„Nebavilo by nás sedieť doma so založenými rukami. Rozmýšľali sme, akým spôsobom by sme dokázali v tejto náročnej dobe, keď sme všetci ohrození koronavírusom, pomôcť a pokúsiť sa zmierniť jeho následky,“povedal pre piestanskydennik.sk Maroš Novák z Pálenice Piešťany. Dezinfekcia, ktorú vyrobili sa dá použiť aj do rozprašovača a na dezinfekciu kľučiek prípadne iných dotykových plôch.

 

Lieh aj peroxid im darovali ďalší nadšenci

Materlál, ktorý potrebovali na výrobu  im ochotne a zadarmo poskytol Piešťanský pivovar ŽiWELL a Stanislav Slížik z Pivovaru Simeon. „Denaturovaný lieh sme obohatili o peroxid vodíka a vyrobili dezinfekčné prostriedky na ruky proti koronavírusu. Fľaše sú označené etiketou,  ktorú nám tiež zadarmo vyrobili vo Fax Copy na grafický návrh dizajnérov zo Sparetime.sk,“nadšene dodal Novák. Peroxid vodíka im daroval Piešťanec Marián Gregorička a pet fľaše spoločnosť Sezama, ktorá ich vyrába.

Dezinfekcia z pálenice.
Dezinfekcia z pálenice.
Zdroj: archív Maroša Nováka

Maroš Novák spolu s Markétou Sedlákovou  teraz niekoľko hodín denne strávia v pálenici pri výrobe dezinfekcie. Potom ju nalejú do pet fliaš a zadarmo rozvážajú starkým a lekárom. Riaditeľ seniorcentra v Modrovej Andrej Ondrášik mal nesmiernu radosť, lebo z dodávateľského skladu mu oznámili, že ďalšiu dezinfekciu môže dostať až v apríli, teraz sú sklady prázdne.Potešili sa aj pracovníci Domova dôchodcov v Moravanoch nad Váhom.

Jedna žena ušije aj 50 rúšok za deň, hasiči ich roznášajú

V obci Banka pri Piešťanoch zasa zorganizovali šitie ochranných rúšok pre svojich obyvateľov ženami, ktoré sú teraz doma s deťmi. „S nápadom sme prišli minulý víkend. Zbierame po obci ušité rúška a materiál na ne. Máme veľa šikovných krajčírok, ktoré popri deťoch dokážu doma ušiť denne od päť do 50 rúšok. Každé je iné, takže je to také ľudové umenie," uviedol pre TASR dobrovoľný hasič Viktor Vrábel. V obci majú 450 seniorov nad 62 rokov. „Cez sociálnu sieť nám nahlasujú, kto potrebuje rúška a my ich vďaka našim krajčírkam zabezpečíme, je dôležité, že si v tejto dobe pomáhame navzájom a dokážeme byť spolupatriční,"doplnila starostka Tatiana Julinyová.