Katastrofálne správy z prvej línie boja proti vírusu: Žili sme v omyle!
27. 2. 2020, 8:00

Ak to chceme zvládnuť, všetky krajiny sveta musia byť pripravené tak, akoby ich mal koronavírus zamoriť už zajtra. S týmito slovami šokoval svet expert zo Svetovej zdravotníckej organizácie Bruce Aylward, ktorý vedie v Číne misiu proti koronavírusu.
Zdroj: Getty
Zdroj: Anmar Khalil
Zdroj: twitter
Galéria k článku
Podľa odborníka z WHO a človeka, ktorý stojí na čele záchranných operácií a dennodenne vníma hrôzy utrpenia koronavírusu, sa svet nechal upokojiť klamlivou domnienkou, že krajiny budú vedieť zvládnuť boj s epidémiou rovnako dobre ako Čína.
„Ak sa cítite v bezpečí, mýlite sa,“ odkázal zvyšku sveta Aylward. „Koľko krajín sveta rieši nemocničné lôžka? Labaratórne kapacity?“ pýta sa. Podľa neho musíme byť schopní zvládnuť nákazu tak, že keď na nás zajtra udrie vírus, nebudeme prekvapení.
A jeho slová sa napĺňajú, prvých prípadov nákazy v Európe totiž pribúda každým dňom. Už nielen Taliansko, Grécko a Nemecko, ale, napríklad, aj Estónsko, Nórsko či Dánsko.
Hrozivé VIDEO: Vodič si pred policajtmi odpľul, neuveríte tomu, čo prišlo potom!

Zdroj: Twitter
Koronavírus, ktorý celosvetovo zabil už takmer 3-tisíc ľudí, sa postupne presunul z Číny do Európy. Hoci v epicentre nákazy, meste Wu-chan, je situácia stále zúfalá, a zhoršuje sa napríklad aj v Južnej Kórei, v utorok po prvý raz bolo za jeden deň zaznamenaných viac nových prípadov nákazy mimo Číny než v nej.
Bruce Aylward, ktorý stojí na čele misie WHO v Číne, v tejto súvislosti ocenil drastické karanténne opatrenia Pekingu s tým, že "zvrátili" doterajší priebeh boja s epidémiou v tejto krajine. Naopak, ostatné štáty podľa jeho názoru nie sú na šírenie tohto infekčného ochorenia pripravené, čo sa odzrkadľuje najmä na Taliansku. Vírus sa však rozšíril už aj do Rakúska, Chorvátska či Grécka a dlhodobo existujú potvrdené prípady aj v Nemecku.
„Musíte začať premýšľať inak,“ odkázal Aylward európskym krajinám.
VIDEO: Masová dezinfekcia ulíc v Číne

Zdroj: Twitter
Anketa
Myslíte si, že ak by sa koronavírus dostal až na Slovensko, boli by sme schopní s ním bojovať?
Čo musíte o koronavíruse vedieť >>
Prvý prípad úmrtia je ešte z 11. januára
- Počet nakazených prekročil 80.000. Väčšinou išlo o prípady v Číne, v ostatných lokalitách ich je približne 2400. Ochorenie si vyžiadalo prevažne v Číne už 2700 obetí na životoch. Celkovo je počet vyliečených prípadov približne 30.000.
- Prvý raz sa koncom roku 2019 v Číne objavila informácia o novom ochorení dýchacích ciest, ktorým sa nakazili desiatky ľudí pravdepodobne kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch. Vírus sa začal šíriť z mesta Wu-chan v centrálnej provincii Chu-pej v Číne. Ochorenie dostalo názov Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, alebo tiež SARS-CoV-2. Prvý pacient v Číne zomrel 11. januára.

Zdroj: Twitter
Prvá epidémia v Európe bola v Taliansku
- Koronavírusy (Coronaviridae) sú skupinou vírusov, ktoré sa vyskytujú u zvierat a prenášajú sa aj na ľudí. V zime 2002 - 2003 vyvolal koronavírus ochorenie nazvané ťažký akútny respiračný syndróm (Severe Acute Respiratory Syndrom, SARS). Vírus sa rozšíril do 26 krajín, pričom zomrelo 774 ľudí. Globálna epidémia sa skončila v júli 2003.
- Blízkovýchodný respiračný syndróm (Middle East Respiratory Syndrome – MERS) sa rozšíril v rokoch 2012 - 2015 do približne 20 krajín a zomrelo naň vyše 800 ľudí.
- Prvou obeťou koronavírusu na území Európy bol 80-ročný čínsky turista, ktorý chorobe podľahol v Paríži v polovici februára.
- Ako v prvej z európskych krajín vypukla epidémia v Taliansku, kde zomrel 22. februára prvý pacient. Do utorka 25. februára bolo obetí 11, počet nakazených dosiahol 324. Deväť úmrtí a 240 nakazených ľudí sa vyskytlo v regióne Lombardsko, dve úmrtia a 82 nakazených v Benátsku. Preveruje sa príčina úmrtia talianskej turistky v Rakúsku.
- Ďalšími európskymi štátmi s výskytom ochorenia sú Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko, Španielsko, Belgicko, Švédsko, Fínsko, Chorvátsko, Rumunsko, Rakúsko a Švajčiarsko.
Vírus sa šíri kašľom, dotykom a kýchaním
- Mimo Európy sa vírus vyskytol napríklad v Iráne, Austrálii, Kanade, Vietname, Singapure, Malajzii, Ománe, Bahrajne, Afganistane či Iraku a najnovšie aj v Brazílii.
- Ohniskom ochorenie ostáva Wu-chan, v iných oblastiach Číny je situácia odlišná: napríklad v 20-miliónovom Pekingu je momentálne iba 181 prípadov ochorenia, 215 ľudí sa z neho vyliečilo.
- Koronavírus sa podobne ako bežný chrípkový vírus šíri kašľom, kýchaním alebo dotknutím sa infikovanej osoby, pričom je potrebný dlhší kontakt s nakazeným. Mimo ľudského tela prežije vírus najviac niekoľko hodín, preto sa neprenáša prostredníctvom predmetov, napríklad zásielok. Inkubačná doba predstavuje 1 - 14 dní, najčastejšie sa pohybuje okolo 5 dní.

Zdroj: Twitter
Väčšina obetí má od 60 do 89 rokov
- Najlepšími preventívnymi opatreniami sú dodržiavanie hygieny a časté umývanie rúk, obmedzenie kontaktu s tými, ktorí prejavujú príznaky choroby, a obmedzenie pohybu na miestach s veľkým počtom ľudí. Rúška by mali nosiť len nakazení.
- Podľa odborníkov nový vírus nie je natoľko nebezpečný a smrteľný ako SARS a nemá potenciál spôsobiť pandémiu. "Jediný pôvodca, ktorý takýto potenciál má, je vírus chrípky," povedal pre portál wired.com riaditeľ Centra pre výskum infekčných ochorení Mike Osterholm. Podľa neho môže vírus SARS-CoV-2 spôsobiť skôr viacero geograficky lokalizovaných epidémií.
- Väčšina obetí vírusu má aj iné zdravotné problémy, resp. vysoký vek - prevažná väčšina obetí v Číne má od 60 do 89 rokov.
- V Číne sa testuje prípravok remdesivir farmaceutickej spoločnosti Gilead Sciences, určený pôvodne pre boj proti ebole. Jedným z tvorcov látky je český vedec a viceprezident pre virológiu Gilead Sciences Tomáš Cihlář. Podľa jeho slov by sa v prípade úspechu mohol tento liek dostať k pacientom koncom mája.