Reklama

Pobúrení rodáci Lučanského: Ostatky generála odniesli zo Štrby ako zlodeji!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Detaily utajenej exhumácie a prevozu ostatkov Lučanského: Tajomná svedkyňa prehovorila
    Reklama

    Verejnosť prekvapila pred časom informácia o tom, že bývalý prezident policajného zboru Milan Lučanský už nie je pochovaný v rodnej Štrbe, kde mal 8. januára pohreb, ale na Národnom cintoríne v Martine. Dohady o tom, kedy telo previezli sa rôznili. Ozvala sa nám Štrbanka, ktorá býva neďaleko cintorína. Žena bola „nepozorovaným“ svedkom odvozu ostatkov známeho rodáka.

    Pani, ktorá si želá ostať v anonymite si zaspomínala na Deň matiek, nedeľu 9. mája.

    Zvláštne prebudenie

    Priznáva, že veľmi rada spí. Keď cestuje, alebo ide na výlet, manžel ju vždy musí budiť. "V danú nedeľu som sa však prebudila sama, a v naozaj neobvyklom čase, bolo niečo po štvrtej ráno. Neviem to presne špecifikovať, ale bola som nesvoja, snažila som sa zaspať, ale nešlo to, aj preto, hoci nerada, po chvíli som vyliezla z postele. Keď som prechádzala okolo okna, pozrela som sa, ako je vonku. Bolo ešte šero, slnko nikde... Keď som sa rozhliadla, všimla som si na cintoríne, pri hrobe Lučanského skupinu ľudí. Nechápala som, čo sa tam deje. Až neskôr mi došlo, že otvárajú hrob. Bolo to desivé, bála som sa. Nikdy predtým som nič také nevidela, dokonca ani vo filme," rozpráva, a pri spomienke, ako keby ňou mimovoľne lomcovala zimnica.

    Viac fotografií k téme nájdete TU  ►►►►►

    Mala pocit z toho čo videla, že síce svoju prácu robia presne, ale chvatne. "Občas sa niekto z prítomných obzrel dookola, zrejme, či neuvidí niekoho z domácich. Keďže hlina bola kyprá, neudupaná, nebolo po dáždi, netrvalo dlho a truhla bola vonku. Potom ju naložili do vozidla popradskej pohrebnej služby, ktorej šéfuje sesternica nebohého Milana (jej názov máme v redakcii - pozn. red.). Neskôr som sa dozvedela, že celú „akciu“ mala pod palcom okrem nej aj Milanova sestra,“ tvrdí žena, ktorá priebeh exhumácie sledovala.

    TU čítajte, čo nasledovalo potom, čo ostatky nebohého odviezli a komu telefonovala svedkyňa►►►►►

    Nič nehovor!

    „Muž mi povedal, aby som to radšej nikomu v obci nehovorila, lebo nemôžem vedieť, čo je za tým. Po Štrbe sa neskôr rozchýrilo, že ten čas bol zvolený zámerne,"hovorí Štrbanka.

    TU čítajte prečo sa exhumácia uskutočnila v takom neobvyklom čase ►►►►►

    Starosta Štrby krátko potom, keď rodina na sociálnej sieti zverejnila informácie o tom, že ostatky Milana Lučanského pochovala v Martine, pre Plus JEDEN DEŇ uviedol: „Je to záležitosť rodiny, obec s tým nemá nič spoločné. Bolo potrebné k tomu potvrdenie hygienika, čo príbuzní doložili, o termíne nehovorili, viac nemám čo k tomu dodať,“ zdôraznil vtedy Michal Sýkora.

    Čo prezradila Štrbanka o čudnej evidencii v prípade generála, čítajte TU ►►►►►

    Veľké tajomno

    Miestni však boli informovanejší a zhovorčivejší, ako prvý muž obce. „Viacerí o exhumácii vedeli, určite aj starosta, veď ako ináč by mohol niekto prísť na cintorín a odviesť odtiaľ rakvu s telom? Čudné je aj zdôvodnenie premiestnenia, a tie tajnosti, ktoré okolo toho robili. Je predsa bežné, že zádušná omša sa slúži na jednom mieste, a pohreb prebehne na druhom. Nerozumiem, prečo rodina o tom neinformovala, veď Lučanský bol verejne činná osoba. Načo bol dobrý ten cirkus 8. januára," povedala evidentne rozladená pani Lenka, ktorú sme stretli na cintoríne.

    Aké želanie vyslovil generál Lučanský v deň pohrebu svojho otca, čítajte TU ►►►►►

    Evidenciu nezrušili

    Žena tvrdí, že Obecný úrad v Štrbe stále vedie Milana Lučanského v evidencií nebožtíkov, ktorí sú pochovaní na miestnom cintoríne. "Je to neštandardný postup, keďže telo bolo zo Štrby odvezené, následne spopolnené v Nových Zámkoch a pochované v Martine. Celé je to veľmi zvláštne aj z iného dôvodu, obec má Všeobecne záväzné nariadenie o prevádzkovom poriadku cintorína v Štrbe, kde je uvedené, že ostatky tam musia byť uložené s ohľadom na tlenie tela, najmenej 30 rokov," spresnila Lenka. Odpoveď na to, prečo je v prípade Milana Lučanského všetko ináč, sme sa nedozvedeli, keďže príbuzní s médiami nekomunikujú a obec resp. pracovníci cintorína sú tiež skúpi na slovo.

    Viac fotografií k téme nájdete TU

    Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

    Anketa

    Podľa vášho názoru, mali pozostalí informovať verejnosť, že po pohrebe v Štrbe bude nasledovať ďalší v Martine?