Je to DEFINITÍVNE POTVRDENÉ, eurovoľby na Slovensku vyhralo PS pred Smerom a Republikou
9. 6. 2024, 23:00 (aktualizované: 10. 6. 2024, 0:00)
Slováci spoznali definitívne a oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu. Podľa prísľubu z dnešného poludnia ich na oficiálnej tlačovej konferencii oznámili v budove Ministerstva vnútra SR. Potvrdili sa tak doobedňajšie odhady, že víťazom bude strana Progresívne Slovensko.
Zdroj: František Iván
Zdroj: František Iván
Zdroj: František Iván
Galéria k článku
Nedeľa, 23:00, budova Ministerstva vnútra. Miesto a čas, na ktorý sme netrpezlivo čakali. Podľa informácií, ktoré boli zverejnené ešte počas dnešného poludnia, sa práve vo večerných hodinách mali pred prítomných novinárov a kamery postaviť predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda, predseda Štatistického úradu SR Martin Nemky, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová a prezident Policajného zboru Ľubomír Solák.
Ako sľubovali, tak aj skutočne urobili a verejnosti oznámili oficiálne výsledky tohtoročných eurovolieb na Slovensku.
Z ích slov bolo jasné, že sa potvrdili neoficiálne výsledky z dnešného doobedia, ktoré hovorili o tom, že víťazom sa stala strana Progresívne Slovensko. Druhý skončil Smer-SD a tretia priečka patrí hnutiu Republika.
Víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku sa stalo Progresívne Slovensko (PS) (27,81 percenta), nasleduje strana Smer-SD (24,76 percenta), tretie je hnutie Republika (12,53 percenta). Do europarlamentu sa dostali aj kandidáti za Hlas-SD (7,18 percenta) a KDH (7,14 percenta). Účasť v eurovoľbách dosiahla 34,38 percenta.
Pri Smere bolo najzaujímavejšie, že najúspešnejším bol Ľuboš Blaha, druhý Erik Kaliňák a až tretia skončila Monika Beňová. Štvrtá skončila Judita Laššáková a piata bola Katarína Roth Neveďalová. V PS vyhral Ľudovít Ódor pred Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou, Martinom Hojsíkom, Ľubicou Karvašovou, Michalom Wiezikom a Luciou Yar.
KDH bude v europarlamente zastupovať Miriam Lexmann, Hlas-SD Branislav Ondruš a Republiku Milan Uhrík a Milan Mazurek.
Poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Monika Beňová (Smer-SD) sa teší nárastu hlasov i mandátov pre Smer. Ľuboš Blaha (Smer-SD) považuje výsledok Smeru za obrovský úspech. K zverejneným odhadom výsledkov sobotňajších (8. 6.) volieb do EP sa obaja vyjadrili na sociálnej sieti ešte pred oficiálnym vyhlásením výsledkov. "Získali sme teda pravdepodobne päť mandátov z 15, čo je o dva viac ako vo voľbách v roku 2019," uviedla Beňová. Predpokladá, že prostredníctvom hlasov budú jej kolegami v europarlamente Blaha, Erik Kaliňák, Judita Laššáková a Katarína Roth Neveďalová.
"Chcem poďakovať všetkým, ktorí v sobotu (8. 6.) prišli voliť. A špeciálne ďakujem tým, ktorí prišli zvoliť Progresívne Slovensko. Prvé neoficiálne správy pôsobia nádejne. Zdá sa, že voliči, ktorým záleží na proeurópskom Slovensku, zodpovedne prišli voliť," poznamenal Šimečka na sociálnej sieti.
Vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) mohlo podľa odhadu Štatistického úradu SR v sobotu (8. 6.) hlasovať približne 4,37 milióna voličov. Prvýkrát mohlo v európskych voľbách hlasovať takmer 260.000 mladých ľudí. Na hlasovaní sa mohli zúčastniť slovenskí občania, ale aj občania iného členského štátu EÚ s trvalým pobytom na Slovensku.
Okamžite po vyhlásení výsledkov stihol novým europoslancom zagratulovať budúci prezident Peter Pellegrini. "Ďakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili na voľbách do Európskeho parlamentu. Ak sa má vôľa ľudí na Slovensku prejavovať vo volebných miestnostiach, a nie so zbraňami na námestiach, je nesmierne dôležité využiť svoje volebné a ústavné právo vždy, keď je na to príležitosť. Preto ma teší, že volebná účasť bola výrazne vyššia ako v posledných eurovoľbách. Čím viac ľudí príde voliť, tým silnejší mandát odovzdajú tým, ktorých poverujú správou vecí verejných. K verdiktu voličov vyjadrujem plný rešpekt a blahoželám všetkým zvoleným poslancom Európskeho parlamentu, ktorým sa dostalo cti reprezentovať v Bruseli Slovenskú republiku. Je to skutočná česť a obrovská zodpovednosť - a každý z nových europoslancov by si mal pri svojich vystúpeniach či hlasovaniach naplno uvedomiť, že nereprezentuje len svoju politickú stranu či európsku frakciu, ale celú Slovenskú republiku."
Pod celkový výsledok sa najviac podpísali voliči v Bratislavskom kraji, kde zaznamenali najvyššiu volebnú účasť - 44,53 percenta. Naopak, najnižšiu účasť zaznamenali v Košickom kraji, dosiahla tam 28,33 percenta. "Z okresov bola najvyššia účasť v okrese Bratislave I, teda v bratislavskom Starom Meste (52,03 percenta), najnižšia v okrese Revúca (22,50 percenta)," informoval na tlačovej konferencii predseda ŠÚ SR Martin Nemky.
V rámci obcí zaznamenali najvyššiu volebnú účasť v obci Potok v okrese Ružomberok, kde dosiahla 90 percent. Najmenší podiel voličov prišiel hlasovať v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa, kde účasť dosiahla len 1,03 percenta.
V Trenčianskej Turnej v okrese Trenčín sa výsledky volieb najviac priblížili celoslovenským výsledkom. Viac prichádzali hlasovať voliči v mestách. "V mestách volilo 36,55 percenta voličov, v obciach 31,95 percenta," doplnil šéf ŠÚ SR.
Nemky tiež oznámil, že celkový čas sumarizácie trval šesť hodín a 40 minút. "Bol o vyše troch hodín kratší ako pred piatimi rokmi," upozornil. Prvá zápisnica bola spracovaná v sobotu 17 minút po 22.00 h, posledná v nedeľu o 4.25 h, bolo to v okrsku v Palárikove, kde bolo predĺžené hlasovanie v dôsledku incidentu - nálezu s bielym práškom v prvých hodinách volieb. Všetky definitívne výsledky sú zverejnené na webe volbysr.sk.
VÝSLEDKY PODĽA POČTU HLASOV
Najviac prednostných hlasov v sobotných (8. 6.) voľbách do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku získal líder kandidátky Progresívneho Slovenska (PS) Ľudovít Ódor (294.944 hlasov). Za ním nasleduje dvojka kandidátnej listiny Smeru-SD Ľuboš Blaha (187.020 hlasov).
Tretí najvyšší počet prednostných hlasov získal Erik Kaliňák (Smer-SD) so 151.860 hlasmi. Nasleduje Milan Uhrík (Republika) so 133.949 hlasmi, Monika Beňová (Smer-SD) so 131.126 hlasmi a Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS) so 117.207 hlasmi. Ďalší kandidáti získali pod 100.000 prednostných hlasov. Martin Hojsík (PS) dostal 89.084 hlasov, Judita Laššáková (Smer-SD) 87.166 hlasov, Milan Mazurek (Republika) 71.656 hlasov. Nasleduje Ľubica Karvašová (PS) so 65.835 hlasmi, Miriam Lexmann (KDH) s 58.179 hlasmi, Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD) so 44.409 hlasmi a Branislav Ondruš (Hlas-SD) so 42.423 hlasmi.
Zvolený kandidát Michal Wiezik (PS) získal 30.022 hlasov, no preferenčne silnejších od neho bolo niekoľko kandidátov, ktorí sa do EP nedostali. Sú nimi Branislav Becík (Hlas-SD) s 39.595 hlasmi, Richard Sulík (SaS) s 36.603 hlasmi, Anna Belousovová (Republika) s 32.313 hlasmi, Jaroslav Naď (Demokrati) s 31.751 hlasmi a József Berényi (Maďarská aliancia) s 31.469 hlasmi.