Od smrti generála Lučanského († 51) prešli tri roky. Takto vníma Vianoce bez otca jeho syn
29. 12. 2023, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:40)

Prešli už tri roky, ale spomienky sú stále veľmi čerstvé a Vianoce bez otca a manžela príliš bolia. 30. decembra to budú presne tri roky od smrti generála Milana Lučanského. Jeho rodina strávila už tretie Vianoce, počas ktorých bolo jedno miesto pri stole prázdne.
Zdroj: Adam Lučanský
Zdroj: facebook
Zdroj: Adam Lučanský
Galéria k článku
Syn generála Lučanského Adam vraví, že má doteraz živé spomienky na Vianoce, kým jeho otec žil. A nie sú to len pekné spomienky. „Pamätám si na Vianoce ešte dávno, v služobnom byte. Od výplaty k výplate. Náboje v schránke, vyhrážky a dozvuky z 90. rokov. Avšak napriek nepríjemným spomienkam spomínam aj na pekné chvíle s rodičmi a so súrodencami,“ povedal nám Adam, ktorý je dnes poslancom parlamentu za SNS.
Tento rok sú to už tretie Vianoce bez otca, ktorého zobrali do väzby 2. decembra 2020 a domov sa už nikdy nevrátil. „Ťažko sa verí, že už sú tomu tri roky. Pretože sa posunulo koleso diania v politike, tieto Vianoce boli trocha iné. Matovič a jemu podobní už nemôžu zbierať skalpy, ale budú žať následky svojich úmyslov pomsty,“ pokračoval.
Adam vraví, že na otca celá rodina myslí po celý rok, nielen počas Vianoc. „S niečím sa človek musí zmieriť, že už to nezmení. Ale je potrebné spraviť všetko pre to, aby sa už moc nekoncentrovala do rúk pár vyvolených ľudí. Stále sa ozývajú ľudia, ktorí si spomenú na otca.“ Spomienku na generála chystajú aj tento rok, uskutoční sa na Národnom cintoríne v Martine 30. decembra o 15.00 hodine. Zároveň bude spomienka aj pred policajným prezídiom na Račianskej ulici v Bratislave o 16.00 hodine.
Syn verí, že pravda sa ukáže. Čítajte na ďalšej strane >>>
Vyšetrovanie smrti bývalého policajného prezidenta, ktorého našli v decembri 2020 mŕtveho v cele vo väzení, definitívne uzavreli v novembri tohto roku. Vyšetrovateľ policajnej inšpekcie potvrdil závery z minulého roka, žiadne cudzie zavinenie nezistil.
Adam Lučanský však verzii o samovražde neverí a dúfa, že pravda sa ukáže. „Vyšetrovacia komisia spravila ,závery' na počkanie, bez skúmania znaleckého posudku, ktorý je okrem iného v rozpore s Trestným poriadkom, bez zdravotnej dokumentácie, akoby o nič nešlo."
Rodina od začiatku pracuje na očistení mena Milana Lučanského. „Po troch rokoch driny, hlavne zo strany zástupcu doktora Miroslava Radačovského, sa stále pracuje na prípade. Prokurátor nariadil ďalšie skúmanie, a taktiež sa aj priebežne doplňuje sťažnosť. Zároveň sa čaká na rozhodnutie Ústavného súdu,“ konštatuje A. Lučanský.
Syn tiež verí, že sa vysvetlia otcove slová, ktoré písal v jednom z listov rodine. "Písal: správajú sa tu ku mne ako k teroristovi, ktorý vyvraždil pol mesta. Počúvajú, aj keď je pri mne advokát...," uzavrel A. Lučanský.
Podozrivá smrť vo väzby. Čítajte ďalej >>>
Generál Lučanský sa narodil v roku 1969 v Poprade a zomrel 30. decembra 2020 v Prešove. Svoju prácu v policajnom zbore začal v roku 1989. V roku 2012 sa stal zástupcom riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite. V rokoch 2012 až 2016 bol 1. viceprezidentom Policajného zboru a v rokoch 2016 až 2018 generálnym riaditeľom Sekcie kontroly inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
Počas svojho pôsobenia vyšetroval Mikuláša Černáka, podieľal sa aj na vyšetrovaní skupín okolo Ivana a Karola Mella, či sýkorovcov.
Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušníkovej sa stal 1. júna 2018 dočasným policajným prezidentom. Do funkcie bol vymenovaný v apríli 2019 na štyri roky, ale 2. decembra 2020, v rámci akcie Judáš, ho obvinila Národná kriminálna agentúra spolu so siedmymi ďalšími ľuďmi zo závažných trestných činov.
Po obvinení generála presunuli do kolúznej väzby v Prešove, kde 29. decembra zomrel za mimoriadne podozrivých okolností. Bezprostredne po jeho smrti bola bývalou ministerkou spravodlivosti zriadená politická komisia, ktorá v priebehu niekoľkých týždňov vypracovala správu, podľa ktorej spáchal generál samovraždu.
Rodina Milana Lučanského, ich právny zástupca Miroslav Radačovský, ale aj množstvo ľudí je presvedčených, že smrť generála bola zavinená inou osobou, alebo osobami, čo sa snažia aj preukázať.
Prečítajte si tiež: