Reklama

Je smrteľný vírus už aj u nás? Prvý Slovák je v karanténe, výsledky testov sú ZNÁME!

Smrteľný vírus v Číne.

Zdroj: Twitter

Reklama

Zo soboty na nedeľu stúpol počet mŕtvych na 56, nakazených je viac ako 2000 ľudí. Vírus sa postupne šíri po celej Európe a slovenskí zdravotníci museli preverovať prvý prípad možnej nákazy aj na Slovensku.

Slovenskí zdravotníci preverovali prvé podozrenia na pacienta s koronavírusom. Podľa informácií tvnoviny.sk malo ísť o muža z Bratislavy. Pacient mal byť izolovaný v jednej z nemocníc. Podľa najnovších informácií sa však vírus u pacienta nepotvrdil. 

Koronavírus na Slovensku v nedeľu nebol potvrdený. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spolu s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR situáciu veľmi pedantne monitoruje. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Hrôzostrašné VIDEO ukazuje pacienta údajne nakazeného smrteľným vírusom z Číny

    "Na Slovensku koronavírus k dnešnému dňu nebol potvrdený. Rezort však robí všetky preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany obyvateľstva. Rezort má situáciu pod kontrolou a aj s cieľom nešíriť paniku bude v pondelok o téme komplexne spolu s odborníkmi informovať," zdôraznila Eliášová.

    Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) zvolal na pondelok (27. 1.) krízový štáb z dôvodu aktuálnej situácie okolo koronavírusu. "Na stretnutí sa premiér bude informovať, aká je aktuálna situácia v Európe a ako je Slovensko pripravené reagovať a chrániť našich občanov pred nákazou," uviedol v nedeľu Úrad vlády (ÚV) SR.

    Zdroj: getty/youtube

    Záhadný čínsky vírus sa rozlieza po celom svete: Štáty zatvárajú hranice, ľudia sú v panike

    V izolácii vo viedenskej nemocnici Kaiser Franz Josef čaká letuška, ktorá priletela z epicentra nákazy, z čínskeho mesta Wuhan. V Rakúsku sa nachádza od piatku. Rakúske úrady momentálne zisťujú, s kým sa za tú dobu, čo je v Rakúsku, dostala do kontaktu. Výsledky budú podľa agentúry známe až za 48 hodín.

    Koronavírusom sa mal podľa prvých informácií nakaziť aj jeden Čech, informoval o tom český denník Blesk. Muž sa momentálne nachádza v nemocnici vo vietnamskom Danangu. Hospitalizovali ho v noci zo soboty na nedeľu. Podobne ako v prípade Slováka, ani u neho sa však prítomnosť vírusu po testoch nepotvrdila.

    Čo je nový koronavírus?

    Oficiálne nákazu nazvali Nový koronavírus a pripisuje sa k nemu rok, kedy sa objavil (nCoV-2019). „Koronavírusy bežne kolujú medzi ľuďmi a vyskytujú sa aj medzi zvieratami. Je to podobný vírus ako bol SARS, ktorý sa objavil v roku 2002 a MERS, ktorý sa objavil v Arabských emirátoch v roku 2012,“ vysvetľuje virologička Tatiana Betáková z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Šíri sa podobne ako chrípka, kvapôčkovou infekciou. Stačí teda, aby si nosič vírus vo vašom okolí kýchol alebo prskol.

    "Ja som práve v meste Yichang. Keď mám pravdu povedať a nechcem preháňať, ale dobre to nevyzerá. Uzavreli už aj toto mesto, nefunguje doprava, ani letecká ani vlaková, nevieme sa dostať už z mesta," vyjadril sa pre denník Plus JEDEN DEŇ Peter, ktorý žije cca 250 kilometrov od epicentra nákazy. 

    Vírus v Európe

    Vo Francúzsku potvrdili v piatok večer dva prípady nákazy novým koronavírusom. Ide o prvé potvrdené prípady v Európe, informovali agentúry AP a AFP. Nakazenými sú pacient v nemocnici v meste Bordeaux na juhozápade Francúzska, druhý prípad zaznamenali v Paríži, oznámila francúzska ministerka zdravotníctva Agnes Buzynová. Podľa jej slov obaja infikovaní cestovali do Číny.

    Ministerka podľa vlastných slov očakáva ďalšie takéto infekcie. "Máme dva prípady. Pravdepodobne budeme mať ďalšie,"povedala novinárom. Buzynová sa domnieva, že Francúzsko je prvou európskou krajinou, kde potvrdili tieto prípady, pretože vyvinulo test umožňujúci rýchle diagnostikovanie tohto ochorenia.

    Ak poznáte Slovákov, ktorí sa nachádzajú v Číne (alebo sa tam sami nachádzate), ozvite sa nám tip@pluska.sk

    Zdroj: Getty

    V Číne sa šíri vírusová nákaza.

    Počet obetí stúpa

    Nový koronavírus podobný pôvodcovi ochorenia SARS, ktorý sa šíri v Číne a dostal sa aj do iných krajín, si vyžiadal úmrtie jedného človeka v Šanghaji, oznámili v nedeľu tamojšie úrady. Ide o prvé hlásené úmrtie vo finančnom centre krajiny, píše agentúra AFP. Obeťou je 88-ročný muž, ktorý už trpel inými zdravotnými ťažkosťami, uviedla šanghajská radnica v oznámení s tým, že v meste doposiaľ potvrdili 40 prípadov nákazy nedávno objaveným vírusom.

    Celkový počet úmrtí v Číne dosiahol v nedeľu už 56 po tom, ako dopoludnia miestneho času prišli správy o 15 ľuďoch, ktorí ochoreniu podľahli v posledných 24 hodinách, a ďalších najmenej 688 nových infikovaných za tento čas. Počet hlásených prípadov nákazy tak dosiahol 1975, informovala agentúra AP.

    Ak poznáte Slovákov, ktorí sa nachádzajú v Číne, prosím kontaktujte tip@pluska.sk, ĎAKUJEME

    Zdroj: TASR, Getty

    Pracovníci kontrolujú infračervenými teplomermi telesnú teplotu cestujúcim, ktorí prišli z čínskeho mesta Wu-chan do Chang-čou.

    Zrušili opatrenia

    Úrady v meste Šan-tchou v juhočínskej provincii Kuang-tung zrušili v nedeľu svoje predchádzajúce rozhodnutie o čiastočnom uzavretí mesta v podobe obmedzenia vstupu vozidiel a pozastavenia verejnej dopravy. Zamýšľané opatrenia mali zabrániť šíreniu nákazy novým koronavírusom, ktorej v Číne doposiaľ podľahlo 56 ľudí.

    Máme sa báť?

    Riziko šírenia ochorenia v Európe je podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa mierne. Turistom, ktorí cestujú do postihnutej oblasti, odporúča zaočkovať sa proti chrípke najmenej dva týždne pred cestou. Mikas ďalej odporúča vyhýbať sa miestnym trhom, kde sa predávajú ryby a živé zvieratá, a vyhýbať sa kontaktu s nimi. Ľudia by mali dodržiavať prísnu osobnú hygienu a hygienu potravín.

    "Cestujúci by mali kontrolovať svoj zdravotný stav 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti, horúčku, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť," hovorí Mikas. Poznamenal tiež, že v prípade klinických príznakov po návrate z postihnutej krajiny je potrebné vyhľadať lekára. Dôležité je informovať ho i o cestovateľskej anamnéze.

    Prečítajte si aj: