Beňová otvorene o vzťahu s Pellegrinim: Čo mu ešte stále nevie zabudnúť?
25. 1. 2024, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:43)

Zdroj: fb/smersd
Europoslankyňa Monika Beňová (55) nahliadla opäť do domácej politiky. V rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ prezradila aj to, či podporí Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Razantná a ostrá vo svojich vyhláseniach. Politička, ktorá si nekladie servítku pred ústa. Je najdlhšie pôsobiacou slovenskou europoslankyňou v histórii. Od roku 2004, keď ju voliči poslali do europarlamentu prvýkrát, to tam takpovediac ťahá už neuveriteľné štvrté volebné obdobie. Nepretržite.
Reč je o Monike Beňovej, ktorá spoluzakladala Smer a od vzniku strany je jej neoddeliteľnou súčasťou. A to napriek tomu, že sa v minulosti dostala do sporu aj so svojim straníckym šéfom Robertom Ficom (59). Jednoducho, keď Beňová nesúhlasí, vždy to vykričí poriadne nahlas, ako však sama pripomína, slušne.
Ostrú kritiky si od nej vyslúžil aj Peter Pellegrini (48). Najmä vtedy, keď po voľbách v roku 2020 „zradil" so skupinou jedenástich poslancov Smer a založil si vlastnú sociálnodemokratickú stranu - Hlas.
Keď po vlaňajších septembrových predčasných voľbách na bratislavskej Súmračnej ulici oslavovali smeráci svoj volebný triumf a ešte sa len špekulovalo o tom, či Pellegriniho strana pôjde do vlády so Smerom, Beňová o tom nemala žiadne pochybnosti. „Hlas? Jasné!" - šokovala mnohých novinárov so širokým úsmevom krátko po zverejnení prvých volebných výsledkov. Pellegrini sa vtedy urazil a ohradil - a to aj so slovami: „Ja nebudem žiadna podržtaška!"

Zdroj: Plus TV
Aký je vzťah medzi Beňovou a Pellegrinim dnes, ako vníma vybičovanú atmosféru s odstupom niekoľkých mesiacov? Bude ho europoslankyňa voliť v prezidentských voľbách? Čo Pellegrinimu dodnes Beňová vyčíta?
A čo hovorí na aktuálnu politickú situáciu, vrátane silne medializovanej autonehody lídra SNS Andreja Danka (49)? Čo ju pobavilo na povolebných protestoch opozície? Odpovede aj na tieto otázky pre denník Plus JEDEN DEŇ ponúkla Monika Beňová v aktuálnom rozhovore. Nesklamala, odpovedala bez váhania, a samozrejme, bez servítky.
Celý rozhovor s Beňovou nájdete na ďalšej strane.
Proti Petrovi Pellegrinimu ste boli v minulosti viackrát kritická, najmä po jeho odchode zo Smeru. Dnes premiér Fico verejne vyhlasuje, že ho Smer podporí v prezidentských voľbách. Je Pellegrini aj vašou jasnou voľbou?
- Peter Pellegrini je kandidát, ktorému vyjadrilo podporu predsedníctvo mojej strany. Strany, ktorú som spoluzakladala, a tým je Peter Pellegrini aj mojím kandidátom. Určite ho budem voliť v prezidentských voľbách. Nemyslím si, že má zmysel v politike živiť v sebe nejaké hriechy a viny minulosti.
Takže s Petrom Pellegrinim ste si už všetko jasne vydiskutovali?
- Áno. S Petrom sme mali možnosť si to všetko vydebatovať. Ja aj dnes si myslím, že mohol zvoliť iný postup, ale už je to jeho politická kariéra, jeho vec. V tejto chvíli je naším spoločným prezidentským kandidátom a ja ho budem určite voliť.
Po septembrových voľbách sa však Peter Pellegrini ostro ohradil proti vášmu vyjadreniu, keď ste na otázku, či sa Smeru podarí presvedčiť Hlas na vstup do koalície, bez váhania reagovali: „Jasné"... Aj to ste si už vysvetlili?
- Je mi veľmi ľúto, že sa to takýmto hlúpym spôsobom zneužilo, že to bolo také virálne. Ale teraz veľmi úprimne. Koho iného by si Smer logicky vybral do vládnej koalície potom, čo boli oznámené výsledky volieb a koho iného by si logicky v konečnom dôsledku vybral Hlas do vládnej koalície?! Veď tým, ktorí sa pohybujeme v politike dlho, muselo byť úplne jasné, a ja to zdôrazňujem, jasné, že základom koalície budú Smer a Hlas. Ak si to neuvedomovali kolegovia z opozičných strán, ako je napríklad Progresívne Slovensko, no tak to pripisujem najmä ich politickej neskúsenosti a tomu, že absolútne nezvládli celú debatu okolo toho. Nakoniec to vyústilo do toho, že sa snažili Petra Pellegriniho zosmiešňovať. A tí, ktorí tu volajú po slušnosti v politike, sú dnes najneslušnejší. Pre mňa bolo úplne jasné, že nová koalícia bude pozostávať zo Smeru a z Hlasu.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Diskusná relácia "Karty na stôl", ktorej hosťom bola Monika Beňová.
Ako vnímate kauzu okolo Andreja Danka a jeho autonehody?
- Andrej Danko tam mal proste zostať. Mal zavolať policajtov a mal urobiť všetky úkony, ktoré súviseli s tým, že sa dopustil dopravnej nehody. To je jedna vec. No a potom tá druhá vec je, že pravdepodobne prišlo k nejakému ľudskému zlyhaniu, pravdepodobne spanikáril. Neviem, čo sa udialo. Ja sa zase s pánom Dankom až tak nepoznám, ale urobil nejaké iné riešenie. Dobre, je ochotný za to vyvodiť aj nejakú konzekvenciu. Pokiaľ viem, zaplatil tie škody, ktoré spáchal. Bol mu odobratý vodičský preukaz. Ospravedlnil sa za to. Mal zavolať policajtov, mal urobiť všetky úkony, ale neurobil to. To však neznamená, že ho to nejakým spôsobom diskvalifikuje v kontexte našej spolupráce ako koaličného partnera.
Čo vás v politike naposledy úprimne najviac pobavilo, a čo, naopak, vytočilo?
- V tej slovenskej ma najviac pobavilo, keď som kdesi čítala, že na nejakom ostatnom proteste čítali nejaké vyhlásenie Jána Budaja a Milana Kňažka. Za Milana Kňažka ma to ani tak nepobavilo, ale za Jána Budaja ma to naozaj veľmi pobavilo, pretože Ján Budaj prešiel azda celým politickým spektrom. Dnes sa ukazuje, čo všetko spáchal na ministerstve, ktoré viedol, a na protestoch, ktoré teda majú byť za niečo, čítajú vyhlásenie práve takéhoto človeka.
A čo vás teda vytočilo?
- Bolo to asi vidieť na mne vlani v decembri, keď prebiehala debata o Slovensku. Na európskom parlamente ma dlhodobo vytáča to, že tam prišla kopa politikov, ktorí nevidia politiku naozaj vo všetkých jej aspektoch. Je tam množstvo aktivistov, množstvo ľudí, ktorí voľakedy pracovali v rôznych mimovládnych organizáciách, ktorí teraz prinášajú len veľmi úzke témy bez toho, aby to vsadili do celkového kontextu politického a globálneho. Ono to nakoniec aj škodí európskej politike a znevýhodňuje nás to v mnohých oblastiach. Ale taká je politika.

Zdroj: fb/smersd