Pôvodné plány boli, že krátko po prílete do USA sa chlapec podrobí unikátnej operácii, ktorá by mu zásadným spôsobom zlepšila život. S takými vážnymi komplikáciami, ktoré prišli, však nikto nerátal.

„Niekedy musíte prestať myslieť a začať len jednoducho veriť, že to bude lepšie,“ napísala na sociálnej sieti Sebinkova mama Mirka, vyštudovaná zverolekárka.

Pri Sebinkových diagnózach totiž strácajú istotu pod nohami aj skúsení odborníci v Bostone. Chlapčekov zdravotný stav podrobne skúmajú, aby sa pri operácii nestala žiadna chyba. 

„Máme za sebou zopár ďalších náročných návštev nemocnice a lekárov. Dobrá správa je, že lekári sa naozaj snažia prísť na to, kde je ‚problém‘, dokonca majú aj tipy, o akú konkrétnu diagnózu u Sebiho ide, aj keď je vraj veľmi raritná,“ píše Sebinkova mama z Bostonu.

Toto rodine odkazuje premiér Heger

Podľa zistení špeciálneho vyšetrenia u malého pacienta nedochádza k správnej funkcii výmeny určitých iónov alebo „energie“ medzi synapsami. Nevedomé informácie sa tak nervovým systémom nedostanú do konkrétnych častí tela. Zatiaľ však nie je jasné prečo.

Anketa
Čo si myslíte o tom, že na takéto operácia sa Slováci musia zbierať?

„Tých ochorení môže byť hneď niekoľko. Sebimu odobrali vzorky a dali ich preskúmať na konkrétne gény, ktoré môžu byť za to zodpovedné. Ak sa nájde poškodenie, je potrebné otestovať nás, rodičov a aj sestričku Eby, či nie sme nositelia. To je aj preto, aby nám znížili náklady, keďže takto si to vedia dať do výskumu. Inak by sme museli všetko hradiť z vlastného a tieto genetické testy sú príšerne drahé,“ popisuje mama Mirka najnovšie problémy.

Článok pokračuje na ďalšej strane