Viac ako 10-krát musela partia mladých vojakov niesť vyše 200-kilovú truhlu s pozostatkami kráľovnej Alžbety II. Po ohlásení smutnej správy o smrti panovníčky, ktorá sedela ba britskom tróne takmer 70 rokov, väčšinu z nich okamžite prevelili z Iraku do Londýna.

FOTO Najsilnejšie, najzaujímavejšie a najprekvapivejšie momenty z pohrebu kráľovnej Alžbety II. nájdete v galérii >>

Z mladíkov s gumenými podrážkami, aby sa nedajbože pri nesení truhly niektorý z nich nešmykol, sa po pohrebe stali miláčikovia celej krajiny.

Mali by dostať medaily

S obrovským bremenom na pleciach - doslovným aj pomyselným - odviedli prácu na výbornú. Ani raz sa nepomýlili, každý ich krok bol presne nacvičený a dokonca, keď v jednom momente hrozilo, že by sa kvety na truhle mohli zošmyknúť, zachránili situáciu.

Kvôli incidentu z minulosti bola Alžbetina koruna pripevnená k rakve. Nachádza sa na nej 2868 diamantov, 273 perál, 17 zafírov, 11 smaragdov a 5 rubínov.
Kvôli incidentu z minulosti bola Alžbetina koruna pripevnená k rakve. Nachádza sa na nej 2868 diamantov, 273 perál, 17 zafírov, 11 smaragdov a 5 rubínov.
Zdroj: Getty Images

Príslušníci prvého bataliónu granátovej gardy nezaváhali ani raz, hoci sa na nich pozerali desiatky tisíc párov očí, nehovoriac o zhruba štyroch miliardách televíznych divákov.

Nečudo, že Briti teraz volajú ôsmim mladíkov na slávu a požadujú, aby každý z nich dostal medailu - podobne ako ich predchodcovia, ktorí v roku 1965 niesli truhlu s Churchillom.

Pohreb sledovala polovica svetovej populácie

Ceremóniu sledovali naživo až štyri miliardy ľudí, teda zhruba polovica svetovej populácie. Pohreb kráľovnej sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou zapíše do dejín ako najsledovanejšia udalosť na svete.

TOP momenty a zaujímavosti z pohrebu kráľovnej Alžbety II. nájdete na ďalšej strane >>>