Reklama

Východoslovenská obec bije na poplach: Medzi domami sa túlal medveď

Medveď hnedý

Zdroj: Jaroslav Slašťan

Reklama

Vo Veľkej Lomnici v okrese Kežmarok zaznamenali vo štvrtok na Severnej ulici výskyt medveďa. Samospráva na jeho výskyt v zastavanom území upozornila obyvateľov na sociálnej sieti s tým, že o pohybe medveďa bol informovaný Okresný úrad v Kežmarku a Zásahový tím TANAP, ktorý monitoruje situáciu.

"Vyzývame občanov k zvýšenej ostražitosti a žiadame ich, aby nádoby na odpad nenechávali voľne prístupné pred svojimi domami," dodali a upozornili tiež majiteľov psov, aby ich nepúšťali na voľný výbeh v spomínanej oblasti.

VIDEO Spoveď Lukáša, ktorý s priateľkou bojoval s medveďom. Deti obaja bránili vlastnými telami!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Spoveď Lukáša, ktorý s priateľkou bojoval s medveďom. Deti obaja bránili vlastnými telami!

    V krátkych videách budú odborníci vzdelávať ľudí o divokých šelmách

    Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) v spolupráci s odborníkmi pripravuje sériu 30 videí o slovenských divokých šelmách. Ich cieľom je pomôcť predchádzať zbytočným stretom ľudí a týchto zvierat. TASR o tom informovala riaditeľka SGI Veronika Jursová Prachárová.

    Autormi projektu sú filmár Dominik Jursa, odborník na medvede Michal Haring a Oliver Lačný. V úvodných epizódach Haring objasní základné fakty o medveďoch a vyvráti viaceré rozšírené mýty. Diváci sa napríklad dozvedia, že medvede nie sú teritoriálne zvieratá, čo dokazujú takzvané medvedie stromy, a že pôsobia ako akýsi "doktori lesa".

    "Projekt a viacdielny seriál Šelmár vznikol s cieľom vzdelávať verejnosť najmä o našej najväčšej šelme - medveďovi hnedom. Harmonické spolužitie človeka a medveďa si vyžaduje odborný prístup a fakty namiesto emócií. Každá epizóda prináša dôležité informácie o živote medveďov a ich koexistencii s ľuďmi," uviedol Haring. Autori veria, že seriálom prispejú k lepšiemu porozumeniu a zníženiu konfliktov.

    Videá budú mať krátku minutáž a zverejnia ich na sociálnych sieťach, aby boli prístupné čo najširšiemu publiku. Jursová Prachárová vysvetlila, že cieľom je priniesť stručné a presvedčivé informácie o slovenských šelmách. "Medvede a vlky sú dlhodobo terčom rôznych dezinformácií. Preto chceme prispieť k lepšiemu porozumeniu a zároveň chrániť ľudí aj zvieratá," podotkla.

    Odbornými partnermi projektu sú iniciatíva My sme les a Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave.

    Anketa

    Videli ste už niekedy medveďa vo voľnej prírode?

    • Áno41%
    • Nie58%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Medveď hnedý

    Je to druh cicavca z čeľade medveďovitých, všežravec a jediný zástupca svojej čeľade, ktorý sa vyskytuje aj na území Slovenska. Meria 100 – 220 cm, z toho chvost 5 – 20 cm, v kohútiku 90 – 150 cm a váži 100 – 350 kg. Do najväčších rozmerov rastú predovšetkým americké a severoázijské poddruhy medveďa hnedého, obzvlášť potom medveď kodiak, medveď grizly alebo medveď kamčatský. živí sa prevažne rastlinnou potravou. Ak sú však okolnosti priaznivé, vďaka svojim rozmerom dokáže skoliť aj také mohutné zviera, ako je zubor, los alebo pižmoň. V niektorých oblastiach Aljašky sa medveď hnedý živí prevažne lososmi. Na vrchole jesenného hodovania dokáže denne skonzumovať až 40 kg potravy. Zimu prečkáva v brlohu a hibernuje.