SaS, Sme rodina, KDH, SNS, OĽANO... skrátka viacero strán dosahuje v prieskumoch od päť do sedem percent. Hrozí im tak, že sa napokon do parlamentu vôbec nedostanú?

Bezpečná pozícia je niekde medzi siedmimi až ôsmimi percentami. A všetci, ktorí sa ocitnú pod čiarou, by mali o vstup do parlamentu bojovať do poslednej minúty. Nemyslím si to, ale matematicky sa pokojne môže stať, že budeme mať v Národnej rade iba tri strany. Opačný extrém by bolo deväť parlamentných strán, čo by predznamenávalo riskantnú mnohopočetnú koalíciu. Časť malých strán však môže takúto širokú koalíciu odmietnuť, keďže malé subjekty po vládnutí s veľkým partnerom často zanikajú. A to najmä v prípade Smeru. Spomeňme si, že po vláde s ním zanikla dokonca aj premiérska strana, akou bola HZDS.

Robert Fico a Vladimír Mečiar
Zdroj: Veliik Marekhalchaela

Aj to je dôvod, pre ktorý hrozí, že po septembri žiadna vláda nevznikne a voľby sa budú musieť opakovať. Treba povedať, že taký scenár nie je žiadnou tragédiou a v zahraničí sa to deje bežne. Za posledné roky sa niečo podobné udialo v Bulharsku, Taliansku a rekordérom je zrejme Izrael, kde mali v priebehu niekoľkých rokov päť či šesť volieb po sebe.

Sú malé dvoj- až trojpercentné strany odpísané? A mali by odstúpiť v prospech väčších hráčov?

V tejto chvíli by som nikoho nenútil skladať zbrane. Za prvé, je priskoro, veď najostrejšia fáza kampane nás ešte len čaká. A za druhé, do volieb sú takmer dva mesiace a ak dnes odstúpite s odporúčaním voliť inú stranu, voliči si to za ten čas môžu rozmyslieť. Ak už odstúpiť v prospech niekoho iného, potom by som odporúčal, povedzme, týždeň pred voľbami.

Demokrati
Zdroj: Tibor Somogyi

Sú progresívci skutočne najúspešnejšou stranou medzi mladými?

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE