Novodobý OTROKÁR: V jednej z najväčších záchraniek MAKALI lekári aj 96 hodín bez prestávky
3. 12. 2024, 17:03

Zdroj: facebook LifeStar Emergency Education
Práca tri dni v kuse, bez nároku na dovolenku či stravné, obrovské množstvo nadčasov. Tak to vyzerá podľa výsledkov kontroly Inšpektorátu práce v Trenčíne v spoločnosti LSE - Life Star Emergency so sídlom v Limbachu. Protokol, ktorý má naša redakcia k dispozícii, ukázal viaceré pochybenia, ktorých sa menovaná spoločnosť dopustila.
Zdroj: Veronika Mihaliková
Zdroj: Veronika Mihaliková
Zdroj: Veronika Mihaliková
Galéria k článku
Spoločnosť LSE - Life Star Emergency figuruje na slovenskom trhu už niekoľko rokov. Firma so sídlom v Limbachu pri Bratislave vznikla v roku 2004. Kým na začiatku začínali s dvoma desiatkami staníc, v roku 2013 ich mala 30 a v roku 2019, kedy zo slovenského trhu odišla spoločnosť Falck, prebrala jej 107 licencií. Že všetko s touto spoločnosťou nie je s kostolným poriadkom, ukazuje protokol z Inšpektorátu práce v Trenčíne, ktorý má naša redakcia k dispozícii.
Firma LSE – Life Star Emergency prevádzkuje ambulancie záchrannej služby, a to ambulancie rýchlej lekárskej pomoci, rýchlej zdravotnej pomoci a dopravnú zdravotnú službu, a je jedným zo štyroch členov Asociácie záchrannej zdravotnej služby. Podľa údajov z Finstatu sa jej posledný rok darilo extrémne dobre. V podstate jej zisky a tržby začali stúpať od roku 2020, kedy vykázala zisk viac ako 243-tisíc eur, no vlani to už bol zisk v hodnote 5,27 milióna eur!
Na zisky sa teda LSE sťažovať nemôže. Má pod krídlom viac ako tisícku zamestnancov, no zistenia inšpektorov odhalili, že riskuje ich zdravie, hoci sa práve oni majú starať o zdravie obyvateľov Slovenska.
Na čo teda pri prešetrovaní inšpektori prišli? Prvou podozrivou „metódou“ bolo uzatváranie pracovných zmlúv na dohodu. Áno, pre zamestnávateľa sú výhodnejšie, keďže nevzniká pri nej nárok na dovolenku, na stravné a „zbaviť“ sa zamestnanca je omnoho jednoduchšie, ako je to pri trvalom pracovnom pomere. Avšak platia prísne pravidlá. Napríklad práca nesmie presahovať 10 hodín týždenne a 350 hodín za celý rok.
Menovaná spoločnosť si však zo zákona veľkú hlavu nerobila. Inšpektori zistili, že lekári, šoféri a záchranári pracovali obrovské množstvo nadčasov. Life Star Emergency si totiž s nimi dohodla zvláštnu pracovnú morálku. Aby mohli pracovať čo najviac a vykázať čo najviac nadčasov, hoci to zmluva na dohodu nepovoľuje, skrátil im nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami.
Od polovice roka 2019 do marca nasledujúceho roka pracovali lekári aj 48 či dokonca 96 hodín nepretržite! Ľudia, ktorí majú zabezpečovať zdravie klientov, tak sami fungovali v podmienkach, ktoré sa mohli závažne prejaviť na ich zdravotnom stave a schopnosti zvládať tak náročné povolanie.
Mimo toho spoločnosť LSE – Life Star Emergency viacerých svojich zamestnancov ani neprihlásila do registra poistencov, teda neplatila za nich odvody. Takéto spôsoby však neboli pre LSE ničím novým, keďže inšpekcia počas prešetrovania zistila, že už v rokoch 2014 a 2017 zamestnávala ľudí a rovnako za nich neplatila odvody.
Celkový obraz o tom, ako to naozaj v LSE, ktorá je v súčasnosti jedným z najväčších neštátnych poskytovateľov ZZS, fungovalo, si však nedokázal urobiť ani samotný inšpektorát. Prečo? Zamestnanci totiž nemali presne určený začiatok a koniec pracovného času a ani rozvrh pracovných zmien.
Zamestnanci trenčianskeho inšpektorátu sa podľa protokolu, ktorý má naša redakcia k dispozícii, nedopátrali ani k rozpisom služieb. Samozrejme, mená zamestnancov nie sú čitateľné, no v protokole vydanom Inšpektorátom práce v Trenčíne, ktorý má redakcia denníka Plus JEDEN DEŇ k dispozícii, sú uvedené hodiny nepretržitej práce lekárov, záchranárov či šoférov. Ľudí, ktorí majú byť oddýchnutí a pripravení zachraňovať ľudské životy. Zamestnanec spoločnosti LSE tak nastúpil do práce 16. decembra 2020 o 19:00 a služba mu skončila, bez akéhokoľvek odpočinku, o 68,5 hodiny, teda 19. decembra o 15:30! Za jeden pracovný týždeň tak niektorí zamestnanci ťahali vyše 30 hodín nadčasov.
Na základe dohody o vykonaní práce môže zamestnanec vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 350 hodín v kalendárnom roku. Niektorí zamestnanci však tento počet hodín „prečerpali“ už za obdobie troch mesiacov.
Práca na dohodu má jasné pravidlá
Dohoda o vykonaní práce musí pritom spĺňať viaceré podmienky. Jednou z nich je aj to, že by nemalo ísť o každodennú či bežnú prácu. Nekonečné nadčasy a práca bez odpočinku, ako to robili v spoločnosti LSE, tam určite nepatria. Dohodár si zároveň musí viesť evidenciu pracovného času, no trenčianski inšpektori sa k takýmto dátam v Life Star Emergency nevedeli dopátrať. Ako teda skutočne fungovali „dohodári“ v tejto firme, vedia zrejme len oni sami. No vinu za svoje konanie táto spoločnosť priznala. Ako sa píše v oficiálnom protokole z trenčianskeho Inšpektorátu práce z februára 2021: „Účastník konania neposkytol žiadne dôkazy, ktoré by nasvedčovali tomu, že k porušeniam, za ktoré sa pokuta ukladá, nedošlo.“
Mimochodom, spoločnosť LSE je prepojená aj s otcom političky Romany Tabak. Ten dodnes figuruje vo firme PRIMA 2000, kde bol spolu s ním spoločníkom aj Miroslav Micski, ktorý bol pred svojou smrťou jediným spoločníkom a konateľom v Life Star Emergency. Momentálne pokračujú v spoločnosti aj jeho rodinní príslušníci, Tatjana Micskiová a Žaneta Micskiová.
O spoločnosti Life Star Emergency už v minulosti, konkrétne v septembri 2019, písal portál Aktuality. Bolo to práve v období, kedy mali preberať licencie po odchádzajúcej dánskej spoločnosti Falck. Vtedy novinári hovorili so zamestnancami, ktorí sa sťažovali, že musia robiť aj 36-hodinové služby a sú krokmi zamestnávateľa prinútení pracovať na živnosť a nie na trvalý pracovný pomer. Praktiky tejto firmy tak nie sú ničím novým.