Vakcinácia bola naplánovaná od 13.30 do 17.00 h a obec Podbiel na to zriadila krátkodobé očkovacie centrum v priestoroch športovej haly. Ľudí očkovala lekárka Mária M. zo Žiliny, ktorej asistovali ďalšie dve mladé ženy.

Pokojný priebeh očkovania narušila skupina dospelých, ktorí sa oháňali rôznymi paragrafmi. Nikto z nich nemal na tvári ochranné rúško a drvivá väčšina si celú situáciu nahrávala na mobil. Neskôr na sociálnej sieti zverejnili video, v ktorom sa nazvali „Martinská zásahová jednotka“.

„Preukážte sa, že ste doktorka,“ uvítali zdravotný personál. „Vy tu zabíjate ľudí. Ja sa idem očkovať, môžete mi, prosím vás, podpísať, že beriete na seba zodpovednosť? Kto bude zodpovedný, keď sa mi niečo stane?“ kričala na lekárku jedna z protestujúcich.

Anketa
Čo si myslíte o „vyháňačoch služobníkov diabla“, ktorí prišli na očkovanie do Podbielu?

Ďalšia si začala natáčať prichystané injekcie s očkovacou látkou. Protestujúca označila miesto ako nehygienické, pretože vraj nešlo o zdravotnícke zariadenie. „Určite tu nie je sterilné prostredie, lebo tu všetci dýchame,“ konštatovala.

Lekárka ich upozornila, že nikto z nich nemá rúško, na čo prišla odpoveď: „Rúško nie je zákonom dané, ale vy by ste si po každom jednom pacientovi mali vymeniť odev. Môžete mi ukázať, koľko oblečení máte na výmenu?“ Skupina nespokojných občanov sa domáhala aj príbalových letákov vakcín, ktoré jej zdravotný personál odovzdal. „Kde je v tom príbalovom letáku, čo obsahuje, aké látky má tá vakcína?“ rozhorčovali sa. „Nie som ochotný do takýchto vecí platiť svoje dane. Využívam článok 32 Ústavy, čo je občianska neposlušnosť,“ odvolával sa člen skupiny.

Zdravotníčok sa pýtali, koľko im za to zaplatia. „Ľudia ako vy za peniaze robia takéto svinstvo. Teraz to vôbec nie je hygienické, nech sa zbalia a odídu,“ útočili na zdravotný personál. Trestné oznámenie chceli podávať na očkovacie centrum aj na samotných policajtov, ak ho okamžite nezrušia. „Testovali v skafandroch a teraz očkujú ako prašivé psy,“ vykrikovali protestujúci.

Lekárka sa bránila, no proti rozvášnenej skupine bola v absolútnej menšine. „Robíte hanbu všetkým slušným ľuďom. Nechajte tých, ktorí majú záujem o očkovanie, aby sa zaočkovali,“ pokúšala sa oponovať.

Riešenie incidentu vás šokuje: Čítajte na ďalšej strane >>>