Reklama

Smútočné vence pre Milana Lučanského: Kto mu ich poslal?

Reklama

Avizované protesty v deň pohrebu Milana Lučanského sa v jeho rodisku nekonali. Nenaplnili sa ani predpovede o tisíckach ľudí, ktorí sa chystali uctiť si pamiatku generála. Štrbania sa tešili, že ich obavy z narušenia dôstojnej rozlúčky sa nepotvrdili. Mrzelo ich však iné. Najbližší kolegovia bývalého policajného prezidenta poslali namiesto seba kuriéra...

Áno, Štrbania uznávajú, že je zákaz vychádzania a pandemická situácia je vážna. Napriek tomu čakali, že najmä z radov niekdajších kolegov príde na pohreb bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského viac ľudí. Takto zaznamenali v okolí cintorína v deň pohrebu iba nebývalý pohyb kuriérskych vozidiel.

Služby s odkazom

Pýtali sme sa kuriérov, čo ich priviedlo na toto pietne miesto. "Hoci sa to môže zdať zvláštne, ale ponúkame aj službu, doručovanie smútočných vencov a kytíc od ľudí, ktorí sa nemôžu alebo nechcú zúčastniť poslednej rozlúčky. Bolo to tak aj v prípade pohrebu generála Milana Lučanského," povedal jeden z kuriérov.

Dodal, že dosť často odosielatelia pridávajú pre najbližších ku kvetinovému daru aj odkazy, ktoré môžu byť písomné, zvukové  a v prípade anonymov aj ústne.

Veniec z policajného prezídia

Na pohreb bývalého policajného prezidenta si namiesto osobného odovzdania kvetinového daru zvolili kuriérsku službu napríklad Prezídium policajného zboru SR, Krajské riaditeľstvá PZ z Košíc i Prešova. "Je smutné, že na Lučanského poslednom pôsobisku, ktorému šéfoval, sa nenašiel nikto, kto by mu osobnou účasťou vzdal úctu," povedali domáci, ktorí nás upozornili na nie celkom bežnú službu dopravcov.

"Chápeme akurát pohnútky policajtov, ktorí do Štrby neprišli možno z obavy zo straty zamestnania alebo kvôli inému dôvodu, a preto poslali generálovi veniec s veľavravným odkazom: "Milan, nikdy nezabudneme. Posledné zbohom od priateľov," dodali miestni.

Pozrite sa TU, kto poslal vence Milanovi Lučanskému!

Pripad Lučanského

NAKA zadržala a obvinila Milana Lučanského 3. decembra 2020 v rámci akcie Judáš, po  návrate z dovolenky v Chorvátsku, kedy sám dobrovoľne prišiel na políciu. Jeho obvinenie malo súvisieť s prijímaním úplatkov vo výške približne 500-tisíc eur. Tie mal údajne poberať od roku 2018.

Skončil v Ústave na výkon väzby v Prešove, kde sa mal 9. decembra zraniť pri cvičení. Následne ho operovali v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku. Špekulovalo sa, že poranenie bývalému policajnému prezidentovi spôsobila justičná stráž alebo išlo o nedokonaný pokus o samovraždu. Nič z toho nebolo dokázané, sám Lučanský tvrdil, že sa nešťastne zranil.

Verejnosť 29. decembra šokovala správa, že Lučanský sa obesil na teplákovej blúze vo väzenskej cele. Jeho stav bol kritický. Na druhý deň, 30. decembra, prišla správa o jeho smrti.

Ministerstvo spravodlivosti hovorilo o zranení aj o samovražde len veľmi všeobecne, hoci vyšetrovatelia i prokurátori vyhlásili, že nenašli žiadne porušenie zákona. Rezort neposkytnutie podrobnejších vysvetlení odôvodnil tým, že informovaním o zdravotnom stave by porušil zákon o ochrane osobných údajov. Preto mnohí žiadali úraz i smrť Lučanského dôkladne vyšetriť. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vytvorila vyšetrovaciu komisiu, ktorá preveruje celý prípad.

Foto z poslednej rozlúčky nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom.

Anketa

Využili ste niekedy kuriérsku službu na doručenie kytice alebo venca na pohreb?