Reklama

Novinka v Štiavnických Baniach má prilákať turistov z celého sveta: ÚŽASNÉ, čo tu vzniklo!

Reklama

Dedinka Štiavnické Bane (okr. Banská Štiavnica) je významná okrem iného aj svojím baníckym dedičstvom. Na šachte Karol tu preto po novom vznikla lávka, ktorá verejnosti pribižuje pozostatky základov banského závodu a konského gáplu. Novinku si chodia pozerať turisti i rodiny s deťmi.

Autorom tohto projektu je miestna nezisková organizácia Berg Schola, ktorá sa zaoberá výskumom a prezentovaním histórie tunajšieho baníctva a pracuje na revitalizácii objektov a okolia šachty Karol už od roku 2020. Ich cieľom je obnovenie objektov celého závodu, ktorý bol charakteristický skĺbením ťažby za pomoci zvieracej sily (konský gápel) a vody z tajchov (vodné koleso).

V budúcnosti by tiež chceli vytvoriť zážitkovo-vzdelávací areál jedinečný nielen v kraji, ale na celom Slovensku. V rámci prvej etapy, ktorá bola sprístupnená len pred pár dňami, vybudovali na šachte Karol oddychovú lávku s pohľadom na banskú lokalitu Windšachta. Nachádzajú sa tu lavičky na sedenie, horizontálna informačná tabuľa, zmenšený model komplexu Karol šachty a dve parkovacie miesta vysypané štrkom. Z terasy tak môžu návštevníci vidieť pozostatky pôvodných stavieb šachty Karol a priebeh prác.

Starosta obce Stanislav Neuschl, ktorý už v minulosti prišiel s myšlienkou vyróby makiet jednotlivých gáplov (pozn. red. hlavná technická pamiatka vodohospodárskeho systému), iniciatívu organizácie víta. “Návštevníci uvidia, že gáplov tu bolo na tak malom území naozaj veľa. Jeden z nich by mohol byť v budúcnosti vystavaný aj v skutočnej veľkosti. Určite to k nám pritiahne aj turistov, ktorí to budú chcieť vidieť aj na vlastné oči,” povedal Neuschl.

Koľko stála prvá fáza tohto projektu, si prečítajte na ďalšej strane:

Výkonný riaditeľ organizácie Berg Schola, Dávid Augustín hovorí, že celkovú expozíciu plánujú ako komplexný systém rôznych foriem prezentácií. “Pôvodné technické zariadenia v autentickom prevedení a veľkosti doplnia interaktívne prvky, sprevádzanie a workshopy pre širokú verejnosť. Publiku chceme sprostredkovať odkaz baníckej a umelecko-remeselnej kultúry a celú škálu tradičných metód dobývania rúd, špecifických pre túto lokalitu,“ priblížil.

Prvá etapa projektu stála takmer 19-tisíc eur, z čoho takmer 17-tisíc eur bolo uhradených z členského príspevku Rozvojovej agentúry BBSK a desiatimi percentami prispel iniciátor a realizátor projektu Berg Schola. Na projekte spolupracovali aj Slovenský banský archív a Slovenské banské múzeum.

Celková projektová dokumentácia s ďalšími krokmi je v štádiu príprav, pričom zámerom je postaviť objekty tradičnými stavebnými metódami. Pôvodnú podobu gápla sprostredkuje jeho replika, budú postavené budovy šachty, strojovne reverzného vodného kolesa, správy, ako aj stupy, ktorá slúžila na drvenie vyťaženej rudy.

Prečítajte si aj: