Reklama

Špičkovým kardioústavom otriasa ŠKANDÁL: Ďalší LEKÁRI prelomili mlčanie o pomeroch

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pred pár týždňami to v ústave srdcových chorôb v Košiciach vrelo: Ako zvláda situáciu nový šéf?
    Reklama

    Sťažnosť za sťažnosťou. Po bývalej riaditeľke pre ošetrovateľskú činnosť z Východoslovenského ústavu srdcových chorôb (VÚSCH) v Košiciach Beáte Kotuličovej, ktorá napísala otvorený list o pomeroch v kardioústave za bývalého vedenia, sa rozhodli prehovoriť aj ďalší zamestnanci.

    Štyria lekári a lekárka (ich celé mená máme v redakcii) si vôbec nekladli servítku pred ústa.

    Denisa prišla do ústavu v roku 2005 a atmosféra strachu, ktorá tam panovala, jej po krátkom čase začala poriadne prekážať. "Zamestnanci sa báli o miesto, plat, rozpis služieb. Ak niekto otvoril ústa, nedostal sa na operačný sál tak, ako by chcel, alebo bol odsunutý na jednoduchšie chirurgické práce, čo nie je dobre pre profesionálny rast. Sťažovala som sa Františkovi Sabolovi, ale ten to nijako neriešil." Mladá lekárka sa vyjadrila aj k prívlastku "malý cár", ktorý spomenul bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí v súvislosti s jeho odvolaním. "On už bol veľmi veľký cár," zdôraznila lekárka. Okomentovala aj protestné zhromaždenie zamestnancov, ktoré sa konalo pred budovou ústavu niekoľko hodín po odvolaní prof. Sabola. "Vedúcich pracovníkov kliník urýchlene povolali do práce, aby sa na jeho podporu "postavili do okien".

    Ďalší lekár, ktorý pôsobí v kardiocentre od roku 2012, netají, že mu vždy chýbala vízia napredovania a transparentnosť vo vyjadreniach o budúcnosti kliniky. "Nikdy sa nehovorilo o úlohách jednotlivých lekárov. Naša práca je naozaj veľmi náročná, ale stres, tlak, nesystémovosť, nevedomosť o našich kompetenciách neumožňovali plánovanie napríklad atestácií, stáží a ďalšieho, čo s prácou lekára nutne súvisí," zdôraznil odborník jednej z kliník.

    Chirurg z Kardiologickej kliniky Jozef Keller bol jediný, ktorý nabral odvahu zverejniť celé meno. "Po deviatich rokoch práce v Česku som sa musel pre vážne rodinné dôvody vrátiť na Slovensko. Mrzelo ma to, lebo u našich susedov som mal nastúpené na atestáciu zo všobecnej chirurgie. Doma som už nechcel pracovať v zdravotníctve, ale potreboval som nadobudnúť ešte nejakú kvalifikáciu k atestácii, tak som nastúpil do nemocnice v Šaci, kde som si zaplatil stáž. V rámci nej som bol preložený do VÚSCH na Kliniku cievnej chirurgie, kde vtedy bol obrovský nedostatok lekárov. Vtedy padlo mnoho sľubov týkajúcich sa môjho profesionálneho rastu. Zatiaľ, čo ja som podmienky kladené na mňa zamestnávateľom splnil do poslednej bodky, v rámci mojich potrieb, ako lekára mi nebolo vyhovené," neskrýva sklamanie.

    Jozef Keller zdôrazňuje, že jeho deväťročná prax v Česku mu padla potom, keď sa zamestnal doma, keďže v roku 2012  bol prijatý zákon o nezapočítaní zahraničnej odbornej praxe. "Začínal som teda odznova, najprv ako cievny chirurg, neskôr ako chirurg na klinike kardiochirurgie. V rámci odborného rastu sú tu veľké nedostatky, mnohé sa na našej klinike riešilo potichu, neboli sme o všetkom informovaní. Nerozmiem prečo, keďže chirurgia je tímová práca a tieto rozbroje, stres a mobing nikomu z nás na pokoji nepridali. K atestáciám je potrebný istý počet výkonov a chirurgická skúsenosť, aj preto by sa mali výkony rozdeľovať podľa istého kľúča aj mladším kolegom a nielen uprednostňovať "svojich" ľudí." Zdôraznil, že očakáva od nového vedenia nemocnice rovnosť, aj s ohľadom na to, že má odrobených v chirurgii 17 rokov a za  toto obdobie by mal mať už minimálne dve atestácie, ktoré by ho predurčovali na samostanú prácu bez kontroly. "Je smutné, že nie vlastnou vinou v podstate nemám v rukách vôbec nič."

    Lekár, ktorý pôsobí v kardiocentre 9 rokov, pokladá za hrozné, že ich tlačili do niečoho, čo s prácou lekára nesúvisí. Padla údajne požiadavka, aby "informovali" nadriadených o tom, čo a kto hovorí. "Na toho, kto sa vzoprel sa začali množiť sťažnosti. Aj mne sa to stalo. Bol som preto pozvaný k riaditeľovi, kde som si vypočul jeho monológ. Neprijal žiadne argumenty. Neraz za vykonštruovanú kauzu nasledovala nemilosť, reštrikcia výkonov, postih na odmenách. Aj preto mnohí vynikajúci odborníci radšej odišli, neuniesli takýto obrovský tlak."

    Primár jednej z kliník zdôrazňuje, že dobré meno VÚSCH budovali všetci jeho zamestnanci (aktuálny stav je 818 - poznámka redakcie), nie iba jediný človek, ktorý si robil z toho PR. "Som proti spolitizovaniu práce lekára, zastávam názor, že úlohou kompetentných je zabezpečiť najprv, aby ľudia chodili do práce s radosťou. Dôležité je tiež, vychovať si vlastných, odborne zdatných zamestnancov, nie "kupovať" si niekoho z cudzieho prostredia. Zdôrazňujem, že nie som proti kritike, ale konštruktívnej, ktorá sa nezvrhne na urážanie a vyhrážky," uzavrel renomovaný lekár.

    Stanovisko nám poslal právny zástupca bývalého šéfa ústavu

    "Žiadame o plné rešpektovanie verejne známeho a stále aktuálneho stanoviska prof. Sabola, že do skončenia riadneho výberového konania na obsadenie miesta členov predstavenstva VÚSCH, ktorého sa chce zúčastniť, nebude akokoľvek reagovať na mediálne komunikované vyjadrenia tretích osôb. Dôrazne sa však voči predloženým vyjadreniam ohradzuje, označuje ich za nepravdivé a tendenčné a pristupuje k použitiu všetkých dostupných prostriedkov civilného a trestného práva na ochranu svojho dobrého mena, cti a dôstojnosti."

    Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

    Anketa

    Súhlasili by ste s medializáciou vašich problémov na pracovisku?

    Prečítajte si tiež: