Šéf Ruského fondu priamych investícií (RDIF) Kirill Dmitrijev okrem toho štátnej televízii Rossija 24 povedal, že "veľké dodávky do EÚ bude možné zrealizovať až po ukončení masového očkovania v Rusku".

RDIF zodpovedá za medzinárodný marketing ruskej vakcíny, ktorú už schválilo a používa mnoho krajín. Vakcína Sputnik V, ktorá sa podáva v dvoch dávkach, zatiaľ nebola schválená na použitie v Európskej únii, kde ju musí odobriť Európska agentúra pre lieky (EMA). Ak sa tak stane, očkovacia látka Sputnik V by mohla pomôcť Únii aktuálne čeliacej nedostatku vakcín, a v dôsledku toho i narastajúcej frustrácii.

V posledných dňoch sa však Rusko s EMA nevedeli zhodnúť ani v tom, či RDIF už vôbec tomuto európskemu regulačnému úradu zaslal žiadosť o preskúmanie svojej vakcíny, pripomína DPA. "Dúfame, že naša žiadosť bude čoskoro posúdená a že v rámci tohto postupu budú predložené nie politické, ale vecné argumenty," povedal v utorok Dmitrijev.

Podľa štúdie zverejnenej minulý týždeň v lekárskom časopise The Lancet má vakcína Sputnik V viac ako 91-percentnú účinnosť. Je teda takmer rovnako účinná ako vakcíny od spoločností Moderna či BioNTech/Pfizer.