Aktuálna situácia na SLOVENSKU


- Počet osôb pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19 dosiahol dnes ráno celosvetovo 307 297.

- Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 185 prípadov nákazy koronavírusom.

- Pre všetkých, ktorí sa vrátili zo zahraničia, platí 14-dňová karanténa, za jej nedodržanie hrozí pokuta do výšky 1650 eur.

- Pre osobnú dopravu sú zatvorené všetky tri medzinárodné letiská, zastavená je aj medzinárodná vlaková i autobusová doprava. 

- Cez víkend bude obmedzená aj prevádzka obchodných centier, kedy bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu.

- Na Slovensku platí mimoriadna situácia, ústredný krízový štáb prijal prísne opatrenia.

- Od pondelka 16. 3. budú na 14 dní zatvorené všetky maloobchodné prevádzky, okrem práčovní, čistiarní, takisto budú môcť fungovať autoservisy, pneuservisy a odťahové služby.

- Celkovo sa z vírusu zotavilo 92 382 ľudí, 13 049 nákaze podľahlo.

Nové opatrenia pri nakupovaní

"Vzhľadom na súčasnú situáciu sa snažíme hľadať ďalšie riešenia, ako by sme mohli viac ochrániť našich zamestnancov i vás, našich zákazníkov,"  uvádza Kaufland Slovenská republika na sociálnej sieti.

"Preto sme sa rozhodli v priebehu najbližších dní inštalovať ochranné plexisklá na našich pokladniach vo všetkých 70 prevádzkach. Dbajte, prosím, na dodržiavanie hygienických opatrení," vysvetlujú. Na záver dodali, že nosiť rúško nie je hanba a držať odstup znamená držať spolu.

Nové opatrenia
Zdroj: kaufland SR

Situáciu sledujeme ONLINE:

21:00 Náš online končí, ďakujeme za pozornosť. Ďalšie aktuálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

20:58  Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 112 ľudí. Celkový počet obetí nákazy sa tak v krajine vyšplhal na 674. Obe komory francúzskeho parlamentu v nedeľu schválili vyhlásenie "stavu zdravotnej núdze". Vo Francúzsku doposiaľ celkovo potvrdili 16.018 prípadov infekcie koronavírusom. Skutočný počet infikovaných sa však odhaduje na desaťtisíce. Každý deň sa v krajine vykonáva zhruba 4000 testov.

20:35 Taliansko v koncoch: Stovky mŕtvych! Koronavírusom sa nakazilo takmer 5-tisíc zdravotníkov

20:22 Česko hlási prvú obeť nového koronavírusu. Ide o 95-ročného muža, ktorého hospitalizovali v pražskej Nemocnici Na Bulovce. Tento muž trpel viacerými ochoreniami a nemal byť ani na jednotke intenzívnej starostlivosti.

20:19 Systémy testovania na prítomnosť nového koronavírusu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a súkromníkov, ktorí tiež oznámili, že nejaké testy majú k dispozícii, treba prepojiť. Na nedeľnom brífingu to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Premiér Igor Matovič (OĽaNO) dodal, že v pondelok sa majú uskutočniť na ÚVZ rokovania o ďalších testoch. "Dobrá správa je, že sa nám dnes podarilo získať ďalších 10.000 reagencií, ktorých bol nedostatok. V tejto situácii vieme zabezpečiť dostatočne testovanie na ďalších desať dní," oznámil Krajčí. Dostupných testov je teda momentálne 13.000.

20:15 Česká vláda výrazne sprísnila pravidlá predaja lieku Plaquenil. Podľa českého ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha môže byť účinný v liečení nového koronavírusu. Viac sa dočítate TU.

19:30 Republikán Rand Paul sa stal prvým americkým senátorom, u ktorého potvrdili nákazu novým koronavírusom. Rand Paul má 57 rokov a v Senáte Kongresu USA zastupuje štát Kentucky. Pôvodným povolaním je lekár. "Cíti sa dobre a je v karanténe. Neprejavujú sa u neho nijaké symptómy a testovať sa nechal len z obozretnosti vzhľadom na to, že intenzívne cestuje a zúčastňuje sa na mnohých podujatiach," uvádza sa v oznámení zverejnenom na oficiálnom twitterovom účte senátora.

19:20 Medzi nových 7 prípadov koronavírusu patria 2 muži z Bratislavy, 2 ženy z Nitry, 2 ženy z Martina a 1 muž z karantény v Gabčíkove. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí.

19:10 Nemecká kancelárka Angela Merkelová ide okamžite do domácej karantény. Rozhodla sa tak po tom, ako bola informovaná, že lekár, ktorý ju v piatok očkoval proti pneumokokovej infekcii, má teraz pozitívny test na koronavírus. Oznámil to v nedeľu hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

19:00 Úradu verejného zdravotníctva sa podarilo získať 10-tisíc kvalitnejších testov na koronavírus. Minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal, že tieto testy nám môžu vydržať ďalších desať dní.

18:55 Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura nemá dôveru vlády, premiér Igor Matovič (OĽaNO) na pondelkovom (23. 3.) rokovaní vlády požiada ministra hospodárstva, aby podal návrh na jeho odvolanie. 

18:48 V ružinovskej Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) prijali prísne epidemiologické opatrenia na gynekologicko-pôrodníckej klinike. Pohyboval sa tam lekár, ktorému potvrdili nakazenie novým koronavírusom. Zákroky presunuli. Na klinike pracovali aj dvaja lekári, ktorí sa vrátili z lyžovačky v Taliansku, mali príznaky ochorenia COVID-19 a bez ochranných pomôcok ďalej pracovali. Aktuálne sa čaká na výsledky ich testov.

18:41 Lidl od pondelka skráti čas predaja v svojich obchodoch na Slovensku, budú otvorené do 20.00 h. Od pondelka bude v predajniach Lidl dočasne vypomáhať takmer 50 zamestnancov Panta Rhei.

18:31 Na Slovensku dnes pribudlo 7 prípadov koronavírusu, celkovo máme 185. Negatívnych vzoriek je za tento deň 235. Celkom až 3304.

Koronavírus
Zdroj: twitter

18:30 Španielsky operný spevák Plácido Domingo v nedeľu oznámil, že je nakazený novým koronavírusom. Sedemdesiatdeväťročný Domingo je v domácej izolácii spolu so svojou rodinou. Viac sa dočítate TU.

18:19 V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 651 ľudí. Oznámil to v nedeľu večer šéf Úradu pre civilnú ochranu Angelo Borelli. Je to menej ako v sobotu, keď bolo za uvedený čas zaznamenaných rekordných 793 úmrtí.

18:11 Grécko od pondelka obmedzí pohyb osôb na celom území krajiny v snahe obmedziť šírenie koronavírusu.

18:00 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom vo Švajčiarsku naďalej rýchlo rastie a za uplynulých 24 hodín ich pribudlo 901.

17:50 Český armádny špeciál doviezol v nedeľu z Lotyšska 51 Čechov a Slovákov, ktorých repatriujú v súvislosti s epidémiou koronavírusu.

17:43 Aj napriek koronavírusu vyšli do ulíc ruských miest stovky ľudí, aby protestovali proti zmenám ústavy, ktoré umožnia Putinovi zostať pri moci až do roku 2036. Išlo len o menšie akcie v regiónoch, v Moskve a Petrohrade sú hromadné podujatia obmedzené alebo zakázané.

17:30 Šéfka EK Ursula von der Leyenová podporuje miliardovú pomoc pre európske firmy. Krajiny EÚ, ECB aj EIB musia teraz podľa nej čo najviac investovať aj za cenu vysokého zadĺženia. Keď sa dopyt po skončení koronakrízy opäť zotaví, „musia naše firmy ešte existovať, byť na trhu, musia byť schopné ešte prijímať objednávky,“ dodala.

17:15  Konferenčné centrum v španielskej metropole Madrid sa zmenilo na provizórnu poľnú nemocnicu pre pacientov nakazených koronavírusom. Celkovo v nej má byť až 5500 nemocničných lôžok, takže by malo ísť o najväčšie takéto zariadenie v Európe

17:00 V nemocnici v bratislavskom Ružinove uzavreli gynekológiu. Lekár zatajil, že bol v zahraničí, a nakazil koronavírusom kolegu.

16:45 V Nemecku sa celoplošne a podľa jednotných pravidiel sprísnia pravidlá pre pohyb občanov na verejných priestranstvách.

Koronavírus
Zdroj: twitter

16:30 Afganistan v nedeľu potvrdil prvé úmrtie na nový koronavírus. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva podľa denníka Guardian informovalo, že 40-ročný pacient zomrel už pred tromi dňami v provincii Balch ležiacej na severe krajiny, až teraz však prišiel výsledok jeho testu na koronavírus.

16:15 Severné Macedónsko potvrdilo v nedeľu prvé úmrtie na ochorenie vyvolané novým typom koronavírusu.

16:00  V Nemecku sa celoplošne a podľa jednotných pravidiel sprísnia pravidlá pre pohyb občanov na verejných priestranstvách.

15:48 Poľnohospodári prosia ľudí, aby sa neprechádzali po poliach v čase zakladania úrody. „Na niektorých miestach si totiž celé rodiny rozložia deky na pšenici alebo sa prechádzajú po repke či s kočíkmi navštevujú vinohrady,“ kritizujú správanie ľudí v čase epidémie.

15:43 Počet ľudí, ktorí sa v Holandsku nakazili novým koronavírusom, stúpol za uplynulých 24 hodín o 573 (takmer 16 percent) na 4204.

15:30 Pápež František v nedeľu oznámil, že tento týždeň udelí mimoriadne požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu), ktoré sa tradične udeľuje iba v čase Vianoc a Veľkej noci. Vyzval tiež kresťanov na celom svete, aby sa v stredu na poludnie stredoeurópskeho času zastavili a pomodlili sa spolu Otčenáš v reakcii na krízu týkajúcu sa nového koronavírusu.

15:10 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) by si vedel predstaviť pomoc pre Slovensko v čase výskytu nového koronavírusu v podobe zdravotníckeho personálu a ochranných pomôcok z krajín, kde epidémiu už prekonali, napríklad z Číny. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Zároveň nevylúčil, že seniorom sa posunie vyplácanie 13. dôchodkov.

15:00 Richard Sulík hovorí, že veľvyslanec v Indii nás urgoval, aby sa nákup ochranných rúšok z Indie rýchlo riešil, vtedy ešte jedno stálo 25 centov. Štátne hmotné rezervy podľa neho nereagovali, cena následne vystúpila nad 1,10 eura a India vývoz stopla.

14:45 Zmení sa naša predstava o intimite, obnoví sa pozitívne vlastenectvo, zníži sa úroveň polarizácie. Web Politico oslovil vyše 30 expertov na rôzne oblasti, aby stručne napísali, ako sa podľa ich názor zmení svet, až odznie pandémia koronavírusu, informuje dennikN.sk.

14:32 Objavil sa nový symptóm koronavírusu: Dostať by ste ho mali ešte skôr ako kašeľ či horúčku.

14:31 Testy  na COVID-19 sa dajú doviezť z Južnej Kórey, košický distribútor zdravotníckeho materiálu Conex-Trade už vyše týždňa rozosiela ponuky na ich dovoz s lehotou do 10 dní, ministerstvo zdravotníctva ani ďalšie úrady doteraz nereagovali.

14:28 V karanténe sú aj popradskí saleziáni, koronavírusom sa nakazil rehoľný kňaz. 54-ročný muž mal pozitívnu cestovateľskú anamnézu. Po niekoľkodňovej návšteve v Česku sa do Popradu vrátil 9. marca, 15. marca mu stúpala teplota.

14:26 Fotka z talianskej facebookovej skupiny zachytáva počet úmrtí deň po dni.

Úmrtia v Taliansku
Zdroj: facebook

14:16 Prvé úmrtie na nový koronavírus zaznamenala Kolumbia. Informoval o tom včera minister zdravotníctva Fernando Ruíz.

14:11 Facebookom sa šíri hoax s gramatickými chybami, že vojenské vrtuľníky budú „striekať pesticídy proti vírusu koruny“. Ministerstvo obrany to označuje za úplný výmysel.

14:05 V Iraku dnes zaviedli  celoštátnu karanténu, ktorá by mala platiť do 28. marca. Stalo sa tak v rámci boja proti koronavírusu SARS-CoV-2, keďže pribúda nových prípadov nákazy, ktorej podľahlo 20 ľudí.

14:56 Anglickú futbalovú Premier League by opäť mohli začať hrať od 1. júna a zvyšné kolá by sa museli stihnúť za šesť týždňov. Premier League je zatiaľ prerušená do konca apríla pre pandémiu nového koronavírusu.

13:49 Počet oznámených prípadov nákazy novým koronavírusom v Európe prekročil 150.000, pričom v Taliansku ich je viac ako 53.000.

13:45  Počet ľudí nakazených novým koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Rakúsku k nedeľňajšiemu ránu (08.00 h) zvýšil o 13,6 percenta na 3026.

13:40 Šíriaci sa koronavírus komplikuje aj voľbu nového predsedu Najvyššieho súdu SR. Hoci inštitúcia žiadala Súdnu radu SR, aby zvolila nového šéfa čo najskôr, zatiaľ platí pôvodne avizovaný termín voľby, teda 30. marec.

13:34 Čaputová prezradila, ako sa Slovensko vyhne tragickým scenárom: Neuveríte, ako málo stačí!

13:29 Richard Sulík v Markíze nespresnil, dokedy by mali byť prevádzky a obchody zatvorené. V priebehu dvoch, troch dní chce rokovať s reťazcami. „Mali by zabezpečiť, aby zákazníci nemohli vstúpiť do predajne bez rúška, predavači by mali mať aj ochranné rukavice a podobne.“

13:22 Kosovské úrady dnes oznámili prvé úmrtie na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom. 

13:06 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Nemecku sa v priebehu 24 hodín zvýšil o 1948 a dnes dosiahol 18.610 osôb.

Situácia vo svete
Zdroj: https://gisanddata.maps.arcgis.com/

13:05 Za nedostatok solidarity a krádež označujú niektorí zahraniční novinári postup Českej republiky v súvislosti s ochrannými pomôckami zhabanými v Lovosiciach. Minister vnútra ČR Jan Hamáček ich najprv označil za tovar špekulantov a Ústecký kraj si ich ponechal. Neskôr sa však ukázalo, že časť ochranných pomôcok bola pomoc Číny pre Taliansko.

13:00 Rumunsko zaznamenalo prvé úmrtie na infekciu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o 67-ročného muža, ktorý tiež trpel onkologickým ochorením v pokročilom štádiu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.