Dôvodom podľa dostupných informácií  sú obvinenia z trestného činu korupcie a zneužívania právomoci verejného činiteľa, čo potvrdila aj GP. „Úrad špeciálnej prokuratúry môže potvrdiť, že bol zadržaný riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, a to v súvislosti s jeho obvinením pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť, Tá mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti, minimálne vo výške 20-tisíc eur. Bola zadržaná len jedna osoba, v danej veci sú však obvinené celkovo tri osoby," znie stanovisko  hovorcu Generálnej prokuratúry SR Dalibora Skladana. 

Podľa výpovedí kajúcnikov mal Szabó brať televízory od podnikateľa Petra Petrova. Posielať mu ich mal práve bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície NAKA a kajúcnik Bernard Slobodník. Szabó za to mal údajne dať na oplátku Petrovovi hodinky. Adrián  Szabó sa riaditeľom Úradu inšpekčnej služby stal v apríli 2019.

Nominovala ho vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková na základe odporúčania parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Szabó viedol inšpekciu ako jej dočasný šéf už od jesene 2018. Podľa našich informácií ho dnes zbalila NAKA, okrem neho mali byť zadržaní aj ďalší policajti. 

Fico chce odvolanie Mikulca

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico navrhne predsedníctvu strany zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR na odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Verejnosti chce na nej vysvetľovať, čoho je schopná vládna koalícia. Vo štvrtok tak reagoval na zadržanie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa.

Fico hovorí v súvislosti so zadržaním Szabóa o snahe umlčať inšpekciu ministerstva vnútra, ktorá vyšetruje podozrenia vyplývajúce zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS). Vidí v ňom postupy organizovaného zločinu proti opozícii a ľuďom. Pýta sa, kto bude ďalší.

Ostro protestuje proti tomu, že zatvorili človeka, "ktorý chcel hovoriť pravdu o obludnom zneužívaní trestného práva". "Toto je zastrašovanie najhrubšieho zrna," zhodnotil. Po návrate do Bratislavy plánuje zvolať vedenie strany a navrhnúť mimoriadnu schôdzu na odvolávanie ministra vnútra.

Pellegrini žiada aj odvolanie premiéra Eduarda Hegera

Nezaradený poslanec a líder mimoparlamentnej strany strany Hlas-SD Peter Pellegrini vyzval ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), aby okamžite podal demisiu. Zároveň sú poslanci pôsobiaci v Hlase podľa neho pripravení na odvolávanie premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) v Národnej rade SR. Hovorí, že vláda stratila kontrolu nad vedením silových zložiek. Povedal to po štvrtkovom zadržaní riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa.

"Zadržanie šéfa inšpekcie, ktorý má vyšetriť závažné podozrenia zo správy Slovenskej informačnej služby, je niečo, čo si naozaj nevieme vysvetliť," skonštatoval Pellegrini. O korupcii, z ktorej je Szabó obvinený, mohli podľa neho nadriadení vedieť skôr, pýta sa, prečo hneď nekonali. Zdá sa mu, že na Slovensku existuje špeciálna skupina vyšetrovateľov a prokurátorov s nekalými praktikami.

Post ministra vnútra podľa neho treba prenechať niekomu, kto je schopný dostať pod kontrolu naspäť všetky silové zložky v štáte, upokojiť situáciu, garantovať vyšetrenie všetkých závažných podozrení a vyvodiť zodpovednosť.

Situáciu v silových zložkách spája Pellegrini s vládnou koalíciou. Podozrenia sú podľa neho také vážne, že by mala odísť celá vláda. "Hlas má pripravený návrh na odvolanie predsedu vlády, časť podpisov je už vyzbieraných, od zvyšku opozície začneme podpisy zbierať v najbližších dňoch," povedal s tým, že zvážia, kedy návrh podajú.

Szabó bol jeden z účastníkov nedávneho kontroverzného tajného stretnutia vysokopostavených politikov v SIS.

Na zatknutie Szabóa zareagovala aj exministerka vnútra Denisa Saková. Jej vyjadrenie nájdete v galérii.

Správu budeme aktualizovať.

Mohlo by vás zaujímať: