Reklama

TAJOMSTVO hrôzy v Černobyle odhalené: Čo všetko sa snažili Sovieti pred svetom ututlať?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Čistiace práce po černobyľskej havárii
    Reklama

    V roku 1986 otriasla svetom najhoršia katastrofa v dejinách ľudstva, z ktorej sa Ukrajina spamätáva dodnes. Výbuch v Černobyle sa však snažili komunisti ututlať a zatiaľ čo sa nebezpečné rádioaktívne látky dostali do neďalekého mesta Pripjať, ľudia si mysleli, že ide o nevinný požiar, ktorý hasiči čochvíľa uhasia.

    Pravda o výbuchu však bola oveľa horšia. K hrôzam, ktoré sa v Černobyle stali, sa vrátili aj tvorcovia mega úspešného seriálu z produkcie HBO s názvom Černobyľ. Seriál sa stal v krátkej dobe najlepšie hodnoteným na svete a zachytáva príbehy ľudí, hasičov, politikov, ale aj fyzikov, ktorí sa snažili túto katastrofu aspoň sčasti odvrátiť.

    Zdroj: Profimedia

    1986 - Černobyľ

    No okrem nich nikto ani len netušil, že výbuch jadrového reaktora bude mať katastrofálny dopad nielen pre Ukrajinu, ale v konečnom dôsledku aj pre celú Európu. Elektrárňou v ten večer otriasli dva výbuchy. Podľa svedkov, prvá explózia bola nasledovaná červenou žiarou a druhá explózia mala svetlo-modrú žiaru, po ktorej sa nad reaktorom vytvoril oblak v tvare hríbu.

    Prečítajte si na druhej strane, čo všetko sa snažili komunisti po výbuchu ututlať >>>

    Piesok alebo vojna

    Po výbuchu boli do reaktora vyslané roboty, avšak tie sa pod vplyvom tepla a vysokej radiácie pokazili. Robotov tak zastúpili mladí vojaci, ktorým dali na výber: buď ich pošlú na istú smrť bojovať do Afganistanu, alebo pôjdu do Černobyľu hádzať na dve minúty piesok na reaktor. Tí, ktorí sa rozhodli pre tú druhú možnosť, po pár dňoch umreli.

    Zdroj: Profimedia

    Archívne FOTO z roku 1986 – dekontaminácia oblasti v okolí Černobyľu.

    Radiácia ako pri röntgene pľúc

    Po výbuchu reaktora v oblasti postihnutej radiáciou vraj namerali bežné "neškodné" hodnoty, ktoré sa vyskytujú napríklad aj pri röntgene pľúc. V skutočnosti však boli o tisíckrát väčšie. Ľudia, ktorí boli zodpovední za túto nehodu, si však svoju chybu pripustiť odmietali a obyvateľov aj ostatné krajiny zavádzali, dokedy sa dalo. Nikto predsa nechcel mať na rukách krv nevinných ľudí.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Vzácne autentické zábery priamo z havárie Černobyľu
      Zdroj: YouTube

      Herci

      Úrady mali po jadrovom výbuchu posielať do mesta Pripjať hercov, aby upokojili obyvateľov. Nakoniec sa však sami nakazili. Medzi týmito hercami bol aj hudobník Yuri, ktorý spomedzi nich ako jediný prežil. Ľudia v uliciach si vraj mysleli, že prišiel koniec sveta. Všade naokolo boli vojaci, no o havárii mali všetci zakázané hovoriť. Preto len "hrali najlepšie, ako vedeli." Aj napriek tomu, že sa Yuri zachránil, jeho zdravotný stav sa po úteku z mesta rapídne zhoršil. Skoro oslepol a jeho telo zničili choroby a infekcie. 

      Mužov poslali na smrť

      Niekoľko dní po výbuchu riskovalo svoje životy viac ako 800-tisíc mužov, ktorých poslali do oblastí postihnutej radiáciou, aby pomáhali ostatným obyvateľom. 30-tisíc z nich po niekoľkých dňoch umrelo, z tých ďalších sa stali doživotní invalidi. 

      Zdroj: Twitter

      Svoje životy riskovalo viac ako 800-tisíc mužov.

      Zoberte si len to potrebné, za chvíľu sa vrátite

      Evakuácia mesta Pripjať nastala až 36 hodín po výbuchu elektrárne. Ako prvé nastupovali do evakuačných autobusov ženy a deti. Vojaci im však povedali, aby si zobrali iba to najnutnejšie, pretože za dva, maximálne tri dni sa budú môcť opäť vrátiť. Do svojich domov sa však už nikdy nevrátili. 

      Zdroj: Pyotr Sivkov

      Od katastrofy v Černobyle už ubehlo viac ako 30 rokov.

      Anketa

      Chceli by ste niekedy navštíviť Černobyľ?

      Viac na Pluska.sk: