FOTO V Číne začali kvôli vírusovej kríze stavať nemocnicu: Hotová má byť do pondelka!
24. 1. 2020, 13:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 20:45)

Zdroj: Profimedia
Keď Čína oznámila, že chce za jediný víkend vybudovať nemocnicu s tisíc lôžkami, znelo to ako žart. Stačí si však spomenúť na rýchlosť, akou tamojší cestári opravujú diery na komunikáciách. Zdá sa, že v krajine rýchlovlakov nie je nič nemožné.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
Nová nemocnica vyrastie v najbližších dňoch v meste Wu-chan, ktoré sa nachádza v epicentre novej vírusovej nákazy. Tá má na svedomí 800 infikovaných a 26 mŕtvych. Na mieste sa momentálne nachádzajú len bagre a buldozéry so zhruba stovkou robotníkov, no keďže budova bude montovaná, teda zostavená z predvyrobených materiálov, výstavba bude mimoriadne rýchla – a lacná. Podľa agentúry Reuters by mala budova stáť už v pondelok, iné zdroje hovoria, že ju chcú postaviť do týždňa. Tak či onak, prví pacienti v nej budú hospitalizovaní v rekordne krátkom čase.
Zdroj: Profimedia
V epicentre nákazy, veľkomeste Wu-chan, vyrastie počas najbližších dní nemocnice s kapacitou 1000 pacientov.
Čína tak chce reagovať na nedostatok nemocničných lôžok v dôsledku rýchlo sa šíriaceho vírusového ochorenia s príznakmi chrípky, informovala agentúra Reuters.
- Sledovali sme ONLINE: MIMORIADNE Čínsky vírus už aj v Európe?! Šíri sa panika, 17 mŕtvych, mestá v karanténe
Objekt by mal po dokončení disponovať rozlohou 25-tisíc metrov štvorcových, určite teda nepôjde o malý projekt. A nebude ani prvým – keď Čína bojovala s epidémiou SARS, nemocnicu Xiaotangshan postavila za jeden týždeň. Podobne ako v tomto prípade, aj teraz budovu postavia z montovaných dosiek.
Do karantény pribúdajú ďalšie mestá
Čína v piatok pridala štyri ďalšie mestá na zoznam miest, v ktorých platia obmedzenia prevádzky mestskej hromadnej dopravy. Opatrenia tak doposiaľ zasiahli najmenej 41 miliónov obyvateľov v 14 mestách. Čínske úrady pristúpili aj k zatvoreniu niektorých častí Veľkého čínskeho múru pre verejnosť. Ide o starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá naprieč severnou Čínou.
Zdroj: Getty
Verejné priestranstvá Čína vo veľkom dezinfikuje.
Zmienené opatrenia majú v mestách ležiacich v okolí epicentra nákazy - stredočínskeho mesta Wu-chan v provincii Chu-pej - zabrániť šíreniu nového smrteľného koronavírusu. Do zoznamu miest, v ktorých nepremávajú linky mestskej hromadnej dopravy a sú zatvorené vlakové stanice, úrady zaradili mestá Sien-ning, Siao-kan, En-š' a Č'-ťiang v provincii Chu-pej. Niektoré mestá sa v tejto súvislosti rozhodli dočasne zavrieť verejné kultúrne inštitúcie vrátane kín a karaoke barov.
Aké má vírus príznaky a odkiaľ prišiel? Prečítajte si na ďalšej strane >>>
Príznaky podobné chrípke
Patogén sa javí byť doteraz neznámym koronavírusom, čo je čeľaď vírusov spôsobujúcich ochorenia od bežného nachladnutia až po SARS, ktorému v rokoch 2002-03 podľahli stovky ľudí po celej pevninskej Číne a v Hongkongu. Nový koronavírus dostal označenie 2019-nCoV. Väčšina osôb nakazených týmto ochorením má príznaky podobné chrípke vrátane horúčok, kašľa, dýchavičnosti, podráždeného hrdla a nádchy.
Zdroj: Twitter
Ľudí námatkovo kontrolujú meraním teploty a pri zistení príznakov ich uložia do špeciálnej karanténnej tuby.
Vírus sa pôvodne pravdepodobne vyskytoval u netopierov, avšak vedci predpokladajú, že pri prechode na človeka mohol svoju úlohu zohrať prechodný hostiteľ, za ktorého jedna štúdia označila hady. Doteraz si vyžiadal najmenej 26 obetí na životoch a 830 ľudí sa ním nakazilo.
Zdroj: Twitter
Nákaza sa mohla rozšíriť aj z mŕtvych zvierat, ktoré predávajú na čínskych trhoch.