ČO UŽ VIEME

Európa v zajatí nákazy.
Európa v zajatí nákazy.
Zdroj: reprofoto The Sun

VIDEO Smrteľný vírus čoskoro aj na Slovensku? POZRITE, ako bleskovo sa šíri vo svete!

Zmätok na letisku v Bratislave

Našej redakcii sa ozvala čitateľka, ktorá priletela v utorok (25.2.) vo večerných hodinách z Ríma do Bratislavy. Na jej počudovanie, na letisku ich nikto nekontroloval. "Dotazníky nám rozdali na letisku v Ríme, všetci sme ich počas letu svedomito vyplnili. Všetci sme očakávali kontrolu po vystúpení z lietadla (po prílete do Ríma nám merali teplotu). Po príchode na bratislavské letisko mal personál rúška. Čakali sme, no kontrola žiadna. Personál dokonca nevedel ani o dotazníkoch a prešli sme, akoby sa nič vo svete nedialo," zverila sa čitateľka nášmu denníku. Na základe pokynu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho mali byť od 25. 2. kontrolovaní všetci pasažieri prilietajúci do Bratislavy z Talianska, čo sa však nestalo. S otázkami sme sa preto obrátili priamo na Letisko M. R. Štefánika. 

Letisko M.R. Štefánika v Bratislave.
Letisko M.R. Štefánika v Bratislave.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

"Ministerstvo zdravotníctva SR nariadilo od 25. februára vypĺňanie dotazníkov pre cestujúcich prilietavajúcich zo všetkých talianskych destinácií (Miláno, Bologna, Rím, Alghero na Sardínii) do Bratislavy. Dotazníky rozdáva na palube lietadla palubný personál, ktorý ich aj vyzbiera. Počas včerajšieho dňa sa uskutočnili prílety z Alghera a Ríma, počas dnešného dňa prílet z Milána. V prípade letu z Ríma nastala na palube zmätočná situácia," reagovali na otázku, prečo si od cestujúcich nevyzbierali vyplnené dotazníky. Na otázku, aké kontroly sú teda na letisku zavedené, odpovedali nasledovne. "Žiadne iné kontroly na letisku nariadené nie sú. Opatrenia nezavádza letisko samotné, nariadiť je ich oprávnený len hlavný hygienik Úradu verejného zdravotníctva SR, resp. Ministerstvo zdravotníctva SR alebo Útvar vedúceho hygienika Ministerstva dopravy a výstavby SR."

Turisti v karanténe

Štvorhviezdičkový hotel H10 Costa Adeje Palace na obľúbenom Tenerife je od utorka v karanténe. Hostia nemôžu ísť von ani dnu a sú zavretí na svojich izbách. Podľa českého denníka Blesk sa začína medzi turistami postupne šíriť panika. Okrem päťčlennej rodiny z Čiech sa medzi turistami nachádza aj 80-ročná dôchodkyňa, rovnako z Česka. Všetky východy z hotelového areálu sú uzavreté, personál nosí zdravotné rúška a rekreanti, ktorí majú prikázané zostať na izbe a čakať na zdravotníkov, trápi nedostatok jedla. 

VIDEO Situácia na hoteli, kde je 1000 turistov v karanténe

Pre český server Aktualne.cz sa vyjadril a otec päťčlennej rodiny Michal. „Máme malú dcérku a ani nevieme, či nás oddelia alebo čo. Ja sa necítim nakazený, ale čakať tu štrnásť dní na to, či sa nakazíme alebo nie, mi príde úplne šialené. Psychika je zlá, ale inak je to dobré. Keby nešlo o deti, tak to nejako prežijeme."

Koronavírus už aj v Rakúsku a Švajčiarsku

V rakúskej spolkovej krajine Tirolsko potvrdili dva prípady nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Jedna osoba pochádza pravdepodobne z talianskeho regiónu Lombardsko. S odvolaním sa vyhlásenie tiroslkého hajtmana Günthera Plattera o tom v utorok informovala agentúra APA. Podľa agentúry zatiaľ nie je známe, kde sa obe osoby nakazili. Pacienti vo veku 24 rokov, ktorí sa so svojimi symptómami sami obrátili na zdravotnícke orgány, majú horúčku, avšak "nie sú v ohrození života". Prvé prípady nákazy koronavírusom hlásia aj z Katalánska a Švajčiarska. Uviedol to denník Blick s odvolaním sa na vládu.

ONLINE NÁJDETE NA DRUHEJ STRANE >>>