Dve tváre smrtiaceho vírusu: V Číne počet úmrtí denne klesá, vo zvyšku sveta je to čoraz horšie
25. 2. 2020, 7:30 (aktualizované: 11. 7. 2024, 21:36)

Zdroj: TASR
Čína hlásila v utorok 508 nových prípadov nákazy koronavírusom, ktorá sa šíri na Blízkom východe a v Európe.
Zdroj: Kin Cheung
Zdroj: Getty
Zdroj: Getty
Galéria k článku
Čína hlásila aj 71 ďalších úmrtí na koronavírus, pričom 68 z nich zaznamenali v meste Wu-chan, kde sa epidémia začala a kde je aj najväčší výskyt prípadov. Ide však o najnižší denný počet úmrtí v Číne za posledné dva týždne, napísala tlačová agentúra AFP.
Po zverejnení týchto aktuálnych údajov je v pevninskej Číne celkovo 77.658 prípadov nákazy a 2663 úmrtí, spresnila agentúra AP. Mnohé provincie v Číne hlásili nulový počet nových nakazených niekoľko dní po sebe, takže Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok uviedla, že epidémia koronavírusu v Číne už "dosiahla vrchol".
VIDEO, ktoré údajne pochádza z Číny, ukazuje mŕtvoly detí zabalených do jedného vreca

Zdroj: Twitter
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal, že vrchol v Číne nastal medzi 23. januárom a 2. februárom a počet nových prípadov "odvtedy plynulo klesá". Avšak odborník WHO Bruce Aylward, líder spoločnej misie expertov WHO a Číny, však v pondelok varoval, že v ďalších krajinách sveta "pribúdajú prípady veľkou rýchlosťou". Keďže nastalo veľké zvýšenie prípadov nákazy v ďalších krajinách, WHO vyhlásila, že vírus má potenciál spôsobiť pandémiu, ale tá ešte nenastala.
"Posledných niekoľko týždňov ukázalo, ako rýchlo sa môže nový vírus šíriť po svete, vyvolať všeobecný strach a narušiť kolobeh života," povedal aj šéf WHO a etiópsky politik a vedec Ghebreyesus. "Zatiaľ však nie sme svedkami neovládateľného celosvetového šírenia tohto vírusu," dodal.
Taliansko vyzýva na pokoj
Taliansko hlásilo v pondelok siedme úmrtie na nový koronavírus, ale predstavitelia krajiny vyzvali na pokoj. Zároveň hlásili, že po víkendovom prudkom náraste prípadov nákazy nasledoval nižší počet infekcií. Počet nakazených je teraz 229, uviedol v pondelok večer na tlačovej konferencii šéf civilnej ochrany Angelo Borelli. Tento počet je najvyšší v Európe, citovala ho tlačová agentúra AFP.
VIDEO: Obchody v Taliansku sú kvôli obavám z karantény vybrakované

Zdroj: Twitter
To však znamená, že k predchádzajúcemu celkovému počtu infikovaných z pondelka rána pribudlo iba desať nových prípadov, čo je oveľa pomalšie tempo šírenia než v predchádzajúcich niekoľkých dňoch. Podľa názoru Borelliho tieto údaje z Talianska a zo sveta nenaznačujú blížiacu sa pandémiu. Šesť mŕtvych bolo zo severotalianskeho regiónu Lombardsko, kde úrady izolovali viacero obcí a miest a zaviedli aj bezpečnostné opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu vírusu.
Premiér Giuseppe Conte vyhlásil, že obyvateľov čaká niekoľkotýždňová izolácia. Uzavretých je jedenásť miest - desať v Lombardsku a jedno v severovýchodnom regióne Benátsko. To znamená, že približne 50.000 obyvateľov má zákaz odtiaľ odísť. Regionálne úrady takisto nariadili uzatvorenie miest zhromažďovania, ako sú školy, bary, reštaurácie, kiná či diskotéky. Opatrenia zavedené na severe krajiny postihnú okolo 30 miliónov obyvateľov, napísal denník Repubblica.
Zomrel štvrtý nakazený turista z výletnej lode
Štvrtý človek z výletnej lode Diamond Princess zomrel po prevoze do japonskej nemocnice. Loď zakotvenú pri pobreží Japonska dali tamojšie úrady do karantény, keďže sa na jej palube objavil nový smrtiaci koronavírus. Informácie priniesli v utorok miestne médiá a následne tlačová agentúra AFP.
Verejnoprávna stanica NHK a ďalšie médiá uviedli, že zomrel muž osemdesiatnik, pričom denník Jomiuri šimbun napísal, že muž mal pozitívne testy na koronavírus a zomrel na zápal pľúc. Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nereagovalo na žiadosť AFP o potvrdenie informácií.

Zdroj: YouTube
Predchádzajúce tri obete, všetko Japonci, zomreli po tom, čo ochoreli na lodi. Dvom potvrdili koronavírus, ale ministerstvo zdravotníctva sa odmietlo vyjadriť, či aj tretia obeť mala pozitívne testy.
Zatiaľ malo pozitívne výsledky testov najmenej 691 ľudí, ktorí sa nachádzali na palube Diamond Princess, oznámilo ministerstvo. Po 14-dňovej karanténe mohlo z lode odísť okolo 1000 ľudí, podmienkou bol negatívny test a žiadne príznaky ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje práve nový koronavírus.
Avšak niekoľkým ľuďom, ktorým dovolili loď opustiť, potom testami zistili koronavírus. Ministerstvo zdravotníctva priznalo, že niektorým osobám umožnili vystúpiť na breh napriek tomu, že počas karantény im testy neurobili. Na palube lode Diamond Princess, ktorá z japonského prístavu Jokohama vyplávala 20. januára a po svojom návrate začiatkom februára sa nachádzala 14 dní v karanténe, bolo pôvodne 3711 cestujúcich a členov posádky.
Japonsko má okrem toho potvrdených ešte najmenej 156 prípadov infekcie vírusom a jedno úmrtie.