Nadané dievča zomrelo v lučeneckej nemocnici 14. februára 2017 v noci o 1.25 hod. „Bolo to presne v tej istej nemocnici, kde sa naša Simonka 14. septembra 1997, v navlas rovnakú hodinu a minútu, narodila,“ začne rozprávanie nešťastná matka Nataša.

K opuchu sa pridal herpes

Študentku farmácie desať dní predtým hospitalizovali na krčnom oddelení s banálnou diagnózou - zápalom slinnej žľazy „Mala viditeľný opuch krku a veľké bolesti. Po dvoch dňoch od prijatia, jej začala opúchať aj tvár a diagnostikovali jej herpes zoster, známejší vo verejnosti ako pásový opar. Zdravotný stav dcéry sa rapídne zhoršoval a opuch bol taký veľký, že Simonka prakticky nevidela,“ opisuje zronená mama.

Dievča milovalo prírodu, kvety a zvieratká.
Dievča milovalo prírodu, kvety a zvieratká.
Zdroj: archív rodiny

Viac foto zo života Simonky nájdete TU

Desať hrozivých dní

Na piaty deň sa však Simonin stav zhoršil natoľko, že ju previezli na infekčné, kde skolabovala a museli ju resuscitovať. Podarilo sa ju prebrať k životu, potom ju previezli na ARO, kde ju opäť oživovali. „Dcéra následne ešte šesť dní urputne bojovala o svoj mladý život, ktorý však na desiaty deň po hospitalizácii prehrala,“ narieka matka, ktorej ani v najhoršom sne nenapadlo, že dcéra sa jej z nemocnice už nikdy nevráti.

Ranný telefonát

Manželia ani po troch rokoch sa nevedia vysporiadať s tým, že sa s jedinou dcérou nestihli ani rozlúčiť. „Nenašiel sa nikto, kto by nám zavolal. O tom, že dcéra v noci zomrela, sme sa dozvedeli ráno o ôsmej. Nemohli sme ju vidieť, ani sa s ňou pietne rozlúčiť keďže vtedy už bolo jej telo na pitevnom stole v Banskej Bystrici. Vypočuli sme si len suché vyjadrenie, že aj napriek obrovskej snahe lekárov...!“

Na drahú vnučku s láskou spomínajú aj starí rodičia, ktorých jej smrť veľmi poznačila.
Na drahú vnučku s láskou spomínajú aj starí rodičia, ktorých jej smrť veľmi poznačila.
Zdroj: archív rodiny

(Ne)rovnaké závery?!

Zúfalí rodičia sa obrátili s podnetom na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v Banskej Bystrici, a zároveň podali trestné oznámenie za usmrtenie na neznámeho páchateľa.

V januári 2018 im úrad oznámil, že ich dcére bola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne. „Stalo sa však niečo neočakávané. Polícia nám doručila znalecký posudok vypracovaný v trestnom konaní, kde boli uvedené závažné pochybenia v liečbe. Na základe toho, sme vyjadrili nesúhlas so záverom banskobystrickej pobočky ÚDZS. Naše podanie bolo neskôr odstúpené pobočke Prešov na preverenie. Po necelom roku Prešovčania vydali záver, že Simone nebola zdravotná starostlivosť poskytnutá správne,“ zdôrazňuje pani Nataša.

Mladú študentku hospitalizovali so zápalom slinnej žľazy, domov sa už nevrátilo.
Mladú študentku hospitalizovali so zápalom slinnej žľazy, domov sa už nevrátilo.
Zdroj: archív rodiny

Aké pochybenia zistil ÚDZS? Ako reagoval riaditeľ lučeneckej nemocnice? Čítajte na ďalšej strane!