Odborári: Dávky ľudí od práce neodrádzajú! Minister Tomáš reaguje: NEPOCHOPILI ste dobrý zámer!
3. 7. 2024, 14:28
Slovensko má historicky najnižšiu nezamestnanosť a napriek tomu máme 165-tisíc nezamestnaných a približne 83-tisíc voľných pracovných miest. Pracuje tu 107-tisíc cudzincov, pričom 75-tisíc je z tretích krajín. A Slováci sedia doma a poberajú dávky, pritom mnohí pracovať môžu, ale nechcú. A to, podľa ministra práce Erika Tomáša (Hlas), skončí.
Zdroj: mpsvar
Zdroj: mpsvar
Zdroj: hud
Galéria k článku
Pritom každý jeden zamestnaný Slovák je a bude podľa ministra prínosom pre štát. "Medzi nezamestnanými sú aj ľudia, ktorí z objektívnych príčin pracovať nemôžu. Ale je medzi nimi aj mnoho takých, ktorí nechcú pracovať, sú leniví a ktorí využívajú, respektíve lepšie povedané, zneužívajú systém," vyhlásil minister. Podľa jeho slov treba v tejto oblasti už konečne urobiť poriadok. „Respektíve sa o to musíme aspoň pokúsiť,“ uviedol. „Chceme zamestnať čo najviac ľudí a otvorene priznávam, že chceme do práce dostať čo najviac Rómom," priblížil zámer rezortu Tomáš. Do jesene chce rezort práce pripraviť legislatívny zámer, ku ktorému chce iniciovať politickú aj celospoločenskú diskusiu.
Na slová ministra reagovala Konfederácia odborových zväzov SR s tým, že tvrdenie, že vysoké sociálne dávky odrádzajú od práce, je mýtus. "Na tlačovke však odzneli slová, ktoré sa nehodia do úst politika, ktorý sám seba označuje ako sociálneho demokrata. Medzi nezamestnanými sú ľudia, ktorí nechcú pracovať, ktorí sú leniví a ktorí využívajú, alebo lepšie povedané, zneužívajú sociálny systém,“
uviedli odborári na sociálnej sieti. "Na Slovensku sa dlhodobo šíri mýtus o tom, ako vysoké sociálne dávky odrádzajú pracovať. Tento mýtus je nepravdivý a doslova hlúpy, no stále medzi ľuďmi žije, keďže ho dlhodobo živia politici, ktorí namiesto riešení radšej hľadajú, na koho problém hodiť. A na koho je to najjednoduchšie? Na chudobných, ktorí sa nevedia brániť. Obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít, ale aj majorita z chudobnejších regiónov majú celkom iný dôvod, ktorý ich od práce odradzuje, a to jej nedostatok a kvalifikačná, ale aj regionálna disparita. Sociálny demokrat by mal tieto mýty vyvracať a nie ich živiť," dodali odborári.
Minister ostro reaguje... ...Čítajte...
Reakcia Konfederácie odborových zväzov SR na zámer ministerstva práce obmedzovať dávky ľuďom, ktorí odmietnu vhodnú pracovnú ponuku, svedčí o jeho nepochopení. "Nikto nehovoril o „vysokých sociálnych dávkach, ktoré odrádzajú ľudí od práce“, ale o nespochybniteľnom fakte, že medzi nezamestnanými je mnoho ľudí, ktorí môžu pracovať, ale nechcú pracovať, pričom im sociálne dávky na tento spôsob života stačia. Takto nastavený systém absolútne nemotivuje túto skupinu ľudí hľadať si zamestnanie. Nejde o žiaden mýtus, ale realitu, ktorá už dlhodobo trápi viaceré regióny Slovenska. Práve práca je tým najlepším nástrojom boja proti chudobe. Rezort práce preto okrem reštriktívnych opatrení spustil aj celý balík projektov, ktoré majú pomôcť nezamestnaným nájsť si prácu a v spolupráci s ďalšími ministerstvami pripravuje novú škálu povolaní určenú predovšetkým pre nízkokvalifikovaných a dlhodobo nezamestnaných ľudí. Od Konfederácie odborových zväzov SR by sme logicky skôr očakávali podporu snahy zamestnať čo najviac slovenských občanov a namiesto plytkých fráz odborné stanoviská k tejto téme," reagoval Erik Tomáš.
Návrh, ktorý v utorok, 2. júla minister predstavil, by mal byť podobný modelu, ktorý už funguje pri prácach vo verejnom záujme. „My totiž chceme aby sa ľudia nielen aktivizovali, ale aby sa reálne zamestnali," zdôraznil minister. Predstavil aj tri zmeny v režime prác vo verejnom záujme. „Ak nezamestnaný človek odmietne pracovnú ponuku, bude mu odobratá alebo krátená dávka v hmotnej núdzi. A to až na obdobie 12 mesiacov. Samozrejme, musí ísť o pracovnú ponuku vhodnú a primeranú schopnostiam konkrétneho človeka,“ uviedol.
Dnes platí, že nezamestnaný je povinný podieľať sa na prácach vo verejnom záujme vo svojej obci. Chceme to zmeniť tak, že bude tento obyvateľ povinný vykonať tieto práce na širšom území, napríklad v rámci okresu. A do tretice, aktivačný príspevok bude mať viac kategórií. Najnižší po novom dostanú ľudia, ktorú chcú vykonávať malé obecné služby a nechcú sa riadne zamestnať, viac dostanú tí, ktorí sa budú chcieť rekvalifikovať, vzdelávať alebo zúčastňovať sa na ďalších projektoch úradov práce. A najvyšší tí, ktorí sa riadne zamestnajú.
Špekulanti na úrade práce? Minulosť... Viac na ďalšej strane...
Tomáš zdôraznil, že nejde len o prijímanie reštrikcií. „Aktívne opatrenia musíme týmto ľuďom aj ponúknuť širokú škálu pracovných pozícií, čo so sa snažím. A ako sa hovorí, diabol je skrytý v detailoch a je tam veľa vecí, ktoré budeme potrebovať nastaviť a v rámci legislatívneho procesu upraviť tak, aby spomínané zákony boli efektívne. Musíme odstrániť rôzne špekulácie s evidenciou nezamestnaných, vysporiadať sa s ľuďmi, ktorí sú v exekúcii, a preto nechcú pracovať, pretože exekútori môžu siahať na platy, ale na dávky nie. Musíme vyriešiť cestovné náklady a ďalšie veci,“ konštatoval. Ako dodal, vyriešiť treba aj problém nerovnomerného rozloženia voľných pracovných miest.
Kedy by mal zákon vstúpiť do platnosti, nechcel konkretizovať. Uviedol ale, že ak by šlo všetko hladko, mohlo by sa tak stať začiatkom budúceho roka, ale nechce fabulovať.
Ešte v roku 2023 chcel s neaktívnymi nezamestnanými urobiť poriadok aj vtedajší minister práce Milan Krajniak (Sme-rodina). Vyhlásil vtedy, že sa končí opieranie o lopaty. Menili sa pravidlá pri aktivačných prácach. Rezort chcel dosiahnuť zlepšenie, efektivitu a adresnosť pri používaní financií na aktivačné práce a zvýšiť tak motiváciu ľudí nájsť si zamestnanie.