Po smrti kráľovnej Alžbety II. sa začnú realizovať plány dohodnuté v rámci operácie "Golden Orb" (Operácia Zlatá guľa) - tajného krycieho názvu pre korunováciu jej syna Charlesa, píšu britské noviny Metro.

FOTO nového KRÁĽA nájdete TU >>>
Po skončení pohrebu Alžbety II. sa pozornosť upriami na Operáciu Zlatá guľa.
Zdroj: WPA Pool

Keď bola v júni 1953 korunovaná Alžbeta II., bola to honosná slávnosť, ktorá bola veľmi potrebnou morálnou vzpruhou pre národ vo vojnou spustošenej krajine.

O 70 rokov neskôr sa však očakáva, že nadchádzajúca korunovácia kráľa Charlesa III. bude vo Westminsterskom opátstve značne menšou záležitosťou, ktorá upevní miesto jeho manželky Camilly v dejinách.

Anketa
Myslíte si, že nový panovník Charles III. bude dobrým kráľom?
Charlesova korunovácia bude lacnejšia.
Zdroj: WPA Pool

Očakáva sa, že korunovácia sa neuskutoční skôr ako na jar budúceho roka, ale stále v časovom rámci, ktorý je oveľa kratší ako 16-mesačné čakanie samotnej kráľovnej po jej nástupe na trón.
A je pravdepodobné, že bude podstatne kratšia a lacnejšia ako v minulosti, čím sa udáva tón Charlesovej vlády.

Keď bola v júni 1953 korunovaná Alžbeta II., bola to honosná slávnosť.
Zdroj: WPA Pool

Odhaduje sa, že korunovácia v roku 1953 stála 1,57 milióna libier, čo dnes zodpovedá 46 miliónom libier (53 milión eur).

O korunovácii Charlesa III. sa dočítate v našej galérii >>>
Kráľovná Alžbeta II. musela na svoju korunováciu čakať 16 mesiacov.
Zdroj: Tristan Fewings

Kráľ už dal jasne najavo, že uprednostňuje chudobnejšiu a modernejšiu monarchiu, a jeho korunovačný obrad to bude podľa zdrojov odrážať. Vzhľadom na to, že krajina čelí recesii a obnovenému tlaku na verejné financie, jeho želanie, aby sa služba radikálne zefektívnila, bude pravdepodobne široko ocenené.

Operácia Golden Orb je trefne pomenovaná podľa korunovačných klenotov.
Zdroj: GraphicaArtis

Napriek tomu bude plánovanie dôkladné a každý detail bude zvážený. Korunovácia má bohatý náboženský význam - je to slávnostný a posvätný rituál, pri ktorom je nový panovník pomazaný a skladá prísahu pred Bohom a svojou krajinou.

Kráľ už dal jasne najavo, že uprednostňuje chudobnejšiu a modernejšiu monarchiu.
Zdroj: Peter Macdiarmid

Hoci niektoré aspekty bohoslužby budú prepracované tak, aby odrážali "modernú Britániu", zostane to anglikánska bohoslužba, pričom sa neočakáva, že by sa zmenili sľuby.

Prečítajte si aj: