Podľa odborníka z WHO a človeka, ktorý stojí na čele záchranných operácií a dennodenne vníma hrôzy utrpenia koronavírusu, sa svet nechal upokojiť klamlivou domnienkou, že krajiny budú vedieť zvládnuť boj s epidémiou rovnako dobre ako Čína.

Slová Aylwarda sa napĺňajú, pozrite si FOTO v galérii ako dôkaz! >>

„Ak sa cítite v bezpečí, mýlite sa,“ odkázal zvyšku sveta Aylward. „Koľko krajín sveta rieši nemocničné lôžka? Labaratórne kapacity?“ pýta sa. Podľa neho musíme byť schopní zvládnuť nákazu tak, že keď na nás zajtra udrie vírus, nebudeme prekvapení.

A jeho slová sa napĺňajú, prvých prípadov nákazy v Európe totiž pribúda každým dňom. Už nielen Taliansko, Grécko a Nemecko, ale, napríklad, aj Estónsko, Nórsko či Dánsko.

Hrozivé VIDEO: Vodič si pred policajtmi odpľul, neuveríte tomu, čo prišlo potom!

Koronavírus, ktorý celosvetovo zabil už takmer 3-tisíc ľudí, sa postupne presunul z Číny do Európy. Hoci v epicentre nákazy, meste Wu-chan, je situácia stále zúfalá, a zhoršuje sa napríklad aj v Južnej Kórei, v utorok po prvý raz bolo za jeden deň zaznamenaných viac nových prípadov nákazy mimo Číny než v nej.

Bruce Aylward, ktorý stojí na čele misie WHO v Číne, v tejto súvislosti ocenil drastické karanténne opatrenia Pekingu s tým, že "zvrátili" doterajší priebeh boja s epidémiou v tejto krajine. Naopak, ostatné štáty podľa jeho názoru nie sú na šírenie tohto infekčného ochorenia pripravené, čo sa odzrkadľuje najmä na Taliansku. Vírus sa však rozšíril už aj do Rakúska, Chorvátska či Grécka a dlhodobo existujú potvrdené prípady aj v Nemecku.

„Musíte začať premýšľať inak,“odkázal Aylward európskym krajinám.

VIDEO: Masová dezinfekcia ulíc v Číne

Anketa
Myslíte si, že ak by sa koronavírus dostal až na Slovensko, boli by sme schopní s ním bojovať?
  • 13%
  • 87%

Dramatickú situáciu sledujeme aj vo forme ONLINE článku.

Čo musíte o koronavíruse vedieť >>