Reklama

Slováci, dávajte si bacha: Mierna zima prebúdza medvede, vyliezajú z brlohov

Reklama

Zvýšená aktivita jedincov medveďa hnedého je spôsobená miernymi klimatickými podmienkami tejto zimy a taktiež absenciou snehovej pokrývky. Pre TASR to potvrdili z odboru komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Podľa ŠOP medveď nie je pravý zimný spáč, a preto je bežným javom, že sa aj niekoľkokrát počas zimných mesiacov zobudí, pričom môže zmeniť brloh a stanovište a následne aktívne vyhľadávať zdroje vody a potravy, potom môže opäť na krátke obdobie zaľahnúť. Táto aktivita je vyššia počas miernych zím, pri tuhších zimách je tento jav zriedkavý.

VIDEO Rudolf Huliak prehovoril o eliminácii medveďov vo vybraných zónach

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Rudolf Huliak prehovoril o eliminácii medveďov vo vybraných zónach
    Zdroj: Instagram/rudolfhuliak

    "Vo všeobecnosti možno povedať, že gravidné medvedice, ktoré v zime vrhajú mláďatá, majú hibernáciu najdlhšiu a môže byť bez prerušenia, naopak, mladé subadultné jedince, nevodiace medvedice a dospelé samce majú hibernáciu prerušovanú. Hlavným účelom hibernácie je znižovať množstvo vydanej energie v obdobiach, keď je málo dostupnej potravy a sú nepriaznivejšie klimatické podmienky na prežitie," informovali zo ŠOP.

    Ako pre TASR uviedli, medzi hlavné preventívne opatrenia pred stretom s medveďom hnedým patrí vyhýbanie sa neprehľadnému terénu, vyhýbanie sa úsekom s hustou vegetáciou, nepohybovanie sa mimo vyznačených turistických trás.

    Anketa

    Videli ste už niekedy medveďa vo voľnej prírode?

    • Áno47%
    • Nie52%

    Hlasovanie bolo ukončené

    "Už pri strete je v prvom rade dôležité zachovať pokoj, nerobiť rýchle pohyby, prípadne, ak je to možné, pomaly sa vzďaľovať, neotáčať sa medveďovi chrbtom, a ak má jedinec tendenciu ustupovať, počkať, kým sám ustúpi," dodali zo ŠOP.

    Pár slov o medveďovi hnedom

    Na našom území obýva horské oblasti s ihličnatými a zmiešanými lesmi. Medvede sú všežravce, ktoré konzumujú zelené časti rastlín, plody, rôzne bezstavovce, lovia aj stavovce, najmä menšie, ale príležitostne aj raticovú zver a vyhľadávajú zdochliny. Rastlinná potrava tvorí až 90% jeho jedálnička. Zaujímavosťou je, že medveď môže byť aj kanibal. Veľké samce často útočia na mladé medvede. Je to dôležitý spôsob prirodzenej regulácie počtu medveďov.