V Dánsku zaznamenali jedno úmrtie po podaní očkovacej látky od AstraZenecy, aj keď nebolo isté, či existuje spojenie medzi vakcínou britsko-švédskej spoločnosti a tvorbou krvných zrazenín, uviedli dánske zdravotnícke úrady.

Anketa
Ak by ste si mohli vybrať, ktorou vakcínou by ste sa nechali zaočkovať?

Prípady začala prešetrovať Európska agentúra pre lieky (EMA), rovnako ako Dánska agentúra pre lieky. Agentúra EMA sídliaca v holandskom Amsterdame v stredu uviedla, že vakcináciu jednou zo šarží zmienenej vakcíny pozastavilo päť krajín. Napriek tomu "nič nenasvedčuje, že by očkovanie spôsobilo takéto zdravotné ťažkosti, ktoré nie sú uvedené ako vedľajšie účinky tejto vakcíny," uvádza sa vo vyhlásení EMA.

VIDEO: Pfizer skúma účinok tretej dávky vakcíny

Británia AstraZenecu obhajuje

Riaditeľ odboru prevencie a kontroly infekcií v nórskom Národnom ústave zdravia Geir Bukholm podľa agentúry AFP spresnil, že v Nórsku teraz čakajú na ďalšie informácie, "aby sme zistili, či existuje súvislosť medzi vakcínou a týmto prípadom výskytu krvných zrazenín".

V reakcii na rozhodnutie Dánska vláda Spojeného kráľovstva vo štvrtok obhajovala vakcínu od Oxford/AstraZeneca a dodala, že v Británii sa bude pokračovať v jej používaní. "Jasne sme deklarovali, že je bezpečná," uviedol hovorca britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý uviedol, že ľudia sa môžu dať zaočkovať proti covidu s plnou dôverou.

Séria problémov

Vakcína od farmaceutickej firmy AstraZeneca čelí v posledných mesiacoch sérii vážnych problémov. Firma najprv musela zrušiť na poslednú chvíľu dodávku vakcíny pre Poľsko, ešte predtým viaceré európske štáty dlho váhali s použitím tejto očkovacej látky pri osobách starších ako 65 rokov.

S týmto krokom otáľali najmä Nemci a Francúzi, nakoniec však pre nedostatok vakcín v Európe spravili ústupok.

Najnovšie sa objavila informácia, že po očkovaní AstraZenecou zomrela v Rakúsku zdravotná sestra a druhá, ktorú očkovali rovnakou šaržou vakcíny, onemocnela. Danú šaržu preto príslušné úrady do prešetrenia incidentu pozastavili, AstraZenecou sa v krajine očkuje ďalej.

VIDEO: AstraZenece sa nedarí, no Sputnik je na vzostupe

V Rakúsku však na očkovanie touto látkou neprišlo asi tisíc Viedenčanov, pričom medzi dôvody patrila aj nedôvera voči AstraZenece.

Na Slovensku sa AstraZenecou očkuje tiež, pričom nedávno nám Francúzsko poslalo ako dar 15-tisíc dávok tejto vakcíny, za čo sa prezidentovi Macronovi poďakoval nielen premiér Igor Matovič, ale aj minister zdravotníctva Marek Krajčí a prezidentka Zuzana Čaputová.

Prečítajte si aj: