Matovičove nápady takmer vždy prekvapujú. Ide o nečakané vyhlásenia, ktoré šokujú megalomanstvom, prípadne cenou. Či už išlo o celoplošné testovanie na koronavírus, ktorého prvé kolo stálo takmer 120 miliónov eur, alebo očkovaciu lotériu, ktorá mala za štátne peniaze motivovať ľudí na vakcináciu a celkovo bolo na túto odmenu z rozpočtu vynaložených 26 miliónov eur.

Koncom roka 2021 parlament schválil Matovičov očkovací bonus pre seniorov a podľa zverejnených dát stál viac ako 220 miliónov eur. Minister financií v tom čase tiež predstavil daňovo-odvodovú reformu, ktorej presadenie vyčíslili na neuveriteľných 2,7 miliardy eur. Súčasťou takzvanej daňovej revolúcie bolo aj výrazné zvýšenie finančných príspevkov pre rodiny s deťmi.

Odborníci vtedy návrh reformy zásadne skritizovali, ale po pol roku minister svoj nápad oprášil a súčasnú pomoc rodinám predstavil ako inflačný balíček.

Jeho návrh však nezískal veľkú podporu. Ako prvé sa proti Matovičovi postavili samosprávy, ktoré by mali tento rok prísť asi o 125 miliónov eur a v budúcom o vyše 620 miliónov.

Primátorka Prešova Andrea Turčanová (55) vysvetľuje, že vyšší daňový bonus pre rodičov znamená nižšie príjmy pre mestský rozpočet. Podľa jej slov, keď samospráva príde o peniaze, z ktorých mala zaplatiť náklady na zabezpečenie základných služieb, tak kompenzovať ich bude zvýšením poplatkov pre obyvateľov.

Na čo doplatíme, keď samosprávy prídu o príjmy? Odpoveď nájdete na ďalšej strane