Reklama

Čudné prepoisťovanie: Hoci platenie za prestup zakázali, prekvitá naďalej. Toto sme zistili!

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Počas prepoisťovacej kampane sa každý rok snažia zdravotné poisťovne uchmahnúť pre seba čo najviac poistencov. A zabezpečiť si tak hojnosť zárobkov. No niektoré na to využívajú neetické praktiky a zneužívajú tých najzraniteľnejších za použitia nekalých obchodných postupov na hrane zákona.

Zmeniť zdravotnú poisťovňu (ZP) si môžete raz do roka, najneskôr do 30. septembra. Po novom iba osobne na pracovisku ZP, poštou alebo elektronicky. A k dvom posledným vymenovaným spôsobom musí byť priložená fotokópia preukazu totožnosti alebo musí byť žiadosť podpísaná kvalifikovaným elektronickým podpisom či úradne osvedčeným podpisom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Karty na stôl so Zuzanou Dolinkovou: Neočakávam, že sa hospodárenie VšZP zlepší už tento rok

    Ročne zmenia zdravotnú poisťovňu aj tisícky ľudí z najchudobnejších rómskych komunít. Lenže za pochybných okolností. Nábor aj s ponúknutou finančnou odmenou za prestup robia niektorí makléri priamo v osadách. Je to zakázané, ale podľa nášho zdroja sa to stále deje. Presvedčili sme sa o tom sami. Pred dvomi rokmi sme odhalili prípady v Bačkove, Lastovciach, Čiernej nad Tisou (okres Trebišov) a v Krišovskej Lieskovej a Veľkých Kapušanoch (okres Michalovce). Teraz na Spiši.

    Porovnajte si benefity zdravotných poisťovni TU: asisto.sk; zmenpoistovnu.sk; poisťovne.sk

    Podľa Ministerstva financií (MF) SR takmer všetci, ktorí často menia zdravotnú poisťovňu, žijú v najchudobnejších okresoch. Deje sa to práve tam preto, lebo pre ZP sú ziskoví. Využívajú totiž málo zdravotnej starostlivosti a tak poisťovniam zostane viac peňazí od štátu, ktorý za týchto nezamestnaných poistencov platí poistné. Ide najmä o vylúčené rómske obyvateľstvo.

    A práve ich chudobu zneužívajú nepoctiví agenti. Navštevujú osady a ponúkajú im za podpis za prehlásenie sa do inej ZP pár drobných. No a pre tých, ktorí žijú v existenčnom nedostatku, nemajú si často ani za čo kúpiť chlieb, je aj ponúkaná suma od 3 do 5 eur veľkou motiváciou! Navyše, nízka vzdelanosť a jazyková bariéra je pre týchto ľudí veľkým hendikepom, a tak sa dajú rýchlo presvedčiť.

    No takéto praktiky sú porušením zákona o zdravotných poisťovniach. Ten poskytovanie odmien za zmenu zakazuje. A ako sme spomenuli vyššie, striktne vymedzuje aj spôsob zmeny ZP.

    Avšak v dvoch osadách v Krompachoch a v ďalšej v Richnave (oba okres Spišská Nová Ves) nám potvrdili, že cez víkend ich navštívili makléri zastupujúci štátnu zdravotnú poisťovňu. Rozprávali sme sa s vyše stovkou z nich. “Boli tu mladý plešatý vysoký muž aj s mladou ženou, tá mala žlté kučeravé vlasy. Prišli na červenej škodovke. Núkali nám tri eurá za jednu prihlášku,” vraveli nám na Družstevnej ulici v Krompachoch. Presvedčiť sa dala aj Svetlana Girgová (35). Za tri eurá. Za Svetlanu Gožovú (32) zas zinkasovala peniaze a podpísala prihlášku jej sestra.

    Podobné nám tvrdili aj v osade na Hornádskej ulici. Tiež tam bola dvojica na červenom aute. Matka 14 detí, Dáša Pokutová (36), sa dala zlákať pod vidinou hotovosti, ktorá jej chýbala: “Dala som mu preukazy poistencov svojich detí a podpísala prestup.”

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Dáša Pokutová z osady v Krompachoch o prepoistení do inej zdravotnej poisťovne

      Podobný opis agenta presviedčajúceho na prestup do Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sedel aj v susednej Richnave. “Chodil po osade s miestnym mužom, potom išli k nemu a tam vypisovali aj prihlášky a mal aj mobil a tablet či počítač,” ochotne prezrádzali detaily a povedali aj meno ich suseda, ktorý robil maklérovi garde po osade. V minulosti VšZP tvrdila, že u nich prepoisťujú len odborní zdravotnícki pracovníci.

      Prepoistiť sa maklérom dala aj Brenda Pokutová z Richnavy. Koľko peňazí zinkasovala? Pozrite si vo VIDEU:

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Podvodné prepoisťovanie: Zákonom mu chceli zabrániť, no prekvitá naďalej. Aha, čo sme zistili!

        Zuzana Žiaková z oddelenia komunikácie VšZP uviedla, že prepoisťovanie takouto formou nie je v súlade so zákonom a neevidujú takúto činnosť: "Na rozdiel od našej konkurencie s maklérmi nespolupracujeme. Externí spolupracovníci VšZP sú viazaní dodržiavaním zákona o zdravotnom poistení, vrátane toho, že za prijatie prihlášky nesmie byť sľúbená žiadna peňažná alebo nepeňažná odmena.” Podľa nej práve ich poistenci v posledných dňoch zaznamenávajú pokusy o nekalé prepoisťovacie praktiky súkromných ZP.

        VšZP v strate

        Zarážajúci na celom je fakt, že štátna VšZP každý rok vykazuje miliónové straty. No predvlani, podľa slov jej vedenia, vyplatila na odmenách za nábor poistencov približne 2,4 milióna eur. A u niektorých osôb dosiahla individuálna odmena závratnú sumu. Niektorí si totiž za pár dní roboty zarobili až 90-tisíc eur. Šéf Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ľubomír Andrassy dokonca vravel o podozrení, že mohli byť tieto odmeny ešte vyššie.

        Pred mesiacom ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková uviedla, že očakáva, že VšZP predstaví opatrenia na stabilizáciu hospodárenia. O predloženie opatrení VšZP požiadal aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Podľa jeho predpokladov bude štátna poisťovňa v tomto roku v strate 169 miliónov eur.

        Autor článku

        Ingrid Timková

        Redaktorka
        Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.