Smrteľný vírus z Číny: Čo zatiaľ vieme?

Sledujeme ONLINE:

21:00 Online článok pre dnešok končí. Ďakujeme, že ste túto situáciu s nami sledovali. Viac informácií vám prinesieme zajtra. Sledujte web www.pluska.sk aj naďalej.

20:45 V Hongkongu evidujú už osem prípadov nákazy. Doteraz ich evidovali iba šesť. 

20:20
Na letisku Václava Havla v Prahe požiadali dve Češky, ktoré prileteli z Číny o preventívne vyšetrenie.

19:55 Odborníci potvrdili štvrtý prípad koronavírusu v USA.

19:35 Odborníci z Kráľovskej univerzity v Londýne odhadujú, že pri súčasnom stave bude do 4. februára nakazených koronavírusom viac než 190- tisíc ľudí. 

19:25 Do Pekingu mieri riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus spolu s odborníkmi.

19:05 Šéfka kanadského rezortu zdravotníctva Theresa Tamová podľa portálu blesk.cz uviedla, že pacient s koronavírusom po pristáti v Toronte nenahlásil symptómy nákazy aj napriek tomu, že sa u neho objavovali.

18:35 Do Číny chcú poslať amerických vedcov. Majú preveriť všetky informácie a dáta, ktoré existujú ohľadom vírusu.

17:50 WHO pripravila plagát, ako sa chrániť pred koronavírusom.

17:40 Vedci sú blízko odhalenia pôvodu vírusu. Ich hlavnou teóriou je, že na človeka sa vírus preniesol z nakazených zvierat. Prvotným zdrojom nákazy mal byť trh s morskými plodmi. Vedci na tržnici odobrali takmmer 600 vzoriek, z toho 33 bolo na koronavírus pozitívnych.  Zatiaľ sa vedci domnievajú, že zdrojom sú netopiere, hady, alebo jazvece.

17:30 Najmladším pacientom, ktorý je koronavírusom nakazený, je len deväťmesačné dievčatko z Pekingu. To malo zrejme minulý týždeň navštíviť Wu-chan.

16:30 Situácia v provincii Hubei, kde nákaza vypukla:

16:10 Podľa britských zdravotníkov nakazí každý potvrdený prípad (pacient) dvoch až troch ďalších ľudí. Tým, že vírus je nákazlivý aj počas inkubačnej doby, je veľmi, veľmi nebezpečný.

16:00 Názory Slovákov žijúcich v Číne sa líšia. Niektorí zostávajú pokojní a tvrdia, že médiá situáciu vykresľujú v horšom svetle než je, iní až takí optimistickí nie sú. „Ahoj, ja som práve v meste Yichang cca 350 km autom, rátam tak 200km vzdušnou čiarou (od Wu-chanu). Keď mám pravdu povedať – a nechcem preháňať, ale dobre to nevyzerá. Uzavreli už aj toto mesto, nefunguje doprava ani letecká, ani vlaková nevieme sa dostať už z mesta,“ napísal Slovák Peter.

15:55 Kvôli kríze sú nemocnice špinavé, mnoho pacientov sedí v čakárňach na vlastných stoličkách, aby v 5-hodinových radoch nemuseli stáť. Ľudia si navzájom požičiavajú teplomery.

15:50 Odhaduje sa, že počet nakazených by v nasledujúcich dňoch mohol vzrásť až o tisícovku.

15:45 Ľudia v Hong kongu protestovali proti úradmi nariadenej karanténe. Vláda nakoniec od plánov na izoláciu mesta odstúpila.

15:40 Vo Wu-chane sú štyria Česi, dvaja študenti a dvaja ľudia, ktorí tam žijú dlhodobo a nechcú sa vrátiť.

15:35 Čína v nedeľu rozšírila radikálne cestovné obmedzenia s cieľom zastaviť šírenie nového vírusu, ktorý si v krajine vyžiadal 56 životov a nakazil ďalších takmer 2000 ľudí. Spojené štáty a Francúzsko medzitým pripravovali evakuáciu svojich občanov z mesta, ktoré je ako epicentrum nákazy uzavretou zónou.

15:33 Občana ČR s vysokou horúčkou hospitalizovali vo vietnamskom meste Danang. Lekári ho umiestnili do karantény a podrobili testom na nový koronavírus 2019-nCoV.

15:31 V postihnutých oblastiach sú najhorúcejšou komoditou zdravotnícke masky, ktoré sa predávajú až za 10-násobok svojej ceny.

15:35 Riziko šírenia ochorenia v Európe je podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa mierne. Turistom, ktorí cestujú do postihnutej oblasti, odporúča zaočkovať sa proti chrípke najmenej dva týždne pred cestou. Mikas ďalej odporúča vyhýbať sa miestnym trhom, kde sa predávajú ryby a živé zvieratá, a vyhýbať sa kontaktu s nimi. Ľudia by mali dodržiavať prísnu osobnú hygienu a hygienu potravín.

15:30 Koronavírus na Slovensku v nedeľu nebol potvrdený. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spolu s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR situáciu veľmi pedantne monitoruje.

15:25 Wu-chan, ktorý je epicentrom nákazy čínskeho vírusu, pripomína mesto duchov. Ulice sú prázdne, zato nemocnice praskajú pod náporom pacientov vo švíkoch...

15: 20 Wu-chan bojuje s nedostatkom všetkého: počnúc zdravotníckymi potrebami a končiac samotným personálom. Lekári pracujú až do vyčerpania, čo často vyústi až do toho, že počas ošetrovania odpadnú vysilením. Aj napriek ich nasadeniu sú však čakacie doby v ordináciách neúnosné: väčšina pacientov čaká dlhé hodiny, existujú však aj prípady, ktoré museli stráviť v čakárni dva dni, informoval britský denník Daily Mail.

Lekári od vyčerpania odpadávajú priamo počas svojho nasadenia.
Lekári od vyčerpania odpadávajú priamo počas svojho nasadenia.
Zdroj: YouTube

15:15 Čínske ulice pripomínajú výjav ako z hororu.

15:10 Inkubačná doba vírusu činí 14 dní. Na rozdiel od SARSu, ku ktorému je nový, smrteľný koronavírus priorvnávaný, táto nákaza sa šíri aj počas svojej inkubačnej periódy a nie až vtedy, keď pacient vykazuje príznaky.

15:00 Čínske ministerstvo zdravotníctva sa obáva, že vírus silnie a situácia sa bude rapídne zhoršovať.

14:50 Podľa nepotvrdených informácií by nakazených mohlo byť až 90-tisíc ľudí,  a to len v Číne.

14:40 Pri liečení pacientov musia byť lekári plne zahalení, vrátane očí. Keďže neexistuje efektívna vakcína, zdravotníci sa spoliehajú na dve veci: prevenciu a rýchlu diagnózu.

14:30 Existujú obavy, že nákaza by mohla prerásť do väčších rozmerov vo Francúzsku, kde zaregistrovali už najmenej 3 potvrdené prípady, dva z toho v Paríži.

14:00 Slovenskí zdravotníci preverujú prvé podozrenia na pacienta s koronavírusom. Malo by ísť o muža z Bratislavy. Pacient by mal byť izolovaný v jednej z nemocníc a momentálne sa vykonávajú testy. Ministerstvo zdravotníctva informáciu nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo. Netreba však vyvolávať paniku, ide zatiaľ len o podozrenie.

13:45 Niektorí lekári vo Wuhane musia nosiť plienky, pretože kvôli závažnosti situácie nemajú čas ísť na toaletu.  Ďalším dôvodom môžu byť aj obavy, že si oblek pri opakovanom odopínaní a zapínaní zničia a kvôli nedostatku zásôb nedostanú nový.

13:20 Predseda vlády SR Peter Pellegrini zvolal na pondelok (krízový štáb na Ministerstve zdravotníctva. "Na stretnutí sa premiér bude informovať, aká je aktuálna situácia v Európe a ako je Slovensko pripravené reagovať a chrániť našich občanov pred nákazou,"uviedol ÚV SR

13:00 Spoločne s Čechom je v karanténe aj 7 Číňanov a 4 Vietnamci. Všetci z nich mali horúčku cez 38 stupňov, píše denník Nhân Dân. Pacienti sú monitorovaní 24 hodín denne a bola im odobratá krv. Na výsledky si však musia ešte počkať.

12:40 Čínske mesto Wuhan sa zmenilo na mesto duchov. Ulice sú prázdne a nemocnice, naopak, preplnené. 

Takto vyzerajú ulice v 11- miliónovom meste Wuhan, v ktorom vypukla nákaza.
Takto vyzerajú ulice v 11- miliónovom meste Wuhan, v ktorom vypukla nákaza.
Zdroj: Twitter
Takto vyzerajú ulice v 11- miliónovom meste Wuhan, v ktorom vypukla nákaza.
Takto vyzerajú ulice v 11- miliónovom meste Wuhan, v ktorom vypukla nákaza.
Zdroj: Twitter

12:30 Kontravírusom sa nakazil aj jeden Čech, informoval o tom český denník Blesk. Muž sa momentálne nachádza v nemocnici vo vietnamskom Danangu. Hospitalizovali ho v noci zo soboty na nedeľu. Viac si prečítate TU.

12:20 V izolácii vo viedenskej nemocnici Kaiser Franz Josef čaká letuška, ktorá priletela z epicentra nákazy, z čínskeho mesta Wuhan. V Rakúsku sa nachádza od piatku. Rakúske úrady momentálne zisťujú, s kým sa za tú dobu, čo je v Rakúsku, dostala do kontaktu. Výsledky budú podľa agentúry známe až za 48 hodín.

12:00 Dobrý deň, vitajte pri našom online prenose.

Viac na Pluska.sk: