Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity pripravil dnes pracovné stretnutie Andrey Bučkovej s ministrom vnútra Romanom Mikulcom, poslancom Európskeho parlamentu Petrom Pollákom a štátnou tajomníčkou rezortu zdravotníctva Zuzanou Kumanovou. Neskôr sa uskutočnila tlačová konferencia Hegera a Bučkovej. Práve táto "sešlost", ako ju nazval rómsky kráľ Róbert I. Botoš sa mu vôbec nepozdáva.

Botoš pomáha z vlastných zdrojov ľuďom v osadách.
Zdroj: archív R.B.

 

Len teória nestačí

"Stretnutie i tlačovku vnímam len ako niečo, z čoho pre Rómov v podstate nevyplynie nič. Väčšina z povedaného a prisľubeného ostáva len v teoretickej rovine. Všade vo svete si považujú predstaviteľov rómskej menšiny, iba u nás nie. Prakticky od mojej korunovácie sa tak deje, cestu si vedia nájsť akurát pred voľbami... Riešenie problémov chudobných, z ktorých je väčšina Rómov, nestačí spomenúť iba raz v roku 8. apríla, ale venovať sa problematike systematicky.

Na sociálnej sieti sa dokonca objavila výzva, aby Rómovia absolvovali očkovanie
Zdroj: screenshot

Na očkovanie zabudnite

Keby mali naše politické špičky záujem vypočuť si môj názor a rady, určite by dosiahli viac," netají Botoš nespokojnosť. Spomenie, že vládni činitelia teraz riešia najmä testovanie a očkovanie ľudí, ostatné ide stranou.

"S ohľadom na kšefty spojené s tým, ktorým sa u nás v čase korony mimoriadne darí a prinášajú jednotlivcom nemalé peniaze trápi týchto "biznismenov" najmä  to, prečo sa Rómovia nechcú očkovať? Odpoveď je známa, lebo na rozdiel od gádžov majú rozum," nekladie si servítku pred ústa.

Dobre vyvinutý šiesty zmysel

"Väčšina Rómov nemá vzdelanie, ale napriek tomu u nich funguje niečo, čo majorita nevie pochopiť. Vedia vycítiť, čo je pre nich dobré a čo nie. Aj preto sa Rómovia nechystajú očkovať. Ani ja osobne, spolu s mojou rodinou neuvažujeme o vakcinácii. Veď sa pozrite na ten cirkus okolo toho. Čomu máme veriť? Tí, ktorí o očkovaní najviac rozprávajú a vyzývajú ľudí, aby sa prihlásili, stále nie sú zaočkovaní. Prečo asi? Nech to povedia verejne, my nie sme pokusné králiky," zdôraznil Róbert I., ktorý praje k sviatku všetkým Rómom na celom svete hlavne slobodu. "Nech už tie opatrenia a obmedzenia skončia, aby sme mohli opäť voľne dýchať a ísť tam, kam potrebujeme, nech nás už neobmedzujú žiadne zákazy a príkazy," vyslovil svoje najvrúcnejšie želanie.

Viac fotografií nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Podľa vášho názoru, robí sa na Slovensku dosť pre najchudobnejších, medzi ktorými je aj mnoho Rómov?

 

Mohlo by vás zaujímať: