Reklama

Valí sa na nás ďalšia pandémia? Zápal pľúc z Číny už prenikol do Európy. Čo nám hrozí?

Reklama

Prípadov pribúda vo Francúzsku aj Holandsku Čína už niekoľko týždňov zápasí s veľkým množstvom detských hospitalizácií. Podľa vyjadrenia, ktoré na konci minulého týždňa poskytla Svetová zdravotnícka organizácia, sú spôsobené baktériou Mycoplasma pneumoniae, ktorá spôsobuje chorobu nazývanú suchý alebo aj studený zápal pľúc.

O zvýšenej chorobnosti informujú už aj európske štáty. Vo Francúzsku bol v posledných dňoch zaznamenaný nárast pľúcnych infekcií, informoval portál čt24. Ako informovala rozhlasová stanica Europe 1, prípady sa týkajú predovšetkým detí vo veku do 15 rokov. V tejto vekovej skupine bol minulý týždeň zaznamenaný 36-percentný nárast lekárskych konzultácií kvôli tomuto typu infekcie. Podobný trend epidemiológovia v krajine nepozorovali už približne desať rokov.

Podobný vývoj zaznamenali aj v susedných krajinách. Podľa výskumu Holandského inštitútu pre výskum zdravotníckych služieb (NIVEL) malo minulý týždeň 80 zo 100-tisíc detí vo veku od 5 do 14 rokov zápal pľúc. Tiež to je trend, ktorý táto krajina nezažila dlhé desaťročia.

Tento nárast počtu prípadov nadväzuje na situáciu z Číny, keď nárast počtu respiračných ochorení a zápalov pľúc medzi deťmi a dospievajúcimi v Pekingu a severnej provincii Liao-ning upútal pozornosť Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá si od čínskych úradov vyžiadala ďalšie informácie.

Čínska národná zdravotná komisia tvrdí, že zvýšené množstvo hospitalizácií spôsobila chrípka a niekoľko ďalších známych patogénov. Podľa dostupných informácií je prinajmenšom za časť prípadov zaznamenaných v Číne zodpovedná aj Mycoplasma pneumoniae, žiadny nový neznámy vírus ani baktériu testy neodhalili.

Čínske ministerstvo zdravotníctva vyzvalo miestne úrady, aby zvýšili počet kliník pre pacientov s horúčkou. Hovorca Národnej zdravotnej komisie Mi Feng vyzval na zvýšenie počtu liečebných zariadení, ktoré sa o chorých s horúčkou budú starať, predĺženie prevádzkovej doby a na posilnenie dodávok liekov. "Je nevyhnutné odviesť dobrú prácu v prevencii a kontrole epidémie na kľúčových preplnených miestach, ako sú školy, ústavy starostlivosti o deti a opatrovateľské domy, a obmedziť tok ľudí a návštev," povedal na tlačovej konferencii.

Čínska vláda uviedla, že chrípka dosiahne vrchol v zime a na jar, zatiaľ čo infekcia baktérií Mycoplasma pneumoniae zostane v niektorých oblastiach vysoká. Varovala tiež pred rizikom návratu covidu-19. „Všetky lokality by mali posilniť hlásenie informácií o infekčných chorobách, aby sa zabezpečilo, že budú hlásené včas a presne,“ uviedla vláda vo vyhlásení podľa Reuters.

Čo je studený zápal pľúc, čítajte na ďalšej strane...

Mycoplasmatických baktérií existuje mnoho druhov, vedci zatiaľ poznajú jedenásť, ale len tri z nich spôsobujú nejaké zdravotné problémy.

A práve Mycoplasma pneumoniae je z nich najrozšírenejšia. Obvykle postihuje malé deti a k jej typickým príznakom patrí bolesť v krku, únava a dlhotrvajúci kašeľ, ktorý môže trvať týždne alebo mesiace.

Problém je v tom, že liečba antibiotikami nie je úplne účinná. Používa sa najmä pri ťažších formách infekcie, ale antibiotiká baktériu neusmrcujú, iba zastavujú jej množenie. Aby bola liečba antibiotikami účinná, musí sa podľa druhu užívať dlhšie, asi desať dní, záleží ale hlavne na type využívaného antibiotika.

Prečo sa práve táto choroba začala tento rok na jeseň šíriť, zatiaľ nie je jasné. Špekuluje sa o tom, že v Číne dostala možnosť vďaka tomu, že ide o prvú jeseň bez covidových lockdownov, ale aj o tom, že vystavenie covidu mohlo narušiť nejaké časti imunitného systému. Ide ale zatiaľ len o špekulácie, ktoré nie sú podporené odbornými štúdiami.