Český prezident na pohreb pápeža Františka nevycestuje: Dohodol sa však, kto ho zastúpi
22. 4. 2025, 17:28 (aktualizované: 22. 4. 2025, 17:32)

Zdroj: TASR
Česko bude na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Vatikáne, zastupovať premiér Petr Fiala. Oznámila to hovorkyňa Úradu vlády ČR Lucie Michut Ješátková s tým, že sa tak dohodol s prezidentom Petrom Pavlom, informuje spravodajkyňa TASR.
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: Alessandra Benedetti - Corbis
Zdroj: Andrew Medichini
Galéria k článku
„Predseda vlády a prezident republiky sa dohodli na tom, že Českú republiku bude zastupovať na pohrebe pápeža Františka premiér Petr Fiala. Ten sa s ním v minulosti osobne stretol a vyjadril prianie zúčastniť sa na rozlúčení,“ citoval Michut Ješátkovú server iDNES.cz.
Účasť na poslednej rozlúčke už avizovali viacerí štátnici vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, nemeckého kancelára Olafa Scholza, šéfky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej, poľskej hlavy štátu Andrzeja Dudu či ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Zdroj: TASR - Barbora Vizváryová
„Predseda vlády a prezident republiky sa dohodli na tom, že Českú republiku bude zastupovať na pohrebe pápeža Františka premiér Petr Fiala. Ten sa s ním v minulosti osobne stretol a vyjadril prianie zúčastniť sa na rozlúčení,“ citoval Michut Ješátkovú server iDNES.cz.
Na pohrebe pápeža bude prítomný aj americký prezident Donald Trump s manželkou Melaniou či argentínsky prezident Javier Milei. Za Slovensko sa zúčastní prezident Peter Pellegrini. Tak ako v mnohých ďalších krajinách, aj v Česku sa tento týždeň konajú za pápeža sväté omše.
Jedna z nich sa uskutoční v piatok o 18.00 h. v Katedrále sv. Víta na Pražskom hrade, celebrovať ju bude apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo. Na recepcii Arcibiskupského paláca na Hradčanskom námestí sa tiež od utorka môžu veriaci prísť zapísať do kondolenčnej knihy až do dňa pohrebu. Ako prvý sa do knihy zapísal pražský arcibiskup Jan Graubner.

Zdroj: Facebook/Peter Pellegrini
Anketa
Budete sedovať pohreb pápeža Františka?
- Áno75%
- Nie11%
- Ešte neviem13%
Hlasovanie bolo ukončené