V súčasnosti už AstraZenecu väčšina krajín vrátane Nemecka, Francúzska, Dánska či Rakúska odporúča aj pre osoby nad 65 rokov.

VIDEO: Vakcínou od AstraZenecy zaočkovali aj tibetského budhistického majstra dalajlámu:

AstraZeneca sa najprv postarala o rozruch, keď Poliakom zrušila na poslednú chvíľu sľúbených 62-tisíc dávok a presunula expedovanie na neskorší termín. Počas víkendu sa zasa o tejto očkovacej látke hovorilo v súvislosti s Rakúskom, kde po podaní vakcíny ochoreli dve zdravotné sestričky, pričom jedna zomrela. Úrady preto pozastavili očkovanie príslušnou šaržou č. ABV 5300, ktorou predtým vakcinovali aj obe ženy.

Spolková krajina Dolné Rakúsko však plánuje očkovaciu látku proti koronavírusu od firmy AstraZeneca používať naďalej i po tragickom incidente.

Zatiaľ čo u 49-ročnej zdravotníčky sa objavili vážne poruchy zrážania krvi, jej 35-ročná kolegyňa sa lieči z pľúcnej embólie, informoval britský denník Daily Mail s odvolaním sa na informácie príslušných zdravotníckej úradov (Bundesamt für Sicherheit im Gesundheitswesen - Federálneho úradu pre bezpečnosť v zdravotníctve).

Anketa
Ak by ste si mohli vybrať, ktorou vakcínou by ste sa nechali zaočkovať?

Agentúra tiež potvrdila spojitosť medzi obomi prípadmi na klinike v mestečku Zwettl v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Žena zomrela desať dní po podaní očkovacej látky. Presnú príčinu úmrtia však určí až pitva, ktorú vykonajú vo Všeobecnej nemocnici (AKH) vo Viedni. BASG ani AKH však zatiaľ nezistili, že by úmrtie ženy priamo súviselo s očkovaním proti koronavírusu.

Potenciálne nebezpečná výrobná šarža vakcíny bola distribuovaná i do Korutánska. V meste Klagenfurt tak následne zrušili všetky nedeľné očkovacie termíny pre učiteľov či zdravotníkov, ktorí mali dostať dávku práve z uvedenej šarže, uviedol denník Kurier. Podľa plánu mali zaočkovať zhruba 3000 ľudí.

Slovensko dostalo darom 15-tisíc dávok AstraZenecy

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>