Reklama

SMRŤ ŠTUDENTKY Simony: Do nemocnice šla so zápalom slinnej žľazy, domov sa už nevrátila

Mladučká Lučenčanka patrila medzi mimoriadne nadané študentky.

Zdroj: archív rodiny

Reklama

Na budúci rok mala ich jediná dcéra promovať. Namiesto toho chodia manželia Nataša (49) a Milan (57) Mináčovci z Lučenca na Simonkin hrob s obrovským bôľom a pocitom nespravodlivosti v srdci. Tí, ktorí môžu za tragický odchod krásnej študentky, totiž neboli potrestaní.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    SMRŤ ŠTUDENTKY Simony: Do nemocnice šla so zápalom slinnej žľazy, domov sa už nevrátila

    Nadané dievča zomrelo v lučeneckej nemocnici 14. februára 2017 v noci o 1.25 hod. „Bolo to presne v tej istej nemocnici, kde sa naša Simonka 14. septembra 1997, v navlas rovnakú hodinu a minútu, narodila,“ začne rozprávanie nešťastná matka Nataša.

    K opuchu sa pridal herpes

    Študentku farmácie desať dní predtým hospitalizovali na krčnom oddelení s banálnou diagnózou - zápalom slinnej žľazy „Mala viditeľný opuch krku a veľké bolesti. Po dvoch dňoch od prijatia, jej začala opúchať aj tvár a diagnostikovali jej herpes zoster, známejší vo verejnosti ako pásový opar. Zdravotný stav dcéry sa rapídne zhoršoval a opuch bol taký veľký, že Simonka prakticky nevidela,“ opisuje zronená mama.

    Zdroj: archív rodiny

    Dievča milovalo prírodu, kvety a zvieratká.

    Desať hrozivých dní

    Na piaty deň sa však Simonin stav zhoršil natoľko, že ju previezli na infekčné, kde skolabovala a museli ju resuscitovať. Podarilo sa ju prebrať k životu, potom ju previezli na ARO, kde ju opäť oživovali. „Dcéra následne ešte šesť dní urputne bojovala o svoj mladý život, ktorý však na desiaty deň po hospitalizácii prehrala,“ narieka matka, ktorej ani v najhoršom sne nenapadlo, že dcéra sa jej z nemocnice už nikdy nevráti.

    Ranný telefonát

    Manželia ani po troch rokoch sa nevedia vysporiadať s tým, že sa s jedinou dcérou nestihli ani rozlúčiť. „Nenašiel sa nikto, kto by nám zavolal. O tom, že dcéra v noci zomrela, sme sa dozvedeli ráno o ôsmej. Nemohli sme ju vidieť, ani sa s ňou pietne rozlúčiť keďže vtedy už bolo jej telo na pitevnom stole v Banskej Bystrici. Vypočuli sme si len suché vyjadrenie, že aj napriek obrovskej snahe lekárov...!“

    Zdroj: archív rodiny

    Na drahú vnučku s láskou spomínajú aj starí rodičia, ktorých jej smrť veľmi poznačila.

    (Ne)rovnaké závery?!

    Zúfalí rodičia sa obrátili s podnetom na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v Banskej Bystrici, a zároveň podali trestné oznámenie za usmrtenie na neznámeho páchateľa.

    V januári 2018 im úrad oznámil, že ich dcére bola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne. „Stalo sa však niečo neočakávané. Polícia nám doručila znalecký posudok vypracovaný v trestnom konaní, kde boli uvedené závažné pochybenia v liečbe. Na základe toho, sme vyjadrili nesúhlas so záverom banskobystrickej pobočky ÚDZS. Naše podanie bolo neskôr odstúpené pobočke Prešov na preverenie. Po necelom roku Prešovčania vydali záver, že Simone nebola zdravotná starostlivosť poskytnutá správne,“ zdôrazňuje pani Nataša.

    Zdroj: archív rodiny

    Mladú študentku hospitalizovali so zápalom slinnej žľazy, domov sa už nevrátilo.

    Bez trestu kvôli lehotám

    V dodatku uviedli, že voči poskytovateľovi bude úrad pri uplatňovaní sankčnej zodpovednosti postupovať podľa zákona a teda, že nemocnici udelí pokutu. Rodičov zaujímalo, v akej výške. Dozvedeli sa, že nemocnica pokutu nedostane, keďže uplynula lehota na vydanie rozhodnutia. „Vinník prakticky ostal nepotrestaný. Nemocnica funguje ďalej, ako keby sa nič nestalo. Tragédia nás poznačila na celý život. Za peniaze, ktoré sme šetrili Simone na štúdium, sme jej dali zhotoviť žulový pomník na cintoríne. Sú na ňom vytesané tri postupne vzdiaľujúce sa srdiečka, ako symbol Simonkinho boja o jej mladučký život, ktorý náhle skončil po tretej neúspešnej resuscitácii,“ hovoria nešťastní rodičia, ktorí po smrti jediného dieťaťa cítia nekonečné prázdno. "Už nikdy neuvidíme jej dôležité životné kroky, ktoré by nás napĺňali radosťou a hrdosťou, stratili sme možnosť byť starými rodičmi. Vieme, že dcéru nám už nikto a nič nevráti, ale chceme, aby sa kompetentní v lučeneckej nemocnici konečne prebrali a pristúpili k sebareflexii,“ dodali na záver.

    Zdroj: archív rodiny

    Z peňazí, ktoré rodičia šetrili dcére na štúdium jej dali na cintoríne v Lučenci vyhotoviť náhrobok.

    Aké pochybenia zistil ÚDZS

    Úrad na základe vykonaného dohľadu skonštatoval, že zdravotná starostlivosť pacientke nebola poskytnutá správne. Zistené nedostatky: nesprávne zhodnotenie závažnosti stavu a laboratórnych nálezov, absencia dôsledného monitorovania a vyhodnocovania klinických a laboratórnych markerov vrátane včasnej, účinnej antiinfekčnej terapie.

    Reakcia nemocnice

    „Som presvedčený, že naši lekári nepochybili a urobili všetko pre záchranu pacientky. Zatiaľ sme personálne zmeny neurobili, keďže naďalej pokračuje policajné vyšetrovanie,“ uviedol riaditeľ Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Lučenec Július Höffer.

    Vyjadrite svoj názor  v komentároch i ankete pod článkom!

    Anketa

    Čo by ste navrhovali urobiť v takomto prípade?

    Prečítajte si tiež: