Jednou z vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje kĺby, je udržanie si správnej hmotnosti. Obezita je totiž jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov pre rozvoj osteoartrózy, keďže kĺby sú pri nadmernej hmotnosti zaťažené podstatne viac ako pri optimálnej hmotnosti. „Výskumy ukázali, že kolená človeka sú vystavené štvornásobne väčšiemu stresu za každé pribraté kilo navyše. To je dôvod, prečo je operácia kolena alebo totálna náhrada kolena taká bežná u obéznych starších ľudí,“ vysvetľuje doktor Oto Sova. Ak človek schudne, tlak na kĺby sa zníži, čím sa zníži aj šanca vzniku osteoartrózy.

    Zdravé cievy zohrávajú aj v prípade kĺbov významnú úlohu, a to konkrétne pre kĺbovú chrupavku. Látky potrebné pre kĺby sú s výnimkou anomálií alebo veľmi vysokého veku v tele zvyčajne v dostatočnom množstve, avšak môže nastať situácia, kedy sa tieto látky nevedia dostať do kĺbovej chrupavky.
    „Ak sa upravia dodávacie cesty - cievy, ktoré sú tu či tam z nevysvetliteľných dôvodov zanesené usadeninami, kedy klesá okrem prietoku krvi aj dodávka potrebných látok do miestneho kĺbu, zásobovanie kĺbovej chrupavky sa obnoví, chrupavka zhrubne (napučí, hydratuje sa), čo spôsobí veľkú úľavu trpiteľovi. Netreba to riešiť v úvode ihneď tým, že si nasýtime organizmus množstvom rôznych ingrediencií na kĺby,“ vysvetľuje doktor Sova a podotýka, že celý mechanizmus platí v prípade, ak chrupavka nie je úplne vydretá a ešte stále sa v kĺbe nachádza.

    Krvné cievy sa u človeka zanášajú vekom a čisté cievy sú potrebné nielen pre dostatočnú výživu chrupaviek: „Aby sa liek dostal na miesto, kde má pôsobiť, musí tam byť dopravený vo vhodnom množstve a na vhodné miesto a tu sú významné saponíny. Tie napomáhajú, aby boli krvné cievy prečistené od škodlivých látok a sedimentov, ktoré môžu byť príčinou porúch prekrvenia kĺbov, kedy dochádza k obmedzeniu dodávok látok potrebných na výživu a funkčnosť chrupaviek,“ vysvetľuje doktor Oto Sova.

    Bežne sa saponíny nachádzajú v strukovinách, ovocí, zelenine, bylinkách alebo aj v červenom víne, ide však o veľmi malé množstvá. Pre farmakologické použitie je ich potrebné prijímať v koncentrovanej podobe. „A až po určitej dobe „očisty ciev“ sa nasadzujú špeciálne prípravky na kĺby,“ dodáva lekár.

    Anketa

    Vedeli ste, že na to, aby ste mali zdravé kĺby pomáha aj kvalitný vývar?

    • áno, samozrejme69%
    • nie20%
    • nie, ale budem si ho variť10%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Cvičte a športujte, no s rozumom. Viac na ďalšej strane...

    Každodenné cvičenie napomáha zmierneniu bolesti kĺbov a prevencii ako osteoartrózy, tak aj iných kĺbových ochorení. Okrem toho prispieva aj k posilneniu kosti, keďže zdravé kĺby idú ruka v ruke so silnými kosťami. Ak už máte bolesti kĺbov, zo začiatku sa bude fyzické cvičenie zdať náročné, avšak časom, ak sa zápal v kĺboch ​zmierni, fyzická aktivita iba prispeje k „pohodliu“ kĺbov.

    „Navyše ak cvičíte, synoviálna tekutina, ktorá kĺby vyživuje, sa pri správnom pohybe rozotiera po kĺbe. Svaly v okolí kĺbov zas zabezpečujú ich spevnenie,“ dopĺňa doktor Oto Sova a odporúča cvičiť pre zdravie kĺbov denne, avšak s rozumom.

    Doktor Veselý upozorňuje hlavne pri mladých ľuďoch na časté nesprávne cvičenie, ktoré môže v neskoršom veku viesť k poškodeniu kĺbov a vzniku ochorení . „Medzi vysoko rizikové aktivity napr. v prípade kolien patrí u mladých ľudí obľúbený bodypump, kedy hodiny cvičenia s činkou na pleciach nadmerne zaťažujú kolená. Tiež akákoľvek zmena aktivity bez postupného zvyšovania jej intenzity a kontroly, ako v prípade prechodu zo sedavého spôsobu života k okamžitému pokusu zabehnúť 5 km. Telo sa musí trénovať, aby takúto aktivitu bezpečne zvládlo a zabránilo sa tak zraneniam.“

    V prípade, ak už máte nejaké ochorenie kĺbov, urobte zmeny aj vo svojich aktivitách:

    • ak máte artrózu bedrového kĺbu alebo kolena, tak namiesto behu, ktorý pôsobí na kĺby nárazovo, môžete skúsiť bicyklovanie

    • kĺby odľahčite pomôckami na chôdzu. V prípade prechádzky či túry použitie palice, tie pomáhajú zmierniť zaťaženie bedrových, kolenných a členkových kĺbov a znížiť bolesť

    • pri športe kolenné ortézy stabilizujú a odľahčujú kolenné kĺby, uvoľňujú postihnutú, bolestivú stranu a presúvajú záťaž na zdravšiu stranu kĺbu

    V minulosti starší ľudia často len akceptovali bolesť kĺbov, avšak dnes už je situácia iná: ľudia chcú žiť dlhšie a ostať aktívni. Niektorí ľudia vo veku 80 či 90 rokov majú kĺby vo veľmi dobrom stave. Dá sa to. Ako celému telu, tak aj kĺbom treba venovať pozornosť a starať sa o nich.