NEUVERÍTE, na čo NAHOVÁRAJÚ odborári LEKÁROV vo výpovedi: TOTO majú EXPRESNE UROBIŤ!
13. 12. 2024, 14:40 (aktualizované: 14. 12. 2024, 13:21)
Lekárski odborári reagujú na vládou schválenú možnosť vyhlásenia mimoriadnej udalosti, ktorá sa týka toho, že vyše 3 300 lekárov v slovenských nemocniciach podalo výpovede. Zákon, ktorý vyhlásenie mimoriadnej udalosti kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer) umožňuje, už schválil aj parlament.
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: medicina.trend.sk
Galéria k článku
Lekári vo výpovedi sa už pripravujú na január 2025 a LOZ im najnovšie začalo masívne rozosielať správy, v ktorých upozorňuje na nové podmienky, ktoré by platili počas vyhlásenia mimoriadnej udalosti, informuje portál medicina.trend.sk.
Šaško verí, že žiadneho lekára do basy nepošlú
Ak sa totiž vláda s lekárskymi odborármi nedohodne a lekári nestiahnu hromadné výpovede, kabinet vyhlási mimoriadnu situáciu - a to v 12 okresoch, v ktorých sa sústreďujú najväčšie slovenské nemocnice.
Anketa
Čo si myslíte o možnosti vyhlásenia mimoriadnej udalosti vládou od januára 2025?
- Je to nevyhnutný krok na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.64%
- Je to neoprávnený zásah do práv lekárov.14%
- Malo by sa najprv hľadať iné riešenie, než vyhlásenie mimoriadnej situácie.18%
- Neviem, nemám na to jasný názor.2%
Hlasovanie bolo ukončené
V prípade, že by k vyhláseniu mimoriadnej situácie naozaj došlo, lekárom by nepomohlo, že dali výpoveď a napriek tomu by museli riadne nastúpiť do svojich služieb a starať sa naďalej o pacientov tak ako doteraz. V opačnom prípade by riskovali, že ich stihne trest odňatia slobody na jeden rok.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (Hlas).
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) i vláda zdôrazňujú, že potrestať lekára väzením by bol ten najkrajnejší až extrémny prípad a vyhlásenie mimoriadnej situácie označujú za miernejšiu páku na lekárov, ako by to bolo v prípade vyhlásenia núdzového stavu. „Verím, že sa to napokon nebude týkať ani jedného okresu,“ reagoval Šaško na hrozbu väzenia pre lekárov, ktorí odmietnu po vyhlásení mimoriadnej situácie nastúpiť do práce.
Minister chce do pondelka od odborárov odpoveď
Šaško reagoval na zdravotnícku krízu aj v piatok 13. decembra 2024, pričom vyhlásil, že ak odborári potvrdia, že im nejde o platy, môže v stredu vláda schváliť zvyšok požiadaviek.
„Do pondelka žiadam, aby sa odborári vyjadrili, či ide alebo nejde o platy. Pokiaľ dostanem odpoveď, že o platy nejde, alebo že je rozumné riešenie to, čo už dnes ponúkajú riaditelia, verím, že v stredu na vláde budú schválené zvyšné uznesenia, ktoré budú ďaleko nad rámec kompetencií odborárov," vyhlásil Šaško. Celé jeho vyhlásenie nájdete v pripojenom videu.

Zdroj: tasr
Lekári majú ísť čo najskôr k svojmu lekárovi
Potom, ako bol v parlamente schválený zákon, na základe ktorého môže vláda mimoriadnu situáciu vyhlásiť, začali konať odborári. Partia okolo Petra Visolajského už lekárom vo výpovedi rozposlala hromadnú poštu, v ktorej im radí, ako môžu s vládou „zatočiť". Odporúčajú im, aby sa dali vypísať, a to čo najskôr.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
„Milí kolegovia, parlament schválil nútené práce s kriminalizáciou pre lekárov. Je to aj zásah do vášho práva na slobodný výber lekára. Ešte dnes, zajtra do času, kým vám nie je oznámená pracovná povinnosť, máte právo v prípade choroby využiť svojho lekára, ktorému dôverujete!“ uvádza sa v správe LOZ z piatka 13. decembra 2024, ktorú má Medicína k dispozícii.
LOZ sa vo štvrtok (12. 12.) obrátil aj na prezidenta Petra Pellegriniho a požiadali ho o osobné stretnutie. Odborári mu chcú vysvetliť svoje obavy z návrhu zákona k dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Apelujú na to, aby zákon nepodpísal. Rovnako mu chcú navrhnúť alternatívne prístupy, ktoré by podľa nich mohli prispieť k zlepšeniu situácie v slovenskom zdravotníctve.
LOZ chcelo rokovať s prezidentom, ten však už zákon podpísal
„Obraciame sa na vás s úctou a naliehavou výzvou, aby ste zvážili nepodpísanie nedávno prijatej novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vrátili ju späť Národnej rade SR. Myslíme si, že prijatie tejto novely nie je schopné efektívne riešiť problémy slovenského zdravotníctva, naopak, konflikt eskaluje," uviedol Visolajský liste hlave štátu s tým, že „nútiť jednotlivca pracovať, keď sa slobodne rozhodol odísť, prekračuje hranice demokracie a narúša demokratické princípy".
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
Prezident SR Peter Pellegrini.
Prezident Pellegrini však v piatok podpísal zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s niektorými opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že nemožno dopustiť, aby sa o slovenských pacientov nemal kto postarať a zostali bez zdravotnej starostlivosti. Informovala o tom prezidentská kancelária.
Aká je skutočná motivácia lekárov?
Ako denník Plus JEDEN DEŇ informoval, skutočné zámery protestujúcich lekárov však môžu byť iné, ako v skutočnosti prezentujú. Medzi hlavnými kritikmi činnosti vlády sú lekári ako Zoltán Jány a chirurg Miroslav Mendel, ktorí pôsobia na viaceré úväzky a paralelne prevádzkujú súkromné kliniky. Zoltán Jány, ktorý sa často objavuje po boku predsedu Lekárskeho odborového zväzu (LOZ) Petra Visolajského, vyšetruje v Univerzitnej nemocnici v Bratislave (UNB) iba raz týždenne.