Kráľ Karol III. alebo kráľ Charles III.? Ktoré pomenovanie je SPRÁVNE? Jasná ODPOVEĎ odborníkov
12. 9. 2022, 10:13 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:33)

Zdroj: Twitter - Kamran Shahid
September sa stal mesiacom, ktorý Veľkej Británii navždy prepísal dejiny. Zomrela Alžbeta II. a do kráľovského kresla si namiesto nej sadol najstarší syn princ Charles (73), ktorý sa po novom volá Charles III.
Zdroj: Max Mumby/Indigo
Zdroj: Instagram, Getty Images
Zdroj: Archív NMH
Galéria k článku
Vo štvrtok (8. septembra) vo veku 96 rokov zomrela hlava britskej monarchie, kráľovná Alžbeta II., ktorá sa na druhý svet pobrala v kruhu svojich milovaných na zámku Bamoral, sídliacom v Škótsku.
Panovníčka bola na tróne obdivuhodných 70 rokov. Jej pohreb sa uskutoční v pondelok 19. septembra vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Krajina však nemôže zostať bez vládcu. Netrvalo dlho a obyvateľia Británie už poznajú nového kráľa. Stal sa ním Alžbetin najstarší syn princ Charles (73), ktorý sa po novom volá Charles III.
Prichádza však veľká dilema, či nového kráľa budeme oslovovať kráľ Charles III., keďže ho pod týmto menom poznáme niekoľko desaťročí, alebo meno preložíme do slovenčiny a stane sa z neho Karol III. Používanie tohto mena však medzi čitateľmi rozpútalo búrlivú debatu.

Zdroj: Twitter
Podľa vyjadrenia Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra neexistuje správna odpoveď a všetko závisí od toho, ako sa to zaužíva v našich médiách a medzi ľuďmi. Sibyla Mislovičová z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV pre Denník N uviedla, že ústav nechce nariaďovať, ako to majú médiá používať. Vidí však argumenty za písanie oboch verzií a podľa nej až médiá a ľudia určia, ktorá z nich sa zaužíva.
Odborníčka však dodáva, že podľa tradície sa panovníci u nás bežne poslovenčujú. Sama pre denník priznala, že ju prekvapilo, keď vo štvrtok videla v médiách uvedené meno Karol III.
„Je možná zmena na Karola, hoci mne sa to javí kŕčovité, ale viem, že je to v poriadku, tak by to malo byť podľa tradície. Ale nie všetky tradície sa v súčasnosti dodržiavajú,“ vysvetlila denníku.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane >>>
Pre náš denník sa vyjadril jazykovedec Vladimír Patráš, ktorý tvrdí, že z hľadiska označenia či identifikácie nositeľa a zachovania významu sú oba varianty rovnocenné.
"Každý preberajúci jazyk má právo, avšak nie je to povinnosť, si prispôsobiť prevzaté pomenovania podľa svojich štruktúrno-systémových zásad či kultúry. V slovenskom komunikačnom styku sa nedeje nič výnimočné, ak sa aj druhá zložka poslovenčí na "Karol III." Napokon, aj pomenovanie "kráľovná Alžbeta II." i panovnícke mená jej predchodcov fungovali so zdomácnenou štruktúrou," vysvetlil nám.
Anketa
Ktoré oslovenie sa vám páči viac?
V susednom Česku sa zaoberali podobným problémom tiež, avšak nakoniec vyhral český variant - Karel III., hoci ho do štvrtka nikto nepoužíval. Nesprávna pritom nie je ani jedna možnosť. "Záleží na médiách a verejnosti, k akému variantu sa prikloní, žiadne odporúčania vydávať nebudeme," povedal pre iDNES.cz lingvista Pavel Štěpán z Ústavu pre jazyk český.
V Poľsku či v Maďarsku sa používa pomenovanie Karol. V Rakúsku sa píše zatiaľ stále o kráľovi Charlesovi III., jeho meno si zatiaľ do svojho jazyka nepreložili.

Zdroj: Twitter/@Terror_Alarm
Denník Plus JEDEN DEŇ, ako aj portál pluska.sk budú v súvislosti s novým britským kráľom naďalej používať meno Charles, keďže aj samotní jazykovedci sa zhodli, že je to na médiách a oba varianty sú správne. Prihliadli sme aj na reakcie našich čitateľov, ktorí sú zvyknutí na meno Charles.