Tri roky od smrti generála Lučanského. Čo dnes vyšetruje polícia?
27. 12. 2023, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:39)

Zdroj: MATEJ KALINA
Aj tretí rok od smrti generála Milana Lučanského sa chystá pietna spomienka pri jeho hrobe v Martine. Okolnosťami smrti bývalého policajného prezidenta sa chystá vláda Roberta Fica (Smer) opäť zaoberať.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: facebook/Milan Lučanský
Zdroj: facebook/Milan Lučanský
Galéria k článku
„Musíme sa pozrieť spätne aj na smrť generála Lučanského, ktorá je stále spojená s obrovskými záhadami,“ povedal predseda vlády Fico 11. decembra, keď navštívil väzenskú nemocnicu v Trenčíne.
Keď začiatkom novembra parlamentný branno-bezpečnostný výbor verejne vypočúval kandidáta na šéfa Úradu inšpekčnej služby Branislava Zuriana, tiež hovoril o Lučanskom. Hoci si oficiálne siahol na život sám v cele prešovskej väznice, Zurian je „nateraz presvedčený, že bol napadnutý“. Po Lučanského smrti si za stieračom auta dokonca našiel Zurian odkaz, že ho "Milan čaká".
Vyhlásenie Roberta Fico po návšteve väzenskej nemocnice v Trenčíne:

„Vzhľadom na utŕžené zranenia na temene hlavy som presvedčený, že tam k fyzickému útoku došlo. Ak vyšetrovanie ukáže, že sa sám udieral zozadu do hlavy, budem to rešpektovať,“ dôvodil Zurian, ktorý bol blízkym priateľom a kolegom Lučanského.
Spory s Mikulcom aj Matovičom
Za policajného prezidenta si ho vybrala v roku 2018 ministerka vnútra Denisa Saková (vtedy Smer, dnes Hlas). Po tlaku verejnosti v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej) odstúpil z funkcie policajného prezidenta Tibor Gašpar. Lučanský bol najskôr dočasným prezidentom, neskôr prešiel výberovým konaním a verejným vypočutím pred parlamentným výborom. Saková ho vymenovala do riadnej funkcie 15. apríla 2019. Štvorročný mandát však nedokončil.
Takýto bol posledný deň Milana Lučanského v polícii:
Po parlamentných voľbách vo februári 2020 sa dostal do verejných sporov tak s vtedajším ministrom vnútra Romanom Mikulcom, ako aj premiérom Igorom Matovičom (obaja vtedy OĽaNO). Matovič ho pre veľkonočné kontroly na hraniciach okresov, ktoré nariadila vláda, obvinil zo sabotáže.
O odchod z funkcie požiadal Lučanský sám. „Nemám ich dôveru a oni zase nemajú tú moju,“ písal vo verejnom vyhlásení. Mikulca síce vnímal ako korektného človeka, ale „neuznával ho ako ministra vnútra“. A potom odmietol politizáciu funkcie policajného prezidenta. Dočasne ho vo funkcii nahradil Peter Kovařík.
Akcia Judáš
Začiatkom decembra 2020 Národná kriminálna agentúra rozbehla akciu Judáš. Bola to v poradí tretia akcia v radoch policajtov, či už aktívnych alebo bývalých. V rámci akcie Judáš NAKA obvinila ľudí, Lučanský bol v čase akcie v Chorvátsku. S políciou sa dohodol a vrátil sa sám na Slovensko.
Rozhodnutie o väzbe:

„Určite nesúhlasím s tvrdeniami, ktoré sú mi kladené za vinu,“ vyhlásil Lučanský na výsluchu. Odmietol, že by bral úplatky. „Môžem s určitosťou povedať, že som od Františka Böhma a Norberta Paksiho nezobral žiadny úplatok,“ dodal s tým, že žiada aj otvorenú konfrontáciu.
František Böhm spáchal samovraždu:

Bývalý policajt a príslušník SIS Böhm totiž tvrdil, že Lučanskému vyplácal mesačne 30-tisíc eur, aby sa polícia nevenovala niektorým kauzám. O tom hovoril aj ďalší už bývalý policajný funkcionár Norbert Paksi. Ten uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste a mal by si odsedieť päťročný trest. Böhm sa zastrelil doma krátko po smrti Lučanského.
Pobyt v Prešove
Špecializovaný trestný súd poslal v nedeľu 6. decembra 2020 bývalého policajného prezidenta do väzby a previezli ho do väznice v Prešove. Na verejnosť prenikli informácie, že sa mu vo väzbe niečo stalo. Vtedajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (vtedy Za ľudí, dnes SaS) si dala načas, kým oficiálne informovala o udalostiach, pri ktorých sa Lučanský zranil.
Ministerka Mária Kolíková vysvetľuje smrť Milana Lučanského:

Medzitým sa objavili informácie, že ho vo väzení dobili. Podľa Kolíkovej to však nebola pravda, Lučanský sa mal jednoducho potknúť a zraniť si oko. „Podľa jeho vlastného príbehu spadol neopatrne na kovovú posteľ,“ povedala vtedy. Najskôr odmietal ošetrenie, ale predsa len ho previezli do vojenskej nemocnice v Ružomberku, kde podstúpil operáciu oka, a potom do väzenskej nemocnice v Trenčíne.
Až o niečo neskôr vyšlo najavo, že v Ružomberku spadol a zranil sa na temene hlavy. Vraj si odmietal sadnúť do kolieskového vozíka, keď však eskorta trvala na tom, že musí, tak sa hodil dozadu, vozík sa prevrátil a Lučanský si udrel hlavu.
Posledná rozlúčka:
Ďalšia správa prišla 29. decembra 2020 podvečer. Lučanský si mal siahnuť na život a je vo vážnom stave, z väznice ho previezli do prešovskej nemocnice. Exprezident si vypýtal teplákovú bundu, lebo mu vraj bola zima. V ten deň ho kontrolovali krátko pred podávaním večere a malo byť všetko v poriadku. Ale keď o pol piatej podávali večeru, nevzal si ju. Príslušníci ZVJS otvorili jeho celu a našli ho už bezvládneho. Záchranári ho oživili a v kritickom stave previezli do nemocnice, kde na druhý deň zomrel.
Minister vnútra Mikulec vtedy odmietol vyvesiť pred policajným prezídiom čiernu vlajku, objavila sa až v deň pohrebu. Verejnosť zapaľovala sviečky nielen pred samotným prezídiom, ale aj policajnými stanicami po celom Slovensku.

Kolíková odmietla zodpovednosť za jeho smrť, z funkcie však odmietol generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan. Lučanského pochovali 8. januára 2021 v Štrbe, rodina ho neskôr nechala spopolniť a pochovala ho v Martine.
V podstate okamžite sa objavili rôzne teórie smrti Lučanského. Vyšetrovanie smrti Lučanského bolo oficiálne uzavreté ako samovražda, jeho rodina to však odmieta. V súčasnosti sa skúma, či nepochybili príslušníci ZVJS v Prešove.
Prečítajte si tiež: