Reklama

Už sú známe výsledky novej štúdie o očkovaní detí proti Covidu. Spôsobuje toto

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Matka so synom tri roky nevyšli z bytu, báli sa covidu
    Reklama

    Najnovšia štúdia o očkovaní detí proti Covid- 19 je vonku. Ukázalo sa, že deti, ktoré dostali mRNA vakcíny proti Covid-19, majú určitú ochranu pred rozvojom dlhotrvajúcich symptómov koronavírusu, tzv. dlhého Covidu.

    Ako uvádza odborný magazín Nature, podľa štúdie u očkovaných detí v porovnaní s neočkovanými je menej pravdepodobné, že sa u nich vyvinie dlhý Covid s viacerými symptómami, ktoré môžu trvať mesiace až roky po infekcii. „Toto sú skutočne dôležité údaje,“ reagovala Jessica Snowden, špecialistka na detské infekčné choroby z University of Arkansas v Little Rock. Ako dodala, v Spojených štátoch sa vakcíny proti Covid-19 odporúčajú deťom vo veku 6 mesiacov, zaočkovanosť však bola nízka.

    „Ukáže to rodinám, aké dôležité je chrániť naše deti nielen pred akútnym covidom, ale aj pred jeho dlhodobými dopadmi“, dodala. Do štúdie Anny Yousaf, lekárky z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v Atlante v štáte Georgia bolo zahrnutých 1 600 detí, pričom im viac ako rok lekári robili týždenné výtery z nosa, aby skontrolovali prítomnosť vírusu. Neskôr tím zúžil štúdiu na 622 účastníkov - vo veku 5 až 17 rokov - ktorí ochoreli na Covid-19, pričom u 28 z nich sa vyvinul dlhý Covid. Vedci potom vypočítali pravdepodobnosť výskytu pretrvávajúcich symptómov u očkovaných a neočkovaných detí.

    Prvotné výsledky, prezentované na výročnej konferencii o zdravotnej starostlivosti IDWeek v Bostone ukázali, že očkovanie znížilo pravdepodobnosť vzniku aspoň jedného dlhého symptómu Covidu o 34 % a vzniku dvoch alebo viac príznakov o 48 %. Podľa Anny Yousaf sú výsledky pravdepodobne podhodnotené, pretože štúdia sa zamerala iba na deti, ktoré mali infekciu, ale nezvážila, že vakcína môže znížiť šance na rozvoj infekcie, čo tiež znižuje pravdepodobnosť dlhého Covidu. Kompletné výsledky štúdie majú byť zverejnené v najbližších mesiacoch.

    Podobné výsledky u dospelých

    Zistenia sú v súlade s niekoľkými nedávnymi štúdiami, ktoré naznačujú, že vakcíny znižujú výskyt dlhého Covidu u dospelých. Údaje o deťoch sú však obmedzené. Dôvodom podľa J. Snowden je fakt, že „deti nie sú malí dospelí“. „Ich telo a imunitný systém rastie, a preto reagujú na infekciu a očkovanie inak ako dospelí. Aj preto nikdy nebola záruka, že vakcína bude mať rovnaký ochranný prínos proti dlhému Covidu. Štúdie, ako je táto, ukazujú, že sa oplatí sledovať aj deti,“ dodala.

    Podľa Danila Buonsensa, špecialistu na detské infekčné choroby z Univerzitnej nemocnice Gemelli v Ríme, tieto údaje sú ďalším argumentom v prospech očkovania, a to najmä pre novorodencov, ktorí ešte neboli vystavení COVID-19. Niektoré európske krajiny totiž neodporúčajú očkovaciu látku pre mladšie deti, čiastočne preto, že mnohé z nich už boli vystavené vírusu, a teda majú určitú imunitu.

    Aj v Spojených štátoch, kde sa vakcína odporúča ako každoročná posilňovacia dávka aj pre deti vo veku šesť mesiacov, je zaočkovanosť v tejto skupine nízka. Od polovice decembra dostalo jesennú vakcínu proti Covid-19 len 7,8 % amerických detí, čo je výrazne pod úrovňou očkovania proti chrípke, a to 43,3 %. Podľa Anny Yousaf je to preto, že omicronový variant sa často považuje za miernejší kmeň spôsobujúci len ľahké prechladnutie, ktoré nemusí nevyhnutne viesť k dlhému COVID. Covid neodíde. Máme šťastie, že zatiaľ sú varianty menej závažné. Ale to nie je záruka. Preto je dôležité urobiť všetko preto, aby sme ochránili naše deti pred dlhodobým vplyvom Covidu“, dodala autorka štúdie.

    Anketa

    Nechali ste zaočkovať svoje dieťa proti Covid-19?

    • Áno16%
    • Nie83%

    Hlasovanie bolo ukončené