MILIARDOVÝ nápad Matoviča STRÁCA podporu: NÁKLAD od odborníkov a samospráv!
18. 5. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:38)

Aký osud čaká najnovší miliardový nápad ministra financií Igora Matoviča (49)? Už dnes by totiž mala vláda rozhodnúť o návrhu takzvanej pomoci rodinám, ktorý sa koncom týždňa môže dostať do Národnej rady. Je však otázne, či cez parlament prejde, pretože každým dňom sa zvyšuje počet jej odporcov. Medzi odborníkmi, ale aj politikmi.
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Getty Images / picture alliance
Zdroj: TASR
Galéria k článku
Matovičove nápady takmer vždy prekvapujú. Ide o nečakané vyhlásenia, ktoré šokujú megalomanstvom, prípadne cenou. Či už išlo o celoplošné testovanie na koronavírus, ktorého prvé kolo stálo takmer 120 miliónov eur, alebo očkovaciu lotériu, ktorá mala za štátne peniaze motivovať ľudí na vakcináciu a celkovo bolo na túto odmenu z rozpočtu vynaložených 26 miliónov eur.

Zdroj: Trend
Koncom roka 2021 parlament schválil Matovičov očkovací bonus pre seniorov a podľa zverejnených dát stál viac ako 220 miliónov eur. Minister financií v tom čase tiež predstavil daňovo-odvodovú reformu, ktorej presadenie vyčíslili na neuveriteľných 2,7 miliardy eur. Súčasťou takzvanej daňovej revolúcie bolo aj výrazné zvýšenie finančných príspevkov pre rodiny s deťmi.
Odborníci vtedy návrh reformy zásadne skritizovali, ale po pol roku minister svoj nápad oprášil a súčasnú pomoc rodinám predstavil ako inflačný balíček.
Jeho návrh však nezískal veľkú podporu. Ako prvé sa proti Matovičovi postavili samosprávy, ktoré by mali tento rok prísť asi o 125 miliónov eur a v budúcom o vyše 620 miliónov.
Primátorka Prešova Andrea Turčanová (55) vysvetľuje, že vyšší daňový bonus pre rodičov znamená nižšie príjmy pre mestský rozpočet. Podľa jej slov, keď samospráva príde o peniaze, z ktorých mala zaplatiť náklady na zabezpečenie základných služieb, tak kompenzovať ich bude zvýšením poplatkov pre obyvateľov.
Na čo doplatíme, keď samosprávy prídu o príjmy? Odpoveď nájdete na ďalšej strane
„V praxi by to znamenalo, že ľuďom iba presunieme peniaze z jedného vrecka do druhého. Rodiny síce dostanú od štátu finančný balíček, no tieto peniaze potom opäť zaplatia napríklad vo forme zvýšených poplatkov v školských zariadeniach," hovorí Andrea Turčanová. Dopĺňa, že z daňových príjmov mestá a obce financujú aj opravy ciest a chodníkov, údržbu zelene, ale aj oblasť kultúry či športu.
Proti návrhu sa postavilo aj Združenie miest a obcí Slovenska, vláda si podľa neho robí z miest a obcí bankomat na financovanie svojich predstáv. „Za pomerne krátky čas vládne rozhodnutia zobrali samosprávam peniaze a minister financií avizuje ďalšiu vlnu, ktorá sa už začína podobať na cunami," zdôraznil hovorca združenia Michal Kaliňák.
Odborníci Matovičovi vyčítajú najmä to, že pomoc rodinám prezentuje ako inflačný balíček. Členka Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Anetta Čaplanová označuje za mätúce to, že trvalé zvýšenie dávok minister opísal ako nástroj na boj s nárastom cien.
„Zavedenie týchto opatrení má predpoklady infláciu zvyšovať," upozorňuje Čaplanová a pokračuje: „Je namieste otázka, či má byť v súčasných nestabilných ekonomických podmienkach, spojených s vysokou mierou neistoty, prioritou prijímanie opatrení, ktoré zaťažia rozpočet výraznými trvalými výdavkami."
Podobný názor má aj analytik INESS Radovan Ďurana. Podľa neho Matovičov balíček neprináša pomoc tam, kde ju naozaj potrebujú. „Balíček nebol podporený analýzami, ktoré by zdokumentovali jeho opodstatnenosť a ciele. Celý návrh má charakter predvolebného návrhu, ktorý nie je podložený poriadnymi výpočtami,“ nešetrí kritikou analytik.
S Matovičovým návrhom nesúhlasí ani koaličná SaS, ktorá šéfovi rezortu financií vyčíta to, že žiadny písomný návrh zákona nevideli. Návrhy podľa Richarda Sulíka doniesol šéf OĽaNO „pod pazuchou na vládu".
Článok pokračuje na ďalšej strane
Liberálom sa tiež nepáči, že minister financií chce kompenzovať výdavky zavedením novej dane. Nevyhovuje im ani to, že šéf štátnej pokladnice navrhuje o zvýšení rodinných dávok rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. „Veci mali ísť riadnym legislatívnym procesom, aby sa k tomu mohla vyjadriť aj odborná verejnosť,“ tvrdí šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.
Minister financií však je presvedčený, že pomoc rodinám bude schválená v Národnej rade aj bez 19 hlasov koaličných poslancov za SaS. Ale čím je bližšie hlasovanie o návrhu, tým viac pribúda výhrad či podmienok k balíčku rodinných dávok.
Hnutie Sme rodina síce celkovo návrh ministra financií podporilo, jednotliví poslanci však zaňho nezahlasujú. „Matovič s mojou podporou jeho reformy nemusí v parlamente vôbec počítať. Môj hlas nedostane," avizoval na sociálnej sieti poslanec Kollárovho hnutia Patrick Linhart (45).
Líder Hlasu Peter Pellegrini (46) Matovičovi vytkol, že k balíčku pomoci rodinám neboli predložené žiadne dáta. Avizoval, že pri hlasovaní o návrhu nebudú poslanci za Hlas „suplovať koaličného partnera len preto, aby si Matovič presadzoval svoje vlastné fantazmagórie".
Návrh nepodporí ani opozičný Smer-SD, lebo ide na úkor rozpočtov miest a obcí, vyhlásil líder hnutia Robert Fico (57). „Tlačí starostov a primátorov do krokov, ktoré by znamenali zvyšovanie daní," komentoval návrh s tým, že opatrenia by mohli viesť k znižovaniu kvality života v mestách a obciach. Premietnuť by sa totiž mohli do služieb občanom, ako je osvetlenie a podobne.