Vedenie všetkých nemocníc a predstavitelia Košického samosprávneho kraja sa navzájom informovali o aktuálnej situácii vo svojich zariadeniach aj o možnostiach vzájomnej spolupráce a pomoci, aby bola pacientom poskytnutá zdravotná starostlivosť aj v prípade, ak ku koncu mesiaca nestiahnu lekári svoje výpovede.

V Košiciach sa v záujme starostlivosti o pacientov rokovalo o spolupráci medzi nemocnicami

Stretli sa predstavitelia: Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice,

Detskej fakultnej nemocnice,

VÚSCH, a.s.,

VOU, a.s.,

Nemocnice AGEL Košice – Šaca,

Železničnej nemocnice s poliklinikou Košice,

Krajského operačného strediská ZS Košice

Záchrannej služby Košice.

Potreba koordinácie

Riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa informoval o tom, že u nich podalo výpovede 227 z 907 lekárov, čo je 25 % zo 44 pracovísk. „Pripravujeme sa na prípadnú krízovú situáciu a naše aktivity koordinujeme so všetkými zdravotníckymi zariadeniami v Košiciach a tiež podľa inštrukcií rezortu zdravotníctva,“ povedal šéf najväčšej košickej nemocnice.

Starostlivosť o tehuľky

Spresnil, že budú plne k dispozícii obidve urgentné pracoviská (Tr. SNP, Rastislavova) aj Klinika úrazovej chirurgie. Všetky prípadné zmeny v nastaveniach pracovísk budú promptne oznámené Krajskému operačnému stredisku Záchrannej služby Košice. Beňa zdôraznil, že nikto zo zdravotníkov z gynekologických a neonatologických pracovísk UNLP nedal výpoveď. "Zdravotná starostlivosť o tehotné ženy nebude ovplyvnená. Budúce mamičky sa nemusia báť, že nebudú mať kde rodiť.“

Vážna situácia u neurochirurgov

Kolaps však môže nastať v niektorých klinikách, keďže výpovede lekárov sú rozložené nerovnomerne. Takýmto pracoviskom je najmä Neurochirurgická klinika na Terase. "Prípadné akútne zásahy u neurochirurgických pacientov v tejto chvíli intenzívne riešime v rámci interných zdrojov,“ hovorí riaditeľ.

Čítajte TU, ktoré zariadenie je mimoriadne ohrozené odchodom lekárov >>>