Oficiálnym zdôvodnením tohto kroku bolo umožniť štyrom deťom jej najmladšieho syna, princa Joachima, žiť "normálnejší" život a nasledovať podobné kroky iných kráľovských rodín v Európe.

FOTO Britská vojvodkyňa Kate má v dánskej kráľovskej rodine dvojníčku: Korunná princezná Mary akoby jej z oka vypadla! >>

Čo s tým majú Meghan a Harry?

Niečo takéto nepochybne muselo vykúzliť úsmev na tvárach britského princa Harryho a jeho manželky, vojvodkyne Meghan. Hoci sa ich táto zmena netýka, ako odídencov z monarchie, ktorí zavrhli kráľovské privilégiá práve kvôli vidine normálnejšieho života, musí takýto trend tešiť.

K ich rozhodnutiu sa totiž britská kráľovská rodina postavila vcelku odmerane a chladne, úplne ako opačne ako kráľovná Margaréta II.

Kráľovná Margaréta II. vnúčatám odobrala ich tituly, aby mohli žiť normálny život inde než v tieni kráľovskej rodiny.
Zdroj: Rune Hellestad

Joachim (53) má z dvoch manželstiev štyri deti - Nikolaia, Felixa, Henrika a Athenu; tí sú vo veku od desať do 23 rokov.

Dánsky princ Joachim s rodinou.
Zdroj: Patrick van Katwijk

Aby sa mohli sami rozhodnúť, čo chcú robiť

 "Jej Veličenstvo chce svojím rozhodnutím vytvoriť rámec pre štyri vnúčatá, aby mohli v oveľa väčšej miere formovať svoju vlastnú existenciu bez toho, aby ich obmedzovali zretele a povinnosti, ktoré so sebou prináša formálna príslušnosť ku kráľovskému rodu ako k inštitúcii," uviedol kráľovský palác.

"Rozhodnutie kráľovnej je v súlade s podobnými zmenami, ktoré v uplynulých rokoch rôznymi spôsobmi uskutočnili aj iné kráľovské rodiny," dodal.

Zľava: Kráľovná Alžbeta II., princ Philip, kráľovná Margaréta a princ Henrik.
Zdroj: Anwar Hussein
Anketa
Je podľa vás rozhodnutie dánskej kráľovnej Margaréty správne?

Ďalšie štyri kráľovnine vnúčatá, ktoré sa narodili 54-ročnému korunnému princovi Frederikovi, si ponechajú svoje tituly, ale po dosiahnutí plnoletosti bude apanáž dostávať len budúci kráľ, princ Christian.

Mohlo by vás zaujímať: