Dátum 7. september 2011 poznačila jedna z najväčších tragédií v histórii športu. Pri ruskom meste Jaroslavľ sa zrútilo lietadlo, na ktorého palube nachádzal celý hokejový tím Lokomotivu Jaroslavľ z KHL. Mužstvo cestovalo na otvárací zápas sezóny do bieloruského Minsku.

FOTO Pozrite sa, ako vyrástli Demitrove deti a čomu sa dnes spolu s mamou venujú? >>

V troskách zahynul aj slovenský hokejista Pavol Demitra. Stroj moskovských charterových aerolínií Jak Servis sa zrútil bezprostredne po štarte z miestneho letiska Tunošna. Z osemčlennej posádky a 37 pasažierov prežili nehodu len dve osoby.

Vrak lietadla Jak-42 pri meste Jaroslavl, v ktorom zahynul aj slovenský hokejista Pavol Demitra. Pri páde lietadla zahynul celý hokejový tím vrátane trénerov.
Zdroj: TASR

Príčinou havárie vraj bola chyba pilota

Jedným z preživších bol ruský útočník Alexander Galimov, ktorý utrpel popáleniny na 80 percentách povrchu tela, ale o päť dní neskôr - 12. septembra - na ich následky zomrel. Prežil tak len palubný inžinier Alexander Sizov. Jediný živý aktér tragédie poprel, že by lietadlo počas osudného letu malo technické problémy.

Testy lietadla Jak-42 potvrdili, že haváriu spôsobila chyba pilota. Experti ukončili 18. októbra 2011 sériu leteckých skúšok, ktoré plne potvrdili, že jeden z pilotov počas vzletu na letisku brzdil. Na odletovej dráhe letiska sa našli stopy, podľa ktorých stroj prestal brzdiť až v poslednej chvíli. Lietadlo Jak-42 sa odlepilo od zeme až 400 metrov od konca odletovej dráhy.

Po náraze do rádiomajáku sa vzápätí zrútilo a v jeho troskách našlo smrť 44 ľudí. Pri páde lietadla zahynuli aj traja českí hokejisti: Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek. Prezident KHL Alexander Medvedev informoval fanúšikov o tragédii počas prvej tretiny zápasu Ufa - Mytišči priamo na ľade.

Zaspomínajme si na pohreb Pavla Demitru, ktorý zomrel pred 11 rokmi >>

Diváci v hale plakali a zápas v priebehu prvej tretiny prerušili. Dohral sa až neskôr. "Po rýchlom prerokovaní situácie s obomi mužstvami sme sa rozhodli zápas ukončiť. Každý má v tíme Jaroslavľu niekoho blízkeho, kamaráta. Nikto si nevie predstaviť, ako by tento zápas mohol pokračovať a ako by sa dalo tešiť z víťazstva," uviedol šéf ligy a následne vyhlásil minútu ticha za zosnulých.

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>>