TERAZ TAKTO: "Veľa politiky a málo faktov," kritizuje debaty o Lipšicovej ÚŠP sudkyňa Kosová
25. 1. 2024, 19:45 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:43)
Žiadna prokuratúra ani žiaden súd nemá také postavenie ako Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý kontroluje sám seba. Zo systémového hľadiska vôbec nebude chýbať, myslí si sudkyňa a členka Súdnej rady Marcela Kosová
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Študenti Právnickej fakulty UK si napokon diskusiu o rušení Lipšicovej ÚŠP aj napriek nesúhlasu akademického senátu zorganizovali. Na pôde Filozofickej fakulty budú o téme diskutovať zástancovia aj odporcovia rušenia špeciálnej prokuratúry.
Za jeden stôl si sadnú sudcovia Marcela Kosová a Peter Šamko, trestný advokát Peter Erdós, profesor Tomáš Strémy, šéf špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic, jeho podriadený prokurátor Matúš Harkabus a šéf Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.

“Neviem, či je ambíciou diskusie nájsť nejaký záver, lebo to by bol superzáver, z ktorého by si parlament mohol brať príklad. Ja som to pochopila tak, že sa do toho nemá montovať politika, ale ide o to, aby sme jasne komunikovali tie veci, ktoré majú podklad v odborných dôvodoch či má, alebo nemá existovať ÚŠP,” povedala Marcela Kosová.
Podľa nej je v debate na tému ÚŠP veľmi veľa politiky. “Rozumiem, že je to trestná politika štátu a súčasťou trestnej politiky štátu je aj to, ako má vyzerať prokuratúra. Ale veľmi málo odborných arumentov som počula proti zrušeniu ÚŠP. Mám pocit, že málo sa komunikujú aj odborné argumenty a fakty za rušenie ÚŠP. Toto mi chýba, rýchlo to celé nabralo takú tú politickú nálepku, nazvala by som to až takou hystériou a je to na škodu, podľa mňa,” dodáva Kosová v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou.
