Reklama

7 prešľapov, ktorými vláda nahnevala ľudí: Najväčšiu kampaň očkovaniu spravila Cibulková!

Reklama

Očkovanie proti covidu na Slovensku od začiatku sprevádzali prešľapy, ktoré ľudí privádzali do zúfalstva. Azda aj preto máme po roku zaočkovanú len polovicu obyvateľov a sme na chvoste EÚ. Paradoxne, prednostné zaočkovanie bývalej tenistky Dominiky Cibulkovej spôsobilo najväčší ošiaľ po vakcíne.

Vlani na jeseň na Slovensku nastúpila silná druhá vlna pandémie, ktorú spôsobil britský alfa variant. Vakcína proti koronavírusu tak prišla ako dar z nebies. Prvé očkovanie proti COVID-19 absolvoval profesor Vladimír Krčméry spolu s ďalšími odborníkmi z konzília, napríklad hlavným hygienikom Jánom Mikasom či bývalým ministrom zdravotníctva Markom Krajčím (OĽaNO). V nitrianskej fakultnej nemocnici dostali prvú dávku od firmy Pfizer. Krčméry po očkovaní uviedol, že sa cíti dobre a ďakuje za vianočný darček. „Vyhrali sme stávku, že do Vianoc bude vakcína, bolo to veľké úsilie. Sme prvou z okolitých krajín, kde sa očkuje,“ povedal. Na ďalší deň sa pred kamerami dali zaočkovať prezidentka Zuzana Čaputová a ďalší členovia vlády.

7 prešľapov vlády nájdete v galérii: Kliknite TU

Ako prví mali k vakcíne prístup zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. Prvý škandál na začiatku januára vyvolalo prednostné zaočkovanie bývalej tenistky Dominiky Cibulkovej spolu s jej manželom Michalom Navarom. Vakcínu v tom čase nutne potrebovali aj tisícky ohrozených dôchodcov. Cibulková najskôr uviedla, že bola vovedená do omylu, keď sa len v nemocnici informovala, kedy by mohla prísť na rad. Neskôr si sypala popol na hlavu a ponúkla svoju pomoc ako dobrovoľníčka.

Anketa

Môžu podľa vás za slabú zaočkovanosť aj prešľapy vlády?

„Chcem sa touto cestou ešte raz ospravedlniť za to, že sme spolu s manželom boli neoprávnene zaočkovaní vakcínou proti covidu. Je mi to ľúto vo vzťahu k všetkým ohrozeným skupinám a ďalším ľuďom, ktorí na vakcínu čakajú. Dopustila som sa chyby, keď som si myslela, že len vypĺňame voľné miesta a nevyužité vakcíny,” uviedla na sociálnej sieti. Po škandále zaočkovania tenistky vyplávali na povrch ďalšie mená. Prednosť dostali športovci aj spolupracovníci ministra zdravotníctva Marka Krajčího.

Rýchle prsty vyhrávajú: Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

Po predbiehaní prominentov vzrástol záujem o vakcínu ako nikdy. No pre chybné prihlasovanie vypukla doslova lotéria o život! Z očkovania sa stal súboj detí o záchranu rodičov či starých rodičov. Zúfalí ľudia po večeroch striehli pri počítačoch na nové termíny očkovania, aby zaregistrovali seba či rodičov. Žiaľ, mnohým sa to nepodarilo. Situáciu vtedy skritizovala aj prezidentka Zuzana Čaputová  ktorá sa márne pokúšala prihlásiť vlastných rodičov. Registráciu označila ako „zúfalú súťaž detí o záchranu svojho rodiča“. „Táto súťaž je veľmi nedôstojná. Dúfam, že veľmi skoro dôjde k náprave tohto stavu,“ uviedla.

Nedostatok vakcín sa vtedy snažil veľkolepo zachrániť bývalý premiér Igor Matovič (OĽaNO). Potajomky a poza chrbát koaličných partnerov vo veľkom nakúpil neregistrované vakcíny Sputnik V z Ruska. Štátny ústav na kontrolu (ŠÚKL) liečiv nevedel vakcínu odporučiť, pretože im chýbala potrebná dokumentácia o tejto látke. Zároveň vypukla vládna kríza.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) dovezenie Sputnika V označil ako „nástroj hybridnej vojny“. „Nie je to dar, je to tovar, ktorý má svoju cenu,“ uviedol Korčok. „Rozdeľuje nás tu doma, rozdeľuje nás tu v zahraničí, spochybňuje procesy v Európskej únii,“ poukázal minister. Viacerí ministri vtedy podali demisiu a krízu sa napokon podarilo urovnať až výmenou na pozícii ministra zdravotníctva a premiérskej stoličke. Marka Krajčího nahradil hlavný vojenský lekár Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a pozíciu premiéra a ministra financií si vymenili Igor Matovič a Eduard Heger (OĽaNO).

Po pochybnostiach o očkovaní neregistrovanou vakcínou prišli aj obavy z vakcíny od firmy AstraZeneca. Ako prví sa ňou očkovali učitelia, ktorí vzápätí nenastúpili do škôl. Jedno- či dvojdňové nežiaduce účinky však odozneli. Neskôr sa však ukázali podozrenia medzi vznikom krvných zrazenín a očkovaním touto látkou. Po medializovanom prípade, keď umrela 38-ročná učiteľka z východu, ŠÚKL spočiatku takéto podozrenia rezolútne odmietal. Neskôr však už pripustil, že istá súvislosť medzi očkovaním a úmrtím mohla byť. Viaceré krajiny pozastavili očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca a neskôr aj u nás túto vakcínu úplne stiahli.

Pomohla lotéria? Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

Obrovským problémom sa ukázali byť dezinformácie, ktoré sa medzi ľuďmi vo veľkom šírili. Na jednej strane spôsobili nezáujem až strach z vakcín, čoho dôsledkom je nízka zaočkovanosť a obrovské obavy pred nástupom omikronu. Šírenie bludov však neostalo len za anonymnými príspevkami na sociálnych sieťach. Viacerí odborníci čelili vyhrážkam smrti, niektorí sa museli stiahnuť z verejného priestoru. Nadávkam však čelia aj zdravotníci vo vakcinačných centrách či nemocniciach. Vláda preto prijala zákon a za urážku zdravotníka hrozí pokuta až 1 000 eur.

V lete sa vakcinačné centrá vyprázdnili napriek tomu, že na Slovensku bolo zaočkovaných len niečo okolo 40 % populácie. Minister financií Igor Matovič v auguste oznámil spustenie očkovacej lotérie. Už prvá časť však dopadla katastrofálne. Jedna osoba nezdvihla telefón, druhá sa zľakla a zložila. Ďalším bol záchranár v službe, ktorý taktiež nemohol odpovedať, keď mu volali. Napokon mobil zdvihla Zuzana zo Solivaru, ktorá však vysielanie sledovala online, s oneskorením asi pol minúty a nestihla povedať heslo načas. Prišla tak o výhru 400-tisíc eur. Ministerstvo financií však tvrdí, že výsledky presiahli očakávania a lotéria na očkovanie prilákala vyše 46-tisíc ľudí. Na porovnanie, lotéria stála viac ako 20 miliónov eur.

Ďalšou slabinou očkovania na Slovensku bola takmer žiadna očkovacia kampaň. Spočiatku sa síce sem-tam objavovali televízne spoty so známymi osobnosťami, ktoré sľubovali, že Vakcína je sloboda. Už od septembra sa v čiernych okresoch všetko pozatváralo a v novembri prišiel lockdown. Výhody nemali ani očkovaní a mnohí preto cítili krivdu, že sa im klamalo. Neskôr prišla plyšová guľa pripomínajúca koronavírus, ktorá z pandémie urobila frašku.

Posledným pokusom vlády zvýšiť zaočkovanosť je bonus pre seniorov nad 60 rokov. Ľudia s posilňujúcou dávkou proti covidu dostanú formou poukážky 300 eur a tí s jednou či dvoma dávkami 200 eur. „Finančná pomoc seniorom zvrátila pokles záujmu obyvateľov o očkovanie. Kým vo vekovej kategórii 50 – 59 za posledné týždne záujem o očkovanie prvou dávkou klesol až o 80 %, vo vekovej kategórii 60+ sa očkuje pravidelne takmer rovnakým tempom,“ uviedlo ministerstvo financií.

Posilňujúca dávka je momentálne kľúčová v tom, ako zvládneme štvrtú vlnu. Odborníci ju označujú aj ako cunami. Nakazia sa aj očkovaní a prekonaní a pravdepodobne celkom vytlačí bielu medicínu z nemocníc. „Stále máme obrovské množstvo občanov v rizikovom veku neočkovaných a treba povedať, že pred omikronom ich zásadne nechránia ani dve dávky vakcíny, tobôž vtedy, ak im boli podané pred niekoľkými mesiacmi. Tretia je nevyhnutnosťou. Možno teda očakávať, že pri pesimistickom odhade počet hospitalizovaných prekročí hranicu 4 000 a úmerne k tomu bude stúpať aj počet obetí,“ uviedol primár Milan Kulkovský z nemocnice v Považskej Bystrici.

Mohlo by vás zaujímať: